Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Takiego lekarza Bolewice już nie będą miały. Poświęcił się rodzinie i pacjent...”

Ryszard Janosz

ur. 28 lipca 1940
zm. 27 kwietnia 2001
Zespół Szkół w Bolewicach - Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera

„Lekarz z powołania”
„Ojciec”
„Praca”
Zdjęć: 10
Filmów: 6
Nagrań: 3
Dokumentów: 3

Pochodzenie

Urodzony 28 lipca 1940 roku w Andrychowie. Zmarły 27 kwietnia 2001 roku w Poznaniu. Pochowany w Bolewicach.

Dzieciństwo

Mama Władysława, restauratorka. Ojciec Klemens, z wykształcenia mechanik samochodowy i kierowca. Miał starszą o dziewięć lat siostrę Władysławę.

Edukacja

Ukończył Szkołę Podstawową oraz Liceum Ogólnokształcące (w 1958 roku) w Andrychowie. Studia medyczne rozpoczął we Wrocławiu, następnie, po dwóch latach, przeniósł się do Warszawy. Dnia 31 maja 1967 roku ukończył Akademię Medyczną w Warszawie, otrzymując dyplom lekarski z wynikiem bardzo dobrym.

Rodzina

Jego żona Danuta była pielęgniarką. Na początku pracy zawodowej pracowała w szpitalu. Związek małżeński zawarli w 1968 roku, w Zbąszynku. Mają troje dzieci. Dwie córki: Joannę (magistra farmacji) i Ludmiłę (ukończyła pomaturalną szkołę hotelarską) oraz jednego syna, Przemysława (z wykształcenia optyka). Ze swoją żoną stworzył kochającą się rodzinę, pełną miłości i zaufania. Dla swoich dzieci był troskliwym, opiekuńczym ojcem, z którym można było porozmawiać na każdy temat.

Praca zawodowa oraz działalność społeczna

Praca zawodowa

Ryszard Janosz z wykształcenia był lekarzem medycyny. Był pediatrą, który miał bardzo dobre podejście do dzieci. W Bolewicach pracował jako tzw. lekarz ogólny. Pracę zawodową rozpoczął pracując w szpitalu, w Świebodzinie. Następnie wraz z żoną pracował w Ośrodku Zdrowia w Lubrzy, później był lekarzem w Bolewicach. W zawodzie pracował 39 lat, do 1999 roku. Wielokrotnie odznaczany wyróżnieniami za wzorową pracę w Służbie Zdrowia.

Lekarz

Leczył ludzi w Bolewicach oraz z pobliskich wiosek. Nie odmawiał pomocy pacjentom, nawet w nocy, jeżdżąc do ich domów. Miał bardzo dobrą opinię wśród mieszkańców Bolewic i okolic. Za swoją pracę bardzo często nie dostawał wynagrodzenia pieniężnego. Znał sytuacje rodzin, których obejmował opieką medyczną, dlatego za wizyty najczęściej płacono mu żywnością. Zawsze wierny złożonej przysiędze lekarskiej Hipokratesa. Swoją pracę traktował z poświęceniem, zaangażowaniem, z wielkim sercem.

Lekarz szkolny

Był lekarzem szkolnym w Bolewicach. Znał imiona i nazwiska dzieci, także ich choroby. Do swoich „małych” pacjentów odnosił się z szacunkiem oraz troską. Był wielokrotnie zapraszany na różnorodne uroczystości szkolne. Nigdy nie odmawiał obecności na uroczystym rozpoczęciu, czy zakończeniu roku szkolnego.

Działalność społeczna

Brał czynny udział w budowie obecnej szkoły w Bolewicach, bowiem została ona wybudowana w czynie społecznym. Pracował w Opiece Społecznej, pomagając lokalnej społeczności rozwiązywać ich problemy. Obejmował opieką alkoholików, pomagając im wyjść z nałogu.

Organizacje społeczne

Był czynnym członkiem Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia. Lubił wycieczki w góry, dlatego należał do Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego.

Zainteresowania

W wolnym czasie uwielbiał czytanie książek. Interesował się muzyką, w szczególności preferował jazz. Swoim dzieciom pozostawił liczną kolekcję płyt. Lubił pracę w ogrodzie. Odpoczywał w lesie, zbierając grzyby. Lubił wycieczki w góry.

Znaczenie postaci dla społeczności Bolewic

Współpracował przy budowie szkoły w Bolewicach. Pomagał alkoholikom wyjść z nałogu. Poświęcił się pracy zawodowej, nigdy nie odmawiając pomocy pacjentom.

Źródła

1. Wywiad z panią Joanną Janosz – Kowalczyk oraz panem Przemysławem Janoszem, dziećmi pana Ryszarda Janosza.

2. Wywiad z panią Haliną Bujak, która leczyła dzieci pana Ryszarda Janosza.

3. Zbiór zgromadzonych zdjęć, przekazanych przez członków rodziny.

4. Zbiór legitymacji, odznaczeń, przekazanych przez członków rodziny.

Kalendarium:

 • 27 k ― Śmierć bohatera
 • 28 l ― Narodziny bohatera
 • 1960 ― Data wstąpienia do Zw...
 • 1961 ― Data wstąpienia do PT...
 • 1963 ― Data rozpoczęcia nauk...
 • 1967 ― Data zdobycia dyplomu...
 • 1968 ― Ślub bohatera
 • 1999 ― Data zakończenia prac...

Źródła:

Cytaty:

 • „Takiego lekarza Bolewi...”

Zobacz też:

 • >
 • >
 • >