Zbigniew Pohl

ur. 29 sierpnia 1951
zm.
Zespół Szkół - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mochach

Legitymacja Zbigniewa Pohla
Legitymacja sędziowska Zbigniewa Pohla
Zdjęć: 4
Dokumentów: 2

Pochodzenie


Zbigniew Pohl urodził się 29 VIII 1951 r. w Wolsztynie. Jego rodzice : Zofia i Stanisław prowadzili gospodarstwo rolne w Przemęcie-Zaborowie.

Edukacja


Szkoła Podstawowa w Przemęcie

Technikum Leśne w Rogozińcu

Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu-mgr wychowania fizycznego, studia ukończone w 1975 r.


Życie prywatne


1 VI 1984 r. zawarł związek małżeński z Haliną Musiał.

Etapy działalności


Zainteresowanie sportem zaczęło się od biegów. Potem przyszedł czas na judo , dyscyplinę dopiero pojawiającą się w naszym kraju. Pan Zbigniew Pohl tę sztukę walki zaczął uprawiać od 1969 r. Wraz z opanowaniem tajników dyscypliny rozpoczęła się praca z nią związana:

1975- 1989 na Uniwersytecie Wrocławskim w Studium Wychowania Fizycznego jako nauczyciel akademicki,

1989- 2000 w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu w Katedrze Sportów Walki.

Równolegle w latach :

1976 -1982 pracował jako trener judo w Gwardii Wrocław w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich;

w 1982 r. rozpoczął pracę w AZS AWF Wrocław jako trener judo dzieci i młodzieży .

Był tez trenerem judo kadry Polski AZS, ( m. in. trenował Rafała Kubackiego- wielokrotnego Mistrza Polski i olimpijczyka). Jego podopieczni osiągali sukcesy na arenie krajowej ( jako Mistrzowie Polski) i międzynarodowej ( m. in. Wicemistrz Europy Młodzików).

Równolegle w latach

1975- 1989 – prowadził damską i męską sekcję Judo Uniwersytetu Wrocławskiego.

Współpracował z klubami : Juvenia Wrocław, Gwardia Wrocław, Śląsk Wrocław,

W 1989 r. wraz z żoną Haliną przeprowadził się z Wrocławia do Przemętu. Pani Halina prowadziła zajęcia gimnastyczne dla pań, a Pan Zbigniew założył sekcję judo. Zajęcia odbywały się u w domu u państwa Pohlów. Matę przekazał Klub Sportowy AZS AWF Wrocław. Mimo skromnych warunków uczniowie odnosili liczne sukcesy. Od 1991 r. klub oficjalnie działał jako filia AZS AWF w Przemęcie. W 1999 r. wychowankowie fili mogli poszczycić się sukcesami( załączone zdjęcie):

1. Maciej Kostrzewa- złoty medalista Mistrzostw Polski Juniorów oraz złoty medalista Akademickich Mistrzostw Polski Seniorów w kategorii wagowej do 60 kg.

2. Karol Gorzelniak – srebrny medalista Akademickich Polski Kadetów w kategorii wagowej do 66 kg.

3. Adam Chrapa- srebrny medalista Mistrzostw Polski Kadetów w kategorii wagowej do 55 kg i srebrny medalista Akademickich Mistrzostw Polski Juniorów w kategorii wagowej do 55 kg.

4. Szymon Peciak – brązowy medalista Mistrzostw Polski Kadetów w kategorii wagowej do 55 kg i srebrny medalista Akademickich Mistrzostw Polski Juniorów w kategorii wagowej do 60 kg.

Oprócz zajęć trenerskich był też sędzią okręgowym . Działał też w Gminnej Komisji Oświaty i Sportu w Przemęcie. Był myśliwym, członkiem koła łowieckiego nr 100 w Mochach.

Pan Zbigniew Pohl zmarł 11.12. 2000 r. w Przemęcie. Po jego śmierci sekcja przestała działać. Odrodziła się w październiku 2011, kiedy Pani Halina Pohl została Dyrektorem Szkoły w Przemęcie. Wyraziła zgodę na umieszczenie nazwiska w nazwie klubu, tak rok później powstał Uczniowski Klub Sportowy Pohl Judo Przemęt. Jego trenerem został były wychowanek Damian Lisiewicz. Klub z sukcesami kontynuuje dzieło pana Zbigniewa Pohla.

Nagrody, wyróżnienia


Wyróżnienia od władz gminy Przemęt.

Złota odznaka Polskiego Związku Judo dla rozwoju tej dyscypliny.

Złota odznaka AZS za zasługi w rozwój sportu akademickiego.

Znaczenie postaci


Zbigniew Pohl został zapamiętany w naszej lokalnej społeczności jako założyciel sekcji judo w Przemęcie. Poświęcił swój czas na krzewienie kultury fizycznej , wychowanie młodzieży. Swoją życiową pasją zaraził wielu wychowanków, którzy do dziś uprawiają tą dyscyplinę. Cechy, które wykształcił wśród nich : skuteczność, wytrzymałość, spostrzegawczość pozwoliły im odnieść później życiowe sukcesy. Wychowankowie z małych i większych wiosek mogli poznać nowy , mało znany rodzaj sportu, wyjeżdżać na zawody krajowe i międzynarodowe. Jak wspominają trener pozwalał odkryć im i rozwijać własne możliwości. Nie ogłaszał naboru do sekcji, a zawsze znajdowali się chętni do uprawiania tej dyscypliny. Pan Zbigniew Pohl propagował wśród mieszkańców sportowy tryb życia. Organizował dla uczniów spotkania ze znanymi judokami , m.in. zaprosił do Przemętu Mistrza Świata Rafała Kubackiego.

Pozostał w pamięci jako świetny trener, wychowawca i propagator judo. Osoba zdecydowana i zdeterminowana w swoich działaniach , ale też skromna i uczciwa.

Ku jego pamięci organizowany jest w Przemęcie Memoriał im. Zbigniewa Pohla w Przemęcie.

Źródła:

Prasa lokalna ( Kurier Przemęcki, ABC)

Wywiad z Panią Haliną Pohl

Wywiad z Damianem Lisiewiczem- trenerem UKS Pohl Judo


Kalendarium:

  • 1951 ― Narodziny bohatera
  • 2000 ― Śmierć bohatera

Zobacz też: