Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Mało wymagać od świata, dużo od siebie.”

Stanisław Piotr Filipiak

ur. 24 października 1954
zm.
Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Bukowskich w Buku

Zdjęć: 13
Filmów: 1
Nagrań: 1
Dokumentów: 1

Pochodzenie, czyli kto zdecydował o imieniu.

Stanisław Filipiak urodził się 24.10.1954r. w Buku. Jego mama Aleksandra, z domu Dalc urodziła się w 1919 roku. Ojciec Stanisława, Stefan, urodzony w 1920 roku, przez wiele lat pracował w bukowskiej Gminnej Spółdzielni.

Stanisław Filipiak ma dwóch braci. Zbigniew, urodzony w 1951 roku, jest lekarzem, swoją działalność medyczną prowadzi w Buku, kierując Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej „Vigilax”. Lech, urodzony w 1948 roku, mieszka wraz z małżonką w Poznaniu. Starszy brat Zbigniew pamięta narodziny swojego brata Stanisława. Było to o godz. 9.00 rano, gdy legendarny bukowski lekarz, doktor Lech Siuda i położna Siberowa przyjęli poród. Doktor Siuda miał tak wielki autorytet u rodziców Stanisława, że to on zadecydował o imieniu dla chłopca, mimo iż rodzice początkowo planowali nadać mu imię Piotr. Podobnie było z braćmi Stanisława, o ich imionach również zdecydował Lech Siuda.

Stanisław Filipiak poślubił Hannę z domu Adamczewską w1979roku.

Dzieciństwo, czyli o margarynie kakaowej i Bogdanie Wencie.

Burmistrz ze swoimi braćmi uwielbiał jeździć na rowerach. Układali klocki, grali w chińczyka i piłkę ręczną. Pasją Stanisława Filipiaka było zbieranie znaczków i sport. Bardzo szybko biegał, a jego ulubioną dysypliną lekkoatletyczną był skok wzwyż. Stanisław Filipiak razem z bratem Zbyszkiem i kolegami z miasta stworzyli zaczątki piłki ręcznej w Buku na przygotowanym przez siebie ceglanym korcie. Grali oni z drużynami z Poznania, z przyszłymi mistrzami Polski w piłce ręcznej: Januszem Gorzeniakiem, legendarnym szczypiornistą WKS Grunwald Poznań – Zbigniewem Kuleczką i przyszłym trenerem reprezentacji Polski – Bogdanem Wentą. Stanisław jako dziecko był ogromnym łasuchem na słodycze. Jego ojciec kupował swoim synom w Delikatesach w Poznaniu przy placu Wolności ulubiony przysmak: margarynę czekoladową. Uwielbiał również ciastka napoleonki oraz marcepanowe świnki kupowane także w Delikatesach. Lista ulubionych potraw jest długa, ponieważ mama Stanisława Filipiaka, Aleksandra słynęła z doskonałej kuchni.

Młodość.

W 1969 roku Stanisław Filipiak ukończył 7-klasową Szkołę Podstawową w Buku. Był on wzorowym uczniem, choć w jego czasach niestety nie było wyróżnień. Ulubionymi nauczycielami obecnego burmistrza byli: Bernardyna Kijewska, pani Krówczyńska, Maria Rura. Następnie kształcił się w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Do swoich ukochanych nauczycieli z czasów liceum Stanisław Filipiak zalicza Andrzeja Ptasińskiego, który uczył wychowania fizycznego, oraz Barbarę Materny. Jego nauczyciele wspominają go jako obowiązkowego, kulturalnego i zawsze uśmiechniętego młodzieńca, którego ulubionym przedmiotem była historia. Po maturze, którą zdał w 1973 roku, Stanisław Filipiak rozpoczął pracę w bukowskiej Spółdzielni Usług Wielobranżowych, a następnie w 1975 roku – w Urzędzie Miasta i Gminy. Zagadnienia z zakresu administracji samorządowej tak go zainteresowały, że postanowił podjąć studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Praca

„Świadomy praw i obowiązków…”, czyli w Urzędzie Stanu Cywilnego

Wielu bukowian pamięta Stanisława Filipiaka z sali ślubów w bukowskim magistracie, gdzie jako kierownik Urzędu Stanu Cywilnego udzielał ślubów młodym parom. Sala ślubów została zaprojektowana przez znanego bukowskiego artystę, Romana Czeskiego. Oprócz pracy zawodowej Stanisław Filipiak od 1983 pełnił funkcję Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Buku. Stanowisko to powierzono mu także w wyniku kolejnych wyborów w 1986r. Rezygnację z funkcji prezesa OSP złożył dopiero w 1993 roku, kiedy został burmistrzem Miasta i Gminy Buk.

Przełomowy rok 1993

Od 1993 Stanisław Filipiak pełni nieprzerwanie funkcję burmistrza Miasta i Gminy Buk. Wygrywał bezpośrednie wybory wójtów i burmistrzów w roku 2002, 2006 i 2010. Jako ciekawostkę warto dodać, że w 2002 roku zwyciężył z poparciem 83,04%. Wśród siedemnastu wójtów i burmistrzów powiatu poznańskiego jest jednym z najdłużej nieprzerwanie urzędujących burmistrzów. Stażem przewyższają go tylko burmistrzowie Czerwonaka i Kleszczewa.

Dokonania, czyli o tym, jak rozwija się gmina.

Inwestycje

Stanisław Filipiak stworzył park przemysłowy, w ramach którego na terenie gminy działa już ponad 30 firm. Park zajmuje obszar 206 ha, wyposażony jest m.in. w.asfaltowe drogi dojazdowe, sieci: gazową, wodociągową, energetyczną oraz teleinformatyczną. Park jest zlokalizowany w pobliżu węzła Buk autostrady A2, czyli przy drodze łączącej zachodnią i wschodnią Europę. Działają tam takie firmy jak: Claas, Lehmann Agrotechnika, Banken Polska, Wool Star, Zink Power Buk, Hempel Manufacturing Poland, Green Factory i wiele innych. W firmach tych bukowianie znajdują zatrudnienie, a dzięki uzyskiwanym podatkom gmina może planować kolejne inwestycje. O znaczeniu parku przemysłowego mówi Stanisław Filipiak: „Zawsze wierzyłem w sukces tego terenu i nadal uważam,że jest to niepowtarzalna szansa dla naszej gminy.”

Do najważniejszych inwestycji w gminie Buk należą:

– budowa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Buku (2010),

– budowa nowego pawilonu w Szkole Podstawowej w Buku (2000),

– budowa sal gimnastycznych przy Szkołach Podstawowych w Niepruszewie (2006) i Buku (2002),

– budowa i otwarcie obwodnicy miasta (2003),

– budowa i wyposażenie boisk wielofunkcyjnych w Buku oraz „orlików” w Buku, Dobieżynie (2012) i Niepruszewie (2010),

– budowa hali sportowej w Buku (1996), która uzyskała miano „Najładniejszego obiektu w Polsce w kategorii hal sportowych o wymiarach 44mx22m”,

– budowa oczyszczalni ścieków w Niepruszewie (2008),

– modernizacja plaży, budowa mariny nad Jeziorem Niepruszewskim (2012),

– budowa sieci kanalizacji sanitarnej,

– rozbudowa Przedszkola Krasnala Hałabały (2012).

Działania zmierzające do stworzenia w gminie Buk warunków przyjaznych dla inwestorów zostały dostrzeżone przez organizatorów ogólnopolskiego konkursu „Gmina Fair Play. Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji”, w którym przyznano gminie statuetki, wyróżnienia i certyfikaty w latach 2006-2010.

Dla mieszkańców.

Za kadencji Stanisława Filipiaka w gminie Buk zapoczątkowano wiele inicjatyw społecznych, kulturalnych, sportowych, których celem jest integracja mieszkańców: Dni Junka z Buku, Wigilia Bukowian na Placu Przemysława, koncerty noworoczne, koncerty z okazji Święta Niepodległości, Powiatowe Kolędowanie pod patronatem Starosty Poznańskiego, Dziecięce Kolędowanie, Biegi Junka z Buku, obchody ważnych dla kraju i lokalnej społeczności wydarzeń historycznych, np. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, działalność Domu Dziennego Pobytu „Pogodna Jesień” i wiele innych. Od momentu, kiedy w Buku rozpoczęto budowę kanalizacji sanitarnej, dokonano wielu sensacyjnych odkryć archeologicznych. Stanisław Filipiak wspiera inicjatywy służące gromadzeniu, badaniu i dokumentowaniu śladów dawnego życia w Buku. Na temat odkryć archeologicznych powstały publikacje naukowe, przygotowano prelekcje, wystawy. Z okazji 725 rocznicy nadania praw miejskich miastu, która przypada w 2014r., we współpracy z firmą Wavin trwa projekt „Miasto i woda. Historie połączone”, którego efektem jest znakowanie bukowskich zabytków.

Ciekawostki, czyli o wędkowaniu i innych pasjach.

Stanisław Filipiak jest zapalonym kibicem piłki nożnej, uwielbia wędkować (jest członkiem Polskiego Związku Wędkarskiego) oraz podróżować po Polsce. Stanisław Filipiak nie ma swojego ulubionego miesjca w Buku – lubi całe miasto. Przed laty jego ulubionym miejscem była otwarta w 1996 roku Hala Sportowa. Tam wieczorami razem z kolegami z dawnej drużyny grywał w piłkę ręczną. O swojej pracy na stanowisku burmistrza mówi: „Było bardzo trudno odnaleźć się w roli burmistrza. Od 1990 roku, od momentu pierwszych wyborów samorządowych, wszyscy uczyliśmy się samorządności. Trzeba było poznawać ogrom nowych przepisów prawnych, które wchodziły w życie po 1990 roku. Wówczas wszystkie decyzje, które były podejmowane przez poprzednią panią burmistrz, przeze mnie i przez Radę Gminy w kolejnych latach, były decyzjami nieodwracalnymi, które musiały być mądrze wyważone.”

Znaczenie postaci.

Stanisław Filipiak na stałe zapisał się w historii miasta. Jest burmistrzem o jednym z najdłuższych staży w powiecie poznańskim. Jednocześnie to osoba skromna, uciekająca od rozgłosu, niechętnie mówiąca o swoich dokonaniach. Mimo licznych obowiązków burmistrz znajduje czas na kontakt z mieszkańcami.

Obejrzyj prezentację.

Źródła: wywiad ze Stanisławem Filipiakiem,

wywiad ze Zbigniewem Filipiakiem,

wywiad z Karoliną Wawrzyniak,

prywatne archiwum fotografii Zbigniewa Filipiaka,

strony internetowe: http://www.buk.gmina.pl/ http://www.zspgbuk.pl/ http://www.buk.gmina.pl/pl/miesiecznik-samorzadowy-kosynier-bukowski.html http://www.gmina.fairplay.pl/ http://powiat.poznan.pl/powiat/gminy/ http://poznan.naszemiasto.pl/serwisy/7270/609880/618108,stanislaw-filipiak-burmistrz-buk,id,t.html http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/609551,prezentacja-stanislaw-filipiak,id,t.html http://www.osir-buk.pl/content.php?sid=ef557d143012388ead63f9383c8223a6&cms_id=140&lang=pl

Bolesław Majewicz, Przechadzki po Buku w II połowie XXw.

Kalendarium:

  • 1954 ― Narodziny bohatera
  • 1973 ― matura w poznańskim &...
  • 1975 ― zatrudnienie w Urzędz...
  • 1979 ― Ślub bohatera

Źródła:

Cytaty:

  • „Mało wymagać od świata...”
  • „Narodowe Święto Niepod...”
  • „Praca urzędnika jest b...”

Zobacz też:

  • > Miejsce narodzin ...
  • > wieś w gminie Buk
  • >