Paweł Kurz

ur. 11 czerwca 1957
zm.
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Sadlnie

Zdjęć: 13
Filmów: 8
Nagrań: 8
Dokumentów: 8

Paweł Kurz był Wójtem Gminy Wierzbinek w latach 1990-2006.

Pochodzenie

Paweł Kurz urodził się 11 czerwca 1957 r. w Słodkowie k. Turku w woj. konińskim (obecnie województwo wielkopolskie). Syn Zygmunta i Heleny z domu Polińska. Ojciec był kierownikiem Szkoły Podstawowej, z wykształcenia historyk, matematyk. Matka również pracowała w szkole. Miał dwóch braci: starszego Krzysztofa i młodszego Grzegorza.

25.12.1979 roku zawarł związek małżeński z Bożeną Tarnowską. Żona z wykształcenia technik, ukończyła Technikum Hodowlane w Kościelcu. Wraz z żoną Bożeną mieszkał w Synogaci. Miał czworo dzieci: Tomasza, Kamilę, Kingę i Eryka. Zmarł nagle 18 stycznia 2006 r. w drodze do pracy. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Sompolnie.

Edukacja

Ukończył Technikum Hodowlane w Kościelcu, uzyskując tytuł technika hodowcy o specjalności hodowla zwierząt. W 1991 r. ukończył studia wyższe w Akademii Techniczno-Rolniczej im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy, otrzymując tytuł inżyniera zootechnika.

Działalności

Po ukończeniu szkoły rozpoczął pracę w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Rychwał. Następnie pracował w Wojewódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej w Koninie, Zakładach Mleczarskich w Turku o. Kościelec, Wojewódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kościelcu, PGR Lubostroń Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt Bydgoszcz, PZU oddział wojewódzki Bydgoszcz, PZU Konin.

W dniu 20 czerwca 1990 r. objął funkcję wójta gminy Wierzbinek. Był radnym wojewódzkim w latach 1999- 2002. Był też przedwodniczącym Konwentu Wójt i Burmistrz Powiatu Konińskiego. Dzięki dobremu administrowaniu gminą dotarł do finału konkursku pt. ” Nasz człowiek na urzędzie”.

W latach 90. Paweł Kurz przeprowadził szereg inwestycji : budowa szkoły w Boguszycach, hydrofornie w Racięcinie, stopniowa telefonizacja poszczególnych wsi oraz doprowadzenie wody, budowa gminnego wysypiska śmieci, świetlicy w Łysku, budowa oświetlenia ulicznego w niektórych sołectwach.

Działał w Ochotnicznej Straży Pożarnej i Towarzystwie Samorządowym. Kandydował również do Sejmu RP z list PO. W latach 2000-2006 wójt Paweł Kurz kontynuował wodociągowanie wsi, asfaltowanie dróg, budowę oświetlenia ulicznego w poszczególnych miejscowościach. Zdobywał środki na remonty szkół oraz strażnic OSP, a w Sadlnie oraz Racięcinie dzięki jego pomocy pobudowano nowe remizy. Paweł Kurz był również inicjatorem targów Salix oraz Dni Wierzbinka, które odbywają się corocznie w Zielone Świątki w miejscowym parku.

„Był bardzo dobrym człowiekiem. Znał się na swojej pracy, rozumiał wiele problemów. Przywiązywał uwagę do każdego pisma. Zawsze miał czas dla pracowników. Jeżeli z kimś rozmawiał np. telefonicznie i coś uzgadniał, miał swoje formułki od których zawsze zaczynała pismo: „W ślad za rozmową telefoniczną…”. Jeśli nawet ktoś napisał inaczej, skreślał na czerwono i wpisywał swoje słowa” – wspomina współpracownica Pawła Kurza.

Hobby/Zainteresowania

Paweł Kurz miał wiele pasji: wędkarstwo, wikliniarstwo, był także hodowcą gołębi. Czytał książki takie jak: historyczne, biograficzne, kryminały. Uwielbiał śpiewać i tańczyć. Wspierał zespoły gminne i często towarzyszył im w różnych wyjazdach.

Niezwykłą pasją jaką zajmował się Paweł Kurz była hodowla gołębi pocztowych. Nazywał siebie „hodowcą gołębi”. Paweł Kurz brał udział w organizowanych konkursach polegających na wypuszczaniu ptaków ze wspólnego startu w liczbie od kilkuset do kilku tysięcy z odległości dochodzących czasem do 2000 km. Potrafił godzinami wyczekiwać na przylot swoich gołębi. Podczas tego oczekiwania zajmował się kolejną z swoich pasji – wikliniarstwem. Wyplatał różnorodne koszyki i koszyczki.

Znaczenie postaci

„Żył z ludźmi i dla ludzi”.

Paweł Kurz objął stanowisko wójta w gminie Wierzbinek zaraz po transformacji ustrojowej, kiedy trzeba było uporządkować wiele spraw związanych z funkcjonowaniem tej nowej struktury administracyjnej. Piastując 16 lat stanowisko wójta, zapisał się na trwałe w historii gminy i pamięci jej mieszkańców jako jeden z najlepszych administratorów. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako godny naśladowania wzór pracownika administracji samorządowej.

Źródła:

Zobacz też:

  • >
  • >
  • >
  • >
  • >
  • >
  • >
  • >