Sławomir Stanisław Motyl

ur. 08 sierpnia 1959
zm.
Zespół Szkół w Czajkowie - Szkoła Podstawowa w Czajkowie

Zdjęć: 22

Pochodzenie i rodzina

Sławomir Motyl urodził się 08.08.1959 r. w Mikstacie. Jest jedynym dzieckiem Zofii i Hieronima. Mama pracowała na poczcie, a tata był pracownikiem firmy produkującej armaturę wodno-kanalizacyjną. Ma trójkę dzieci: Zosię (9 lat), Roberta (23 lata) i Jagodę (28 lat).

Edukacja

Naukę rozpoczął w 1966 r. w Szkole Podstawowej w Mikstacie, w której ukończył trzy klasy. W 1969 r. rodzice przeprowadzili się do Jarocina i tam kontynuował naukę w Szkole Podstawowej nr 5. Jego ulubionymi przedmiotami był język rosyjski i fizyka. W szkole podstawowej uprawiał lekkoatletykę. Startował w zawodach zajmując czołowe miejsca. Uprawiał również kolarstwo torowe (największy sukces to 12 miejsce w województwie poznańskim). Po szkole podstawowej (od 1974 r. do 1977r.) kontynuował naukę w Szkole Rolniczej w Tarcach, następnie (w latach 1977-1979) uczył się w Zespole Szkół Rolniczych w Przygodzicach.

Praca zawodowa

Od 01.07.1981 r. do 19.06.1984 r. pracował jako stażysta w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Topoli Osiedle. Od 1984 r. do 1986 r. był zatrudniony w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wlkp. na stanowisku starszego referenta Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami. W latach 1986-1988 pracował w Wojewódzkim Ośrodku Postępu Rolniczego w Marszewie jako agronom. Od 1989 r. wraz z kolegą Faraliszem zajmował się organizowaniem spływów kajakowych dla młodzieży na rzekach Wda, Brda i Drwęca. Wspólnie organizowali również rajdy rowerowe z Ostrowa do Mikstatu, Antonina lub Kani. Od 1990 r. do 2008 r. prowadził własną działalność gospodarczą, zajmującą się składem środków ochrony roślin w Krobi.

Działalność w Stadninie Koni i Gospodarstwie Agroturystycznym ,,Motylówka’’

Początki działalności

W 2008 r. Sławomir Motyl przeprowadził się do miejscowości Mielcuchy, położonej w gminie Czajków. Kupił tam gospodarstwo położone na uboczu, daleko od głównych dróg. Dookoła znajdują się pola uprawne i lasy. Bezpośredni kontakt z przyrodą zawsze sprawiał mu przyjemność, lubił też zwierzęta. To był jeden z powodów, dla których postanowił zbudować od podstaw stadninę koni i założyć gospodarstwo agroturystyczne. Nazwa „Motylówka” pochodzi od jego nazwiska. Wyremontował dom, w którym obecnie mieszka, a pozostałe budynki przekształcił odpowiednio do potrzeb na stajnię i pomieszczenia magazynowe. Już wcześniej zajmował się organizowaniem dla młodzieży spływów kajakowych i rajdów rowerowych. Stworzenie gospodarstwa agroturystycznego było przedłużeniem a jednocześnie poszerzeniem tej działalności.

Zakres działalności

„Motylówka” rozpoczęła działalność w 2011r. Obecnie w stadninie są cztery konie i trzy kucyki. Jeden z koni jest rasy polskiej. W prowadzeniu gospodarstwa pomaga mu jego syn Robert. W opiece nad zwierzętami pomaga mu młodzież z Ostrowa Wlkp. Odwiedzający „Motylówkę” goście korzystają z jazdy na koniach, kucykach lub przejażdżek bryczką po przyległych lasach. Na terenie gospodarstwa znajdują się trzy piękne stawy. Gospodarz dysponuje 25 kajakami, na których mogą pływać pojedyncze osoby oraz rodziny. Amatorzy wędkowania mogą próbować swoich sił w łowieniu ryb. Okoliczne lasy zachęcają do pieszych i rowerowych wycieczek. Jesienią lasy obfitują w różne gatunki grzybów, a na co dzień to idealne miejsce dla szukających ciszy, spokoju i świeżego powietrza. W małym lasku , położonym w pobliżu głównej siedziby „Motylówki”, znajduje się teren do zabawy w paint-balla. Przygotowane specjalne miejsce pod ognisko oraz grill umożliwiają zregenerowanie sił po czynnym wypoczynku. Domki kempingowe i pole namiotowe zapewniają możliwość przenocowania. Sauna to dodatkowa atrakcja. Do „Motylówki” zaglądają przede wszystkim mieszkańcy Gminy Czajków – uczniowie ze szkół w Czajkowie, starsza młodzież oraz całe rodziny. Sławomir Motyl organizuje występy Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP w Czajkowie, Dni Dziecka dla wychowanków Domu Dziecka w Ostrzeszowie i uczniów ze szkół z Czajkowa oraz festyny rodzinne. W 2011r. zorganizował Zawody w Wyścigach Bryczek – kuców jedynek i par oraz koni jedynek i par. Zajmuje się też nadal organizacją spływów kajakowych na trasie Wieruszów – Kalisz, przez miejscowości: Wielowieś, Błaszki, Grabów, Kanię i Ołobok.

Plany na przyszłość

Sławomir Motyl pragnie rozwijać swoją działalność, poprawić warunki pobytu w „Motylówce”. Budynek, który powstał niedawno, ma służyć jako stołówka oraz miejsce różnych występów. Poza tym, planuje zbudowanie dodatkowych pomieszczeń, przeznaczonych na noclegi. Zakupił też duże sanie, które zamierza wykorzystać do organizowania zimą kuligów po lesie.

Znaczenie postaci

Gmina Czajków to gmina typowo rolnicza. W krajobrazie dominują pola uprawne otoczone lasami oraz kilka stawów rybnych. Do niedawna brakowało tutaj możliwości ciekawego spędzania wolnego czasu. W 2011r. wybudowana została hala sportowa i boisko „Orlik”. Pojawiła się więc możliwość uprawiania różnych sportów, również w okresie zimowym. W tym samym roku rozpoczęła działalność założona przez Sławomira Motyla Stadnina Koni i Gospodarstwo Agroturystyczne „Motylówka”. Stworzyło to nowe możliwości atrakcyjnego spędzania wolnego czasu. Aktywny wypoczynek, kontakt ze zwierzętami, zacieśnianie więzi rodzinnych poprzez wspólną zabawę – to tylko niektóre zalety zaistnienia tego gospodarstwa agroturystycznego. Sławomir Motyl uczestniczy również w życiu gminy poprzez oferowanie przejażdżek bryczkami podczas Gminnych Dożynek, które odbywają się każdego roku w sierpniu oraz innych organizowanych na terenie gminy festynów. Działalność „Motylówki” sprawiła, że okolice Czajkowa stały się bardziej znane w powiecie ostrzeszowskim i częściej odwiedzane są przez ludzi z różnych stron Polski.

Źródła informacji:

– wywiad z panem Sławomirem Motylem w Gospodarstwie Agroturystycznym ,,Motylówka” – 1 marca 2014 r.

– strona internetowa: Poznań.gazeta.pl

– informacje z gazety: Puls Tygodnia

– strona internetowa : www.czajkow-gmina.pl

Kalendarium:

 • 1959 ― Narodziny bohatera
 • 1966 ― Rozpoczęcie nauki w S...
 • 1969 ― Zakończenie nauki w ...
 • 1974 ― Zakończenie nauki w S...
 • 1977 ― Zakończenie nauki w S...
 • 1979 ― Zakończenie nauki w Z...
 • 1981 ― Podjęcie pracy w Roln...
 • 1984 ― Zakończenie pracy w R...
 • 1986 ― Zakończenie pracy w U...
 • 1988 ― Zakończenie pracy w W...
 • 1989 ― Rozpoczęcie organizow...
 • 1990 ― Rozpoczęcie prowadzen...
 • 2008 ― zakończenie prowadzen...
 • 2011 ― Rozpoczęcie działalno...

Zobacz też: