Bogdan Królik

ur. 02 lutego 1966
zm.
Zespół Szkół Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernikaw Chrzypsku Wielkim

Wywiad z panem Bogdanem Królikiem cz.1
Wywiad z panem Bogdanem Królikiem cz. 2
Wywiad z panem Bogdanem Królikiem cz.3
Wywiad z panem Bogdanem Królikiem cz. 4
Zdjęć: 11
Filmów: 2
Nagrań: 2

Pochodzenie i rodzina

Pan Bogdan Królik urodził się 2.02.1966r. w Sierakowie, w powiecie międzychodzkim, w województwie wielkopolskim. Pan Bogdan ma żonę Grażynę, z którą ożenił się 24.06.1989 roku oraz dwójkę dzieci- Patrycję i Bartosza. Pani Grażyna prowadzi sklep. Córka Patrycja skończyła Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Chrzypsku Wielkim, następnie Liceum Ogólnokształcące w Szamotułach, studiowała na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu i ma tytuł inżyniera ogrodnictwa. Syn Bartosz ma wykształcenie średnie, interesuje się sportem i jazdą konną. Córka Patrycja przejęła zamiłowanie do kwiatów, natomiast syn Bartosz odziedziczył w genach po ojcu pasję do sportu.

Edukacja i zainteresowania

Pan Bogdan Królik ukończył Szkołę Podstawową w Chrzypsku Wielkim, następnie Szkołę Średnią w Szamotułach. Pan Bogdan jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, gdzie ukończył studia magisterskie. Następnie ukończył studia podyplomowe w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Gorzowie, na kierunku Zarządzanie i Marketing. Po ukończeniu studiów w 1990 roku wyjechał do Holandii, gdzie pracował 8 lat. Pobyt i praca w Holandii odegrały znaczącą rolę w życiu pana Bogdana, ponieważ właśnie tam narodziła się jego pasja do hodowli tulipanów. Jego zainteresowaniami są także sport i botanika. Panu Bogdanowi nie są obojętne losy mieszkańców gminy Chrzypsko Wielkie, dlatego też przez pewien okres czasu działał jako radny w gminie Chrzypsko Wielkie oraz startował w wyborach na wójta gminy Chrzypsko Wielkie.

Etapy działalności:

Firma Ogrodnicza- Bogdan Królik

Firma Ogrodnicza Bogdan Królik istnieje od 1997r. na terenie gminy Chrzypsko Wielkie, gdzie jest największym producentem cebul, bulw i kłączy kwiatowych, których hodowla zajmuje ponad 25 ha. Firma pana Bogdana jest rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami, to efekt wieloletniej pracy. Pan Bogdan zajmuje się hodowlą ok. 500 gatunków i odmian tulipanów, w tym wiele nowości jest importowanych z Holandii. Pan Bogdan rozsławił Chrzypsko Wielkie poprzez coroczną organizację Międzynarodowych Targów Tulipanów, na które corocznie przyjeżdżają z całej Polski tłumy ludzi pragnących podziwiać piękne odmiany tulipanów. Tradycją stało się już nadawanie tulipanom imion sławnych Polaków. Do najsławniejszych odmian tulipanów pana Bogdana należą niewątpliwie tulipany: „Jolanta Kwaśniewska”, „Jan Paweł II”, „Maria Kaczyńska”, „Lech Kaczyński”, „Leszek Miller”. jest to świetna okazja, do tego, aby popularyzować i zaszczepiać miłość do kwiatów różnych grup wiekowych i społecznych. Pan Bogdan wysłał 27 specjalnych sztuk tulipanów samolotem do Watykanu w celu upiększenia uroczystości kanonizowania Jana Pawła II. Pan Bogdan zatrudnia wielu pracowników, ze względu na sezonowość pracy zmienia się to i czasami ilość osób zatrudnionych przekracza nawet 100 pracowników. Gospodarstwo Ogrodnicze Bogdana Królika jest również współorganizatorem wystaw i pokazów ogrodniczych na terenie całej Wielkopolski, a także laureatem wielu konkursów. Jako prezes Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych pan Bogdan zorganizował między innymi takie wystawy i konferencje jak: wystawa lilii w Warszawie, wystawa tulipanów w Wilanowie, konferencja krajowa w Skierniewicach, wyjazdy szkoleniowe do najlepszych gospodarstw ogrodniczych w Polsce i Europie oraz projekty nasadzeń roślin dla miast i parków zieleni. Pan Bogdan Królik ceni w sobie pracowitość i rzetelność w tym co się robi oraz tłumaczy, że w życiu nie opłaca się chodzić na skróty.

Sport


Sport odgrywa w życiu pana Bogdana Królika dużą rolę oraz towarzyszy w życiu pana Bogdana od najmłodszych lat. Przygoda ze sportem rozpoczęła się już w szkole średniej, gdzie podczas Mistrzostw Polski w rzucie oszczepem w kategorii juniorów uzyskał IV miejsce. To samo miejsce wywalczył pan Bogdan na Mistrzostwach Polski w dziesięcioboju lekkoatletycznym jako senior, będąc studentem Akademii Wychowania Fizycznego. Obecnie pan Bogdan jest prezesem Ludowych Zespołów Sportowych oraz zawodnikiem drużyny piłki nożnej: „Czerwony Manhatan” oraz zawodnikiem piłki siatkowej.

Osiągnięcia i nagrody:

„Wielkopolski Gospodarczo-Samorządowy HIT”
WICEMISTRZ KRAJOWY AGROLIGI 2009
RUBINOWY HIT 2009
Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2009
RUBINOWY HIT 2010 z dwiema gwiazdami
POLAGRA PREMIERY 2010
Nasze Dobre Wielkopolskie 2011
Gospodarczo-Samorządowy HIT 2011
Gala Agroprzedsiębiorca RP 2012

Pełnione funkcje:

1) PREZES STOWARZYSZENIA PRODUCENTÓW OZDOBNYCH ROŚLIN CEBULOWYCH (OD PRAWIE 10 LAT)
2) CZŁONEK RADY NAUKOWEJ INSTYTUTU OGRODNICTWA POWOŁANY PRZEZ MINISTRA ROLNICTWA (OD 5 LAT)
3) CZŁONEK ZARZĄDU POLSKIEGO ZWIĄZKU OGRODNICZEGO,
4) PREZES LUDOWYCH ZESPOŁÓW SPORTOWYCH.

Znaczenie postaci

Postać pana Bogdana Królika jest niewątpliwie wyjątkowa i godna do naśladowania. Pan Bogdan może służyć jako przykład dla młodego pokolenia jako osoba, która dzięki pracowitości i wytrwałości osiągnęła swój cel w życiu. Pan Bogdan pokazuje nam również, iż w życiu należy robić to, co się kocha i co sprawia nam radość. Pan Bogdan Królik jako hodowca tulipanów organizuje coroczne Międzynarodowe Targi Tulipanów. W 2007 roku, wielokrotnie użyczał płatki tulipanów dziewczynkom oraz przekazywał kwiaty do kościołów.

Źródła:

1) Dokumenty z życia w regionie „Głos Wielkopolski” dodatek „Dzień” kwiecień 2010r.
2) Głos parafialny Chrzypsko Wielkie nr 8/2014.
3) http://www.cebulki-kwiatowe.pl/
4) https://www.youtube.com/watch?v=OVeiT9eLOqg


Kalendarium:

 • 1966 ― Narodziny bohatera
 • 1989 ― Zawarcie związku małż...
 • 1990 ― Ukończenie studiów
 • 1990 ― Wyjazd do Holandii
 • 1997 ― Założenie firmy ogrod...
 • 2005 ― Certyfikat Europejski...
 • 2005 ― Międzynarodowy Certyf...
 • 2005 ― Otrzymanie Wielkopols...
 • 2005 ― Prezes stowarzyszenia...
 • 2007 ― Otrzymanie pisemnego ...
 • 2009 ― Tytuł Wzorowego Agrop...
 • 2010 ― Członek Rady Naukowej

Zobacz też: