Pochodzenie
Dzieciństwo
Edukacja
Rodzina
„Najważniejsze jest by gdzieś istniało to, czym się żyło: i zwyczaje, i święta rodzinne, i dom pełen wspomnień. Najważniejsze jest, by żyć dla powrotu. „
Antonie de Saint – Exupery
W sobotę, 13 maja 1961 r. zawarł związek małżeński z Łucją z domu Garlińską (09. 09. 1940 r. – 25. 06. 2006 r.),w kościele p.w. Św. Marcina Bpa w Borzęciczkach (gm. Kożmin Wielkopolski). W latach 1959 – 1961 przyszła żona Franciszka pracowała w Szkole Podstawowej w Raszewach, od września 1961 r. w Szkole Podstawowej w Rozdrażewie, potem w Nowej Wsi. Dyplom ukończenia Studium Nauczycielskiego uzyskała 26 lipca 1965 r. W 1982 roku ukończyła Wyższe Studia Zawodowe w Piotrkowie Trybunalskim na kierunku „Filologia polska”.
Małżonkowie trójkę swoich dzieci – Barbarę (1962 r.), Ewę (1969 r.) i Jacka (1972 r.) wychowywali w atmosferze etosu pracy nauczycielskiej i uczynili to na tyle skutecznie, iż cała trójka zdobyła wykształcenie nauczycielskie.
Córka Barbara ukończyła Liceum Ekonomiczne w Krotoszynie, maturę zdała w 1980 r. Skorzystała z okazji ogłoszonego naboru pierwszego rocznika studiów do nowo otwartej kaliskiej filii Wydziału Humanistyczno – Pedagogicznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, tu podjęła studia stacjonarne na kierunku nauczanie początkowe. Tytuł magistra uzyskała w 1986 r. broniąc pracy magisterskiej nt. „Trudności wychowawcze i ich uwarunkowania w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi na podstawie uczniów klas I-V”. Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi, gdzie uczyła wychowania muzycznego i w klasach I-III. W 1989 r. uzyskała sukces w prestiżowym konkursie wokalnym im. Jana Kiepury w Krynicy. W tym samym roku została etatową solistką Opery Śląskiej w Bytomiu. Uczestniczyła w setkach przedstawień operowych – głównie na scenie Opery Śląskiej, a ponadto dziesiątki razy śpiewała na scenach teatrów operowych i muzycznych we Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu dokąd była zapraszana na gościnne występy. Gościła na scenach operowych w wielu krajach Europy, śpiewała także w Meksyku. Z pamiątek tamtego okresu wspaniała Diva operowa posiada Złotą i Platynową Płytę, przyznaną za nagranie z Zespołem Opery Śląskiej w Bytomiu opery (albumu) „Nabucco” Giuseppe Verdiego.
Córka Ewa w 1989 r. ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu. W tym samym roku podjęła studia wyższe na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na wydziale Pedagogiczno – Artystycznym w Kaliszu w zakresie edukacji artystycznej. Pracowała jako nauczyciel muzyki w szkole podstawowej w Piekarach Sl. W 2002 r. wyjechała wraz z mężem do Niemiec.
Najmłodszy syn Jacek maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie w 1991 r. Studiował w Instytucie Nauk Społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim, tytuł magistra uzyskał w 1998 r. Ukończył studia podyplomowe w zakresie historii i społeczeństwa, przysposobienia obronnego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracuje jako nauczyciel w szkołach ponadgimnazjalnych w Krotoszynie i Publicznym Gimnazjum w Nowej Wsi.
Praca pedagogiczna
„Kto uprzednio nabytą wiedzę pielęgnuje tak, by służyła mu do ciągłego przyswajania nowej, ten może być nauczycielem innych”.
Konfucjusz
Posadę nauczyciela w Nowej Wsi Franciszek Krzekotowski objął 1 stycznia 1951 r. W latach 1968 – 1970 był słuchaczem Studium Nauczycielskiego w Kaliszu na kierunku zajęcia praktyczno – techniczne i wychowanie plastyczne. Dyplom ukończenia Studium Nauczycielskiego z wynikiem dobrym otrzymał 18 grudnia 1970 r , a tytuł służbowy – Nauczyciela Dyplomowanego 1 września 1972 r. Uchwałą Rady Państwa w dniu 16 lipca 1975 r. został odznaczony złotym krzyżem zasługi za dwudziestoletnią nienaganną pracę pedagogiczną. Był nauczycielem bardzo wymagającym, ale jednocześnie niezwykle przyjaznym uczniowi, . Zawsze znajdował czas na pracę z uczniami po lekcjach. Grał z nimi w piłkę, organizował wyprawy rowerowe. Swoim doświadczeniem pedagogicznym dzielił się z młodymi nauczycielami. Wprowadzał ich – z dużym wyczuciem pedagogicznym – w świat nauczycielskich obowiązków.
Ludzie, którzy go wspominają, przyznają, że zawodowi nauczycielskiemu oddał całego siebie – duszę i serce.
We wrześniu 1980 roku ze względu na zły stan zdrowia przeszedł na rentę inwalidzką.
Działalność społeczna
Pasje i zainteresowania
Znaczenie postaci
Źródła