Stefan Kado

ur. 1901
zm. 1944
Zespół Szkól w Margoninie - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika

Zdjęć: 14

Narodziny

Stefan Kado urodził się 1 sierpnia 1901 roku w Margoninie jako syn Jakuba i Marianny z Florianowiczów primo voto Bucholtz.
Był najmłodszy z dziesięciorga dzieci państwa Kado. Miał pięciu braci: Maksymiliana, Edmunda, Władysława, Jana, Franciszka oraz cztery siostry: Salomeę, Annę, Agnieszkę i Stanisławę.

Edukacja

Edukację rozpoczął w szkole w Margoninie. Z przedmiotów szkolnych najbardziej lubił historię. Pragnął zostać nauczycielem. Dlatego też po ukończeniu szkoły podstawowej naukę kontynuował w Seminarium Nauczycielskim w Rogoźnie. Niestety, po dwóch latach nauki zmarł prowadzący gospodarstwo starszy brat Stefana. Jego śmierć zmusiła go do porzucenia nauki w seminarium. Stefan wrócił do Margonina i przejął gospodarstwo po zmarłym bracie.

Młodość

Stefan Kado prowadził gospodarstwo rolne do wybuchu II wojny światowej. Oprócz codziennych zajęć związanych z gospodarstwem często brał udział w zawodach konnych. Jego najlepszym koniem była klacz „Liza”. To na niej wygrał wiele zawodów. Młody Stefan nie pozostał obojętny na sprawy narodowo-wyzwoleńcze. Aktywnie włączył się w odbudowę państwa polskiego.
Jako siedemnastoletni młodzieniec uczestniczył w powstaniu wielkopolskim. 11 stycznia 1919 roku wziął udział w słynnej akcji zdobycia mostu na Noteci pod Białośliwiem. Zniszczenie mostu zabezpieczyło teren na południu od rzeki przed atakami Niemców działających po drugiej stronie Noteci.
W 1921 r. został powołany do Straży Granicznej. Po dwóch latach zwolniono go do cywila.
Stefan Kado należał do Straży Pożarnej. W wolnych chwilach uczestniczył także w zajęciach koła teatralnego, które dwa razy w roku wystawiało przygotowane sztuki. Był także jednym z braci Bractwa Strzeleckiego. W roku 1931 ożenił się z Joanną z d. Bonikowską.

Lata późniejsze

Do 1939 roku prowadził gospodarstwo rolne w Margoninie. W sierpniu 1939 roku został zmobilizowany do służby w Policji Państwowej w Chodzieży jako funkcjonariusz pomocniczy. W dniach od 1 do 10 września 1939 roku był konwojentem internowanych Niemców z powiatów nadgranicznych: Oborniki, Czarnków i Chodzież. Wraz z grupą 27 konwojentów doprowadził kolumnę 672 internowanych do miejscowości Mory pod Warszawą. W roku 1940 został aresztowany przez Gestapo i osadzony w areszcie śledczym przy ulicy Młyńskiej w Poznaniu. Oskarżono go o spowodowanie obrażeń ciała i śmierci konwojowanych Niemców. Po rocznym procesie 4 września 1941 roku został przez niemiecki Sąd Specjalny uniewinniony. Półtora roku później został ponownie aresztowany. Chcąc pomóc koledze, naruszył wprowadzony przez Niemców zakaz uboju zwierząt. Po przeprowadzonym dochodzeniu i krótkim procesie został skazany, a następnie zesłany do obozu pracy w Mirov w Czechach.
Stefan Kado zmarł z wycieńczenia 11 lipca 1944 r. Dwa dni później został skremowany w obozowym krematorium.
Miał czworo dzieci: Zdzisławę Marię (ur. 1933 r.), Mariana (ur. 1935 r.), Elżbietę (ur. 1939 r.) i Jerzego (ur. 1941 r.).

Dzisiaj

Po Stefanie Kado pozostała dość liczna rodzina i wciąż żywa pamięć o jego życiu i dokonaniach.
Przy drodze do Białośliwia znajduje się obelisk upamiętniający zdobycie przez powstańców strategicznego miejsca, jakim był wtedy most. Wśród wymienionych na obelisku osób jest nazwisko Stefana Kado, młodego margoninianina .Bibliografia

1. W. L. Janiszewski, Znani i nieznani, Poznań 2008.
2. Rozmowy, wywiady z Jerzym Kado, synem Stefana.

Kalendarium:

  • 1901 ― Narodziny bohatera
  • 1919 ― Udział w powstaniu wi...
  • 1944 ― Śmierć bohatera

Zobacz też: