Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Świat jest pełen energii, z której możemy czerpać. Wszystko zależy od naszego...”

Damian Gruszka

ur. 12 lutego 1977
zm.
Szkoła Podstawowa w Grębaninie

Wywiad
„Od dzieciństwa lubiłem strugać drewniane patyki”.
Kronikarz Ziemi Baranowskiej
Zdjęć: 22
Filmów: 1
Dokumentów: 2

Damian Gruszka, artysta rzeźbiarz, amator, pasjonat rzeźby w drewnie.

Pochodzenie

Pan Damian Gruszka mieszka w malowniczo położonej wsi Lipka (gmina Baranów, powiat kępiński, woj. wielkopolskie). Urodził się 12 lutego 1977 r. w Kępnie (woj. wielkopolskie), jako syn Jolanty (z domu Nawrot) i Andrzeja Gruszki. Po narodzinach został ochrzczony w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Floriana w Opatowie. Ojciec był rolnikiem, matka gospodynią domową. Rodzice wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne.

Dzieciństwo

Swoje dzieciństwo spędził w domu rodzinnym we wsi Lipie (gmina Łęka Opatowska), wraz ze swoim młodszym rodzeństwem – trzema siostrami (Iwoną, Małgorzata, Dominiką) i bratem Wojciechem. Bardzo często swój wolny czas spędzał u dziadka, Henryka Nawrota, na strychu, gdzie w okresie zimowym wyplatano koszyki. Mieścił się tam stół stolarski zrobiony przez pradziadka w 1931 r. Niestety pradziadka Pan Damian nigdy nie spotkał, a dziadek umarł w 1987 r. Ten strych miał w sobie „magiczną moc”, coś, co powodowało, że chciało się tam wejść, spędzać czas i obserwować pracę rzemieślniczą. Sam artysta mówił: „Tam wszystko się zaczęło”. Już w dzieciństwie miał słabość do tego co drewniane. Często materiałem zasługującym na uwagę był niepotrzebny kawałek drewna, korzeń, czy zwykły, znaleziony przy drodze patyk.

Edukacja

W 1984 r. rozpoczął edukację w Szkole Podstawowej w Łęce Opatowskiej, następnie zdał pomyślnie egzaminy do Liceum Ekologicznego w Polanowicach (pod Byczyną), woj. opolskie. W 1996 r. rozpoczął studia na Akademii Rolniczej w Poznaniu, na Wydziale Leśnym, które ukończył w 2001 r. uzyskując tytuł magistra, inżyniera leśnictwa. Po studiach rozpoczął pracę w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kępnie.

Rodzina

23 września 2000 roku w Kościele pw. NMP Wniebowziętej, w Mórce koło Śremu, poślubił Ilonę Szeląg. Żonę Pan Damian poznał na studiach. Pani Ilona również ukończyła Akademię Rolniczą w Poznaniu. Po ślubie państwo Gruszkowie zamieszkali w Baranowie. Wkrótce potem w 2001 r. przyszła na świat ich pierwsza córka – Nina, a w 2006 r.- córka Lena.

W 2014 r. Pan Damian Gruszka wraz z rodziną przeprowadził się do nowo wybudowanego domu we wsi Lipka koło Grębanina. Miejscowość ta jest bardzo urokliwa, zachwyca widokami, ciszą i spokojem. W takim klimacie artysta z pewnością rozwinie swoją pasję, przyczyniając się tym samym do własnej satysfakcji i naszej radości.

Pasja

Pasją Pana Damiana jest rzeźba w drewnie, które pochłaniało go już od dzieciństwa. W czasie studiów, mimo nawału nauki, również znalazł czas, aby móc tworzyć. Wykonał wówczas liczne prace, wiele z nich wystawiał podczas Polagry w Poznaniu. Jedna z nich zachowała się do dzisiaj – „Rzeźba kobiety”. Był wtedy szczęśliwy, gdyż w wielkim mieście mógł kupić potrzebne dłuta i narzędzia do obróbki drewna. Cały czas gromadził i powiększał swój warsztat. Dziś, w nowo wybudowanym domu, warsztat jest duży i wyposażony w potrzebny sprzęt do pracy w drewnie. W takich warunkach powstają liczne dzieła: rzeźby, a także elementy stolarki budowlanej.

Wśród wykonanych prac zachwycają dziecięce zabawki: domek dla lalek, gry planszowe: młynek, chińczyk, scrabble, szachy, a także meble: przenośny stolik, skrzynka na listy.

Znaczenie postaci

W naszej gminie Pan Damian Gruszka od lat reprezentuje lokalnych artystów na corocznych plenerach rzeźbiarskich. W 2014 r. podczas Pleneru Rzeźbiarskiego Donaborów 2014, wyrzeźbił „akacjowy tron”. Z okazji „Dni Baranowa”, czy „Dni Kępna” – stwarzał otwarte warsztaty dla dzieci. Potrafi zarażać swoja pasją. Podczas naszej wizyty w domu artysty, uczniowie z wielką ciekawością i zaangażowaniem próbowali swoich sił pod okiem mistrza. Starsza córka Pana Damiana z okazji rocznicy ślubu, podarowała rodzicom własnoręcznie wykonany prezent – serce z drewna.

Pan Damian Gruszka zachwyca szacunkiem do zwykłych rzeczy, pokorą wobec przyrody i radością z otaczającego nas świata. Ogromna cierpliwość wobec „twardości” drewna, przekłada się na cierpliwość względem każdego człowieka, a szczególnie dzieci.

Źródła:

1. Wywiad z Panem Damianem Gruszką przeprowadzony w dniu 2 stycznia 2015 r. przez uczniów SP w Grębaninie – uczestników projektu CDEW.
2. Kronikarz Ziemi Baranowskiej Nr 3 (16) czerwiec/lipiec 2014 r.

Kalendarium:

  • 1977 ― Narodziny bohatera

Cytaty:

  • „Świat jest pełen energ...”

Zobacz też: