Michał Czesław Warliński

ur. 12 września 1912
zm.
Zespół Szkolno-Gimnazjalny im. Unii Europejskiej w Trąbczynie - Szkoła Podstawowa w Trąbczynie

Wywiad z synem bohatera
Zdjęć: 11
Filmów: 1

Pochodzenie

Michał Czesław Warliński urodził się 12.09.1912 r. w Wielołęce gmina Dąbroszyn, powiat koniński. Był synem Stanisława i Cecylii. Miał dwóch braci, Józefa i Wiktora oraz dwie siostry, Annę i Janinę.

Dzieciństwo i młodość spędził w rodzinnej wsi. Przebieg edukacji bohatera nie jest znany z powodu braku dokumentów.

26.12.1938 r. poślubił Kazimierę Sapikowską i zamieszkał w miejscowości Stanisławów, gdzie prowadził sklep spożywczy. 25.11.1939 r. urodził mu się syn Michał Czesław, którego nigdy nie zobaczył.

Działania wojenne-II wojna światowa

Michał Warliński został powołany do wojska 30.08.1939 r. Na początku wojny trafił do niewoli radzieckiej, o czym świadczą przysyłane do domu małe kartki, w których pisał o swojej niedoli, głodzie, tęsknocie za krajem i rodziną.

Przebywał tam aż do momentu pojawienia się gen. Władysława Andersa, z którym jako żołnierz II Korpusu Polski udał się na Bliski Wschód. Po reorganizacji armii służył w 3 Dywizji Strzelców Karpackich w 12 Pułku Ułanów Podolskich.

Na początku 1944 r. żołnierze zostali przetransportowani do Włoch. Na Półwyspie Apenińskim 12 Pułk Ułanów Podolskich wziął udział w bitwie o Monte Cassino.

Michał Warliński przeżył to piekło, wyszedł z bitwy cało. Nie powrócił jednak do Ojczyzny. Zginął we Włoszech w wypadku motocyklowym 28.12.1944 r. Został pochowany na cmentarzu wojennym w Loreto.

Za swoje bohaterstwo został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz otrzymał Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino i Pamiątkową Odznakę 3 Dywizji Strzelców Karpackich.

Znaczenie postaci

Michał Warliński to wielki bohater, zwłaszcza dla swojego syna, dzięki któremu możemy go poznać. To jeden z grona wspaniałych żołnierzy, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny-Polski. Jego nazwisko znajduje się na pamiątkowej tablicy, poświęconej poległym parafianom zagórowskim w czasie II wojnie światowej, która umieszczona jest na ścianie zagórowskiego kościoła parafialnego.


Źródła:

– wspomnienia – wywiad z Czesławem Warlińskim synem bohatera

– ” Przewodnik po polskich cmentarzach wojennych we Włoszech” – Adam Studziński

– “Wspomnienie o Michale Warlińskim” Gazeta Słupecka, 2011, nr 25

– strona internetowa: miejscezhistoria.wordpress.com

– www.polskiecmentarzewewłoszech.eu/pl/

Kalendarium:

  • 1912 ― Narodziny bohatera
  • 1939 ― Powołanie do wojska.
  • 1944 ― Udział w bitwie pod M...
  • 1944 ― Śmierć bohatera

Zobacz też: