Piotr Humerski

ur. 01 stycznia 1989
zm.
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Konojadzie

Wywiad
Wywiad cz. 2
Zdjęć: 2
Filmów: 2

Pochodzenie

Urodził się 1 stycznia 1989 roku. Mieszka w miejscowości Goździchowo w powiecie grodziskim, gmina Kamieniec.

Dzieciństwo

Dzieciństwo spędził w swojej rodzinnej miejscowości, która jest wsią bardzo małą, ale za to bardzo rozległą. Goździchowo jest miejscowością tzw. popegeerowską. W opinii panującej w okolicy jest to miejscowość bez przyszłości, skąd jak mówi powiedzenie: „Daleko do ludzi i Boga”.

Edukacja

Edukację rozpoczął w roku 1996 w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Konojadzie, następnie kontynuował naukę w Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Konojadzie. W trakcie nauki był uczniem nie wyróżniającym się spośród innych. Jak sam wspomina w rozmowie z uczniami: „Sport, a zwłaszcza bieganie go w tym czasie kompletnie nie interesowało”. Po ukończeniu nauki w gimnazjum, postanowił kształcić się dalej w Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim, które ukończył w 2008 roku.

Etapy działalności

W trakcie nauki w Liceum Ogólnokształcącym w Grodzisku Wielkopolskim zainteresował się bieganiem. Początkowo było to bieganie dla przyjemności.

W 2007 roku po raz pierwszy wystartował w Półmaratonie Słowaka organizowanym przez Liceum Ogólnokształcące w Grodzisku Wielkopolskim. Wówczas zajął odległe 126 miejsce, ale wynik ten zmotywował go do jeszcze większej pracy. W kolejnym Półmaratonie Słowaka zajął 14 miejsce w swojej kategorii wiekowej. W następnych latach dalej startował w Półmaratonie, ale musiał startować już w starszych kategoriach wiekowych, gdzie liczba doświadczonych zawodników była większa i co za tym idzie, trzeba było prezentować coraz wyższy poziom techniczny.

W międzyczasie p. Piotr wstąpił do Grodziskiego Klubu Biegacza. Efektem tej decyzji było zwiększenie ilości startów w różnych zawodach. Początkowo startował w dwóch, trzech biegach rocznie. Od roku 2011 liczba startów znacznie się zwiększyła wg rankingu portalu rankingi.byledobiec.pl od jednego w 2010 do pięciu w 2012.

W roku 2011 wystartował w Grand Prix Wielkopolski w półmaratonie, w którym zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej mężczyzn oraz drugie miejsce w klasyfikacji wiekowej. Grand Prix Wielkopolski składa się z dziewięciu półmaratonów, organizowanych w Poznaniu, Trzemesznie, Murowanej Goślinie, Grodzisku Wielkopolskim, Pobiedziskach, Piłe, Gnieźnie, Zbąszyniu i Kościanie, z czego trzeba ukończyć przynajmniej sześć biegów, tak aby być sklasyfikowanym w tym rankingu. Wyniki startów były następujące: Poznań Półmaraton 1:21:06, Trzemeszno 1:20:18, Grodziski Półmaraton Słowaka 1:20:26, Pobiedziska 1:29:25, Półmaraton Philipsa w Pile 1: 17:51, Zbąszyń 1:18:48, Kościan 1:19:04. Na ukończenie sześciu swoich najlepszych półmaratonów (bez Pobiedzisk) potrzebował 7 godzin 57 minut i 33 sekundy. Sześć półmaratonów to 126 kilometrów i 585 metrów.

W roku 2012 zajął 2 miejsce w Półmaratonie Słowaka w swojej kategori wiekowej.

W roku 2013 odniósł sukces zajmując 7 miejsce w Półmaratonie Słowaka.

Razem z zawodnikami Grodziskiego Klubu Biegacza brał udział w różnych zawodach na terenie całej Europy. Startował głównie w półmaratonach, gdyż jest to jego specjalność. Jak powiedział w rozmowie: „Półmaraton to odpowiednia dla niego odległość, maraton jest za długi i za długo trzeba biec”.

Znaczenie postaci

Pan Piotr Humerski jest przykładem, że niekoniecznie trzeba pochodzić z bogatej rodziny, z wielkiego miasta, że nie trzeba mieć ogromnego zaplecza finansowego i technicznego. Wystarczy samozaparcie i chęć by osiągnąć dużo. Jest on przykładem, że tzw. „zwykły chłopak” może, gdy chce, osiągnąć dużo. Kariera p. Piotra jeszcze się nie zakończyła. Cały czas trenuje i dzięki swoim osiągnięciom jest on wzorcem dla wielu uczniów pochodzących z małych miejscowości.

Kalendarium:

  • 1989 ― Narodziny bohatera

Zobacz też:

  • > Szkoła
  • > szkoła pandgimnaz...
  • > Miejsce narodzin ...