Pochodzenie
Dzieciństwo i młodość
W latach 1904-1912 uczęszczał do niemieckiej Szkoły Powszechnej w Roszczkach koło Bytynia, w gminie Kaźmierz. Miejscowość ta istniała do 1918 roku.
Uczył się bardzo pilnie. Ze wszystkich przedmiotów miał bardzo dobre oceny: z religii, języka niemieckiego, rachunków, historii, geografii, przyrody, śpiewu, a także ćwiczeń fizycznych. Biegła znajomość języka niemieckiego w pisaniu, czytaniu i rozumieniu bardzo mu pomogła podczas l i ll wojny światowej.
Należał do Towarzystwa Młodzieżowego w Bytyniu.
Jako osiemnastoletni młodzieniec został powołany do armii pruskiej, ponieważ mieszkał na terenie ówczesnego zaboru pruskiego. Walczył w I wojnie światowej w Europie Zachodniej. Wspominał pobyt w Niemczech (w Gardelegen i w Hanowerze) oraz we Francji. Podczas jednej z bitew rozpylono trujący gaz, który zniszczył mu połowę płuca. Został ranny. Przebywał w szpitalu we Francji, a po leczeniu powrócił do Wielkopolski. W nagrodę za waleczność otrzymał od władz pruskich Żelazny Krzyż, z którego nie był dumny. Rodzinna legenda głosi, że zawiesił go psu na szyi.
Udział w Powstaniu Wielkopolskim
Udział w II wojnie światowej
Po wybuchu ll wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Wraz z wojskiem polskim dostał się na wschodnie tereny kraju. Stąd w listopadzie 1939 roku został zabrany do niewoli rosyjskiej i wywieziony jako żołnierz armii polskiej do obozu w Związku Radzieckim.
Wspólnie z Łukaszem Koniecznym przebywało tam wielu Polaków. Aby wypełnić czas pobytu w obozie niektórzy zajmowali się pracami ręcznymi. Do dzisiaj w domu rodzinnym pamiątkami po czasach niewoli są obrazki wykonane przez jednego z kolegów.
Łukasz Konieczny prawie cudem wrócił z niewoli. Rosjanie przekazali Niemcom jesienią 1939 roku część jeńców wojennych, zamieszkałych na obszarach zajętych przez Niemców. W tej grupie znalazł się Łukasz Konieczny. Podczas ewakuacji spotkał Niemca, z którym poznał się w czasie I wojny światowej. Ten doradził mu, aby w oczekiwaniu na swoją kolejkę do pociągu prowadzącego do Polski ustawić się na jej końcu. Gdy wydali komendę: ” W tył zwrot” – znalazł się na początku kolejki. Takim szczęśliwym przypadkiem po czterech miesiącach wrócił do domu. W okresie okupacji jego rodzina została wysiedlona z gospodarstwa w Wilkowie do Brzozy (kilka kilometrów od miejsca zamieszkania). Tam spędzili całą wojnę.
Życie rodzinne
Łukasz Konieczny odziedziczył po swoich przodkach wielkie zamiłowanie do pracy na roli. Należał do Kółka Rolniczego. Poza pracą w gospodarstwie pomagał swojej żonie w pracach domowych i opiece nad dziećmi, ponieważ była ciężko chora. W czasie wojny nauczył się zawodu rymarza, wykonywał uprzęże dla koni. Robił też buty. Nie miał dużo czasu na własne pasje. Lubił motoryzację, a w późniejszym wieku lubił wnukom naprawiać rowery.
Odznaczenia i nagrody
Znaczenie postaci
Łukasz Konieczny to wielki patriota – jest dla nas wzorem postawy prawdziwego Polaka. Ryzykując własne życie i zdrowie przeszedł całą Europę z zachodu na wschód. Brał udział w wielu wydarzeniach, które przyczyniły się do wolności naszej ojczyzny.
Otrzymywał życzenia i podziękowania od Związku Bojowników o Wolność i Demokrację i od Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
Władze gminy Duszniki Wlkp odwiedzały go przy okazji urodzin lub rocznicy Powstania Wielkopolskiego z życzeniami i gratulacjami. W regionalnej gazecie ukazał się artykuł o Łukaszu Koniecznym z okazji 95 rocznicy jego urodzin.
W naszym środowisku trwa pamięć o takich ludziach. Są oni przykładem patriotyzmu dla dzieci i młodzieży. W rocznicę wybuchu i zakończenia Powstania Wielkopolskiego przygotowujemy gazetki szkolne, wystawy i akademie.
Uczniowie naszej szkoły wyjeżdżają do Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Lusowie. Biorą udział w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.
Przy okazji świąt narodowych składamy kwiaty i zapalamy znicze na grobach poległych w walkach o niepodległość oraz przy Pomniku Ofiar w Dusznikach.
Źródła:
Pamiątki rodzinne
Pamiątki szkolne – Zespół Szkół Grzebienisko
Informacje z Urzędu Gminy Duszniki Wlkp
Informacje z Urzędu Gminy Kaźmierz
Wywiady
Wywiad z dnia 4 lutego 2015 ze Stanisławą Strzykałą i Lucyną Konieczną
Wywiad z dnia 28 marca 2015 z Wiktorem Koniecznym