Roman Zaranek

ur. 04 lipca 1913
zm.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Pile

Pochodzenie

Roman Zaranek urodził się 4 lipca 1913 roku w Budzyniu.

Dzieciństwo

Zaczął fotografować w wieku kilkunastu lat. Fotografii uczył się od znanego portrecisty, poznaniaka niemieckiego pochodzenia Udo Martensa, absolwenta wiedeńskiej Akademi Sztuk Pięknych.

Edukacja (lub „młodość”)

Po uzyskaniu dyplomu krótko pracował w zakładzie mistrza i wykonywał zdjęcia dla „Kuriera Poznańskiego”. Później zatrudniny został przez Wojskowy Instytut Geograficzny w Dęblinie, latał samolotem i robił zdjęcia, z których odwzorowano mapy. Tuż po wojnie, w roku 1946 znalazł zajęcie w Urzędzie Repatriacyjnym, gdzie ,,pstrykał fotki” tysiącom osób wracającym do kraju. Do Piły przyjechał w 1947 roku, a rok później zrejestrował zakład fotograficzny.

Etapy działalności

Prowadził fotograficzne archiwum miasta, które zawiera bogatą dokumentację zniszczeń wojennych miasta oraz kolejne etapy jego odbudowy. Za swą działalność zawodową i społeczną został wyróżniony wieloma odznaczeniami rzemieślniczymi i państwowymi.

Etap pierwszy

W 1949 roku Roman Zaranek wziął ślub i odtąd pani Henryka (najzdolniejsza uczennica, jaka kiedykolwiek była jego praktykantką) stała się dobrym duchem atelier.

Etap drugi

W 1975 roku przeszedł na oficjalną emeryturę, a zakład przejął syn Andrzej.

Kolejne etapy…

Zmarł 14 sierpnia 2001 roku.

Znaczenie postaci

Roman Zaranek jako pierwszy w dziejach miasta, otrzymał zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Piły. 86-letni fotograf, ceniony reportażysta i dokumentalista, właściciel sieci zakładów fotograficznych, legenda pilskiej fotografii odebrał dyplom potwierdzający honorowe obywatelstwo podczas uroczystej sesji Rady Miasta, która, odbyła się 3 marca 2000 r. w Pilskim Domu Kultury. Pan Zaranek był osobą oddaną swemu powołaniu.

Kalendarium:

    Zobacz też:

    • > Miejsce narodzin ...
    • > Miejsce śmierci b...