Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Z uśmiechem żyje się łatwiej”

Paweł Uścinowicz

ur. 12 czerwca 1975
zm.
Szkoła Podstawowa im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Biskupicach Zabarycznych

Zdjęć: 27

Paweł Uścinowicz urodził się 12 czerwca 1975 roku w Ostrzeszowie jako drugie z trojga dzieci Stefanii i Zbigniewa. Paweł jako dziecko był domatorem, który najlepiej czuł się wśród najbliższych i niechętnie wyjeżdżał poza rodzinną miejscowość. W szkole podstawowej jego ulubionymi przedmiotami był język polski oraz historia. Poza zajęciami szkolnymi brał też aktywny udział w licznych kołach zainteresowań m.in. w kole plastycznym i modelarskim. Jako nastolatek chętnie czytał książki takich autorów jak Edmund Niziurski, Zbigniew Nienacki, Marek Twain czy Henryk Sienkiewicz, którego ,,Trylogię ” zalicza do swoich ulubionych.

Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w jego życiu, a dom rodzinny jest miejscem do którego zawsze chętnie wraca, w myśl przysłowia „wszędzie dobrze ale w domu najlepiej”. Z żoną Danutą wspólnie wychowują dwie córki, starszą Katarzynę i młodszą Beatę.

Szkołę podstawową, podobnie jak jego starszy brat Adam i młodsza siostra Justyna, ukończył w Mikstacie. Naukę kontynuował w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, jednakże po roku postanowił rozpocząć kształcenie w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie, gdzie uczył się przez cztery lata w klasie o profilu matematyczno-fizycznym. Po zdaniu matury podjął studia na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, na Wydziale Melioracji i Inżynierii Środowiska, które ukończył w roku 2000 uzyskując dyplom magistra inżyniera. Za swoją pracę magisterską otrzymał nagrodę trzeciego stopnia w konkursie na najlepszą pracę dyplomową o tematyce związanej z ochroną środowiska w roku akademickim 1999/2000. W roku 2001 rozpoczął studia podyplomowe z zakresu dydaktyki języka angielskiego w Wyższej Szkole Języków Obcych w Poznaniu, które wraz z uzyskiwanymi kolejno certyfikatami językowymi tj. First Certificate in English (FCE), Certificate in Advanced English (CAE) oraz Certificate of Proficiency in English (CPE) umożliwiły mu nauczanie języka angielskiego w Gimnazjum nr 1 w Ostrzeszowie oraz w Szkole Podstawowej w Biskupicach Zabarycznych. Pragnąc doskonalić swoje umiejętności z zakresu języka angielskiego ukończył w roku 2009 studia podyplomowe z zakresu tłumaczeń ekonomiczno-prawnych na Uniwersytecie Wrocławskim. W roku 2003 ukończył także Podyplomowe Studium Europejskie, dzięki któremu poszerzył swą wiedzę na temat funkcjonowania Unii Europejskiej.

Po skończeniu studiów rozpoczął staż, a następnie pracę na stanowisku referenta w Wydziale Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie. Od roku 2004 pracował w Urzędzie Miasta i Gminy w Ostrzeszowie w Wydziale Promocji i Rozwoju Gminy gdzie wraz ze współpracownikami zajmował się zarówno promocją Miasta i Gminy Ostrzeszów jak i pozyskiwaniem dla tej gminy środków zewnętrznych. Jesienią 2008 roku, ze względów zdrowotnych ówczesny Burmistrz Miasta i Gminy Ostrzeszów, Pan Stanisław Wabnic musiał przerwać sprawowanie swej funkcji na okres kilku miesięcy. Wówczas zaproponował Pawłowi Uścinowiczowi objęcie stanowiska drugiego zastępcy burmistrza Miasta i Gminy Ostrzeszów. Funkcję tę Paweł Uścinowicz pełnił do wyborów samorządowych w 2010 roku, w których Pan Mariusz Witek wybrany został na Burmistrza Miasta i Gminy Ostrzeszów i który powołał go na stanowisko zastępcy burmistrza.

Czas wolny spędza w bardzo różny sposób, najczęściej ucząc się języków obcych lub po prostu spędzając czas na rozmowach z rodziną, wspólnych wycieczkach rowerowych czy grze w badmintona. Znajomość języków obcych przydaje mu się w szczególności podczas wyjazdów za granicę, najczęściej do partnerskiej gminy Stuhr w Niemczech, ale odwiedził także Francję (w tym Korsykę), Belgię, Luksemburg, Czechy, Norwegię i Szwecję. Bardzo lubi muzykę i choć nie ma swojego ulubionego gatunku muzycznego, to w każdym z nich znajduje utwory, które go fascynują i których słucha w zależności od nastroju. Od najmłodszych lat interesuje się historią, zwłaszcza historią oręża polskiego. W pogodne dni, wraz z żoną Danutą, chętnie spędza czas pracując w ogrodzie.

Źródła:

wywiad z bohaterem,

wywiad z członkami rodziny,

albumy rodzinne.Kalendarium:

  • 1975 ― Narodziny bohatera
  • 2008 ― Objęcie stanowiska za...

Cytaty:

  • „Wiedza dodaje pewności...”
  • „Przyroda, muzyka i cod...”
  • „Wstając wcześnie będzi...”
  • „Szanuj siebie i innych”
  • „Warto się uśmiechać, w...”
  • „Nic nie dzieje się prz...”
  • „Z uśmiechem żyje się ł...”

Zobacz też: