Stanisława Pradelska

ur. 14 sierpnia 1942
zm.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrosołowie

Zdjęć: 9

Pochodzenie

Stanisława Pradelska urodziła się 14 sierpnia 1942 roku.

Wychowywała się w rolniczej rodzinie. Jej rodzice: Genowefa i Henryk zajmowali się rolnictwem i prowadzili sklepik. W domu było ich czworo. Jest bardzo zżyta ze swoim bratem, który jest lekarzem. Niestety pozostałe rodzeństwo już nie żyje.

Dzieciństwo

Pani Stanisława bardzo miło wspomina swoje dzieciństwo. Pamięta, że pomimo ciążącego na niej obowiązku pomocy rodzicom i pracy w gospodarstwie miała czas na zabawę z rodzeństwem i rówieśnikami.

Edukacja (lub „młodość”)

Pani Pradelska skończyła 7 klas, a następnie szkołę rolniczą uzyskując stopień wykwalifikowanego rolnika.

Wspomina, że przez rok szkoła znajdowała się u niej w domu. Była dobrą uczennicą, zawsze sumiennie wypełniała swoje obowiązki. Lubiła chodzić do szkoły. Wspomina ją bardzo miło. To tam nawiązała interesujące znajomości. Niektóre z nich przetrwały do dnia dzisiejszego. Nigdy nie chciała mieszkać na wsi, jednak życie potoczyło się inaczej. Teraz nie wyobraża sobie życia gdzie indziej.

Etapy działalności

Początki

Pani Stanisława prężnie działała w Kole Gospodyń Wiejskich oraz w Kółku Rolniczym. Cztery lata była przewodniczącą Rady Sołectwa. Dwukrotnie została wybrana radną (1984-1988; 1988-1990). W połowie II kadencji ze względów zdrowotnych zrezygnowała z pełnienia funkcji radnej.

Walka o drogę

Jej odwiecznym marzeniem było poprawienie warunków bytowych mieszkańców wsi Komorowo. Dzięki jej staraniom gmina „zrobiła” drogę asfaltową z Komorowa do Dobrosołowa. Sąsiedzi wspominają, że wcześniej droga była praktycznie nieprzejezdna. Gdy padało po kolana grzęzło się w błocie. Sama Pani Stanisława wspomina jak jadąc do ślubu samochód ugrzązł w błocie i musiano wyciągać go konno. Dojście do sklepu lub na przystanek było prawdziwą katorgą.

Mieszkańcy wielokrotnie apelowali o pomoc w sprawie drogi jednak ich starania nie przynosiły spodziewanych efektów. Dopiero gdy Pani Stanisława została radną, powołała komisję, z którą wspólnie po wielu próbach „wywalczyła” asfaltową drogę na odcinku Komorowo – Dobrosołowo. Jej praca na rzecz najbliższej okolicy i gminy została doceniona. Po trzech latach pełnienia funkcji radnej, tj. w 1987 roku została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasług. Była to dla niej ogromna niespodzianka i powód do dumy.

Znaczenie postaci

Dzięki Pani Stanisławie Pradelskiej znacznie poprawiły sie warunki bytowe mieszkańców wsi Komorowo. Droga łącząca ich wieś z oddalonym o kilka kilometrów Dobrosołowem była w opłakanym stanie. Jej zdeterminowanie i uparte dążenie do celu doprowadziły do spełnienia marzenia jej, jak i mieszkańców wsi. Od zawsze mogła liczyć na pomoc najbliższej rodziny. To mąż i dzieci wspierali ją w trudnych chwilach. To dawało jej siłę napędową. Dziś Pani Stanisława jest szczęśliwą żoną, matką i babcią. Jej obecne marzenie to pokój na świecie i zdrowie.

Zobacz też: