Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Człowiek z pasją”

Sławomir Handke

ur. 16 grudnia 1969
zm.
Szkoła Podstawowa im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie

Gostyński akcent w filmie Hoffmana
Plakat
Strefa militarnej wyobraźni
Wielka bitwa pod Gostyniem
Zdobywali Monte Cassino w Gostyniu
Zdjęć: 21
Filmów: 1
Nagrań: 1
Dokumentów: 6

Pochodzenie

Sławomir Handke urodził się 16 grudnia 1969 roku w Gostyniu w rodzinie Krystyny i Andrzeja Handke. Od narodzin do dnia dzisiejszego mieszka w Gostyniu woj. wielkopolskie. Jest z tym miejscem bardzo związany. W dzieciństwie uchodził za dziecko spokojne i radosne. W szkole uczył się dobrze, a jego ulubionym przedmiotami były: historia i wychowanie fizyczne.

Zainteresowania

Już od najmłodszych lat interesował się pojazdami wojskowymi oraz historią militariów. Te zainteresowania były jego pasją, dlatego postanowił tą pasją zarażać innych. Wspólnie z przyjacielem z Poznania Adamem Bechem chciał zrobić coś, aby podzielić się swoimi zainteresowaniami. Tak około 10 lat temu zrodził się pomysł utworzenia w powiecie gostyńskim w miejscowości Podrzecze – Folwark imprezy militarnej pod nazwą: „Strefa Militarna”. Sławomir Handke miał w swojej kolekcji ciekawe eksponaty, zaś pan Adam Bech znał ludzi, którzy zajmują się renowacją starych, zabytkowych i pamiętających czasy wojny pojazdów. Obaj panowie postanowili wspólnie połączyć swoją działalność i tak powstało jedyne w Polsce tak duże wydarzenie dotyczące militariów.

Etapy działalności

Sławomir Handke jest właścicielem firmy „Handmet”, którą zarządza od 15 lat oraz prezesem Stowarzyszenia „Historia Militaris”.

http://www.handmet-military.net/Witamy,9616.html

Strefa Militarna

Pomysł na Strefę Militarną narodził się w na przełomie 2006 i 2007 roku. Początkowo impreza miała odbywać się w Poznaniu jako naturalna kontynuacja zlotów grup rekonstrukcyjnych, organizowanych jako biennale przy okazji Dni Ułana, jednak ostatecznie wiosną 2008 roku zapadła decyzja o umiejscowieniu Strefy w Podrzeczu – małej wsi położonej na granicy gmin Gostyń i Piaski.

I Zlot – 250 odtwórców z zaprzyjaźnionych od lat grup i 20 pojazdów. W 2009 roku było już 500 uczestników. W 2010 do Podrzecza zjechało 600 rekonstruktorów z całej Polski. III Zlot był szczególny, ponieważ powołano wtedy wspólną organizację działającą na terenie Gostynia – Stowarzyszenie „Historia Militaris”. Dziś Strefa jest największym zlotem środowisk odtwórczych zajmujących się XIX i XX wiekiem w Polsce, porównywalnym ze swoimi wzorcami w Anglii (Detling – 1000 uczestników) i Holandii (Arnhem – 250 uczestników). Dorobiła się własnej specyfiki naśladowanej w czasie innych imprez, a Laur Ortodoksa przyznawany podczas Strefy jest jedną z najbardziej pożądanych nagród wśród odtwórców historycznych.

Impreza została uhonorowana tytułem najlepszej imprezy odtwórczej 2010 roku przez użytkowników portalu „Do broni!” oraz wyróżnieniem w III edycji Plebiscytu Wielkie Odkrywanie Wielkopolski – Perły w Koronie.

http://www.strefamilitarna.info/sm/index.php/home-pl.html

Stowarzyszenie „Historia Militaris”

Stowarzyszenie jest dobrowolnym zrzeszeniem osób fizycznych, zawiązanym w celu realizacji zainteresowań historycznych i militarnych. Działalność Stowarzyszenia opiera się na pracy społecznej ogółu członków.

Celem stowarzyszenia jest przede wszystkim:

1. upowszechnianie i propagowanie wiedzy w zakresie historii, militariów, sił zbrojnych, techniki, a w szczególności historii techniki wojskowej, umundurowania, znaków i architektury wojskowej, tradycji wojskowej;

2. pielęgnowanie tradycji oręża Rzeczypospolitej Polskiej,

3. popularyzacja, uczestnictwo, rozwój i organizacja działań w zakresie propagowania historii i tradycji narodowych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych;

4. prowadzenie działalności edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych z szczególnym uwzględnieniem historii wojskowości;

5. udział w życiu naukowym środowisk lokalnych w zakresie propagowania wiedzy o historii i wojskowości;

6. prowadzenie działalności wydawniczej zmierzającej do pogłębienia wiedzy historycznej społeczeństwa.

Statut stowarzyszenia http://www.strefamilitarna.info/sm/index.php/Statut.html

Znaczenie postaci

Sławomir Handke jest wielkim patriotą. Poprzez swoją działalność pozwala nam zetknąć się z historią, przede wszystkim historią Polski. Organizując ogólnodostępne zloty daje nam namiastkę przeszłości nie tylko tej pieknej, ale również tej tragicznej, która niosła śmierć wielu ludzkich istnień w imię ukochanej Ojczyzny – Polski. Pan Handke uważa, że poprzez „Strefę Militarną” każdy, kto chce, może dotknąć historii na żywo. Jest to osoba, którą warto poznać i która zapisze się w historii naszego kraju jako pasjonat i miłośnik militariów, a swojej wiedzy i eksponatów nie zostawia dla siebie, ale dzieli się nimi z innymi.

Galeria Strefy Militarnej

http://www.strefamilitarna.info/sm/index.php/galeria-2012.html

http://www.strefamilitarna.info/sm/index.php/id-2013.html

Strefa Militarna 2014

http://www.strefamilitarna.info/sm/index.php/zlot-2014.html

Ciekawe linki http://www.strefamilitarna.info/sm/index.php/linki.html

„Prawdziwe cacka zrobione ze złomu” – artykuł w gazecie ABC nr 54 (2102)http://issuu.com/abcleszno/docs/abc07141/5

Wernisaż wystawy „Foto Military” w GOK Hutnik 11 listopada 2011, Gostyńhttp://elka.pl/content/view/53047/434/

Budują koszary pod Gostyniemhttp://elka.pl/content/view/65498/434/

Kalendarium:

  • 1969 ― Narodziny bohatera
  • 1998 ― powstanie firmy HANDMET
  • 2010 ― Nagroda za organizacj...

Cytaty:

  • „Człowiek z pasją”

Źródła:

Zobacz też:

  • > Miejsce narodzin ...
  • > Handmet Military
  • > Stowarzyszenie Histori...
  • > „Roczniki Historyczne”...
  • >