Wacław Molenda

ur. 1933
zm.
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi w Bielawach

Pochodzenie

Pan Wacław Molenda pochodzi z Zębowa, urodził sie w 1933 roku, gdzie mieszkał i wychowywał się . Obecnie mieszka w Januszewicach.

Dzieciństwo

Pan Wacław spędził swe dzieciństwo w gminie Lwówek, jednak w swym młodym życiu w 1942 był wysiedlony z domu rodzinnego do Trzciela w dawnym województwie gorzowskim. Przebywał tam ze swoją rodziną w bardzo ciężkich warunkach. Borykał sie z wrogością ze strony Niemców, musiał przymusowo pracować jako bardzo młody chłopiec.

Edukacja

Wacław Molenda uczęszczał do Szkoly Podstawowej w Zębowie gmina Lwówek.Było to 7 klas szkoły podstawowej potem była nauka w liceum. Pan Wacław z wykształcenia jest geografem. Do zawodu nauczyciela nakłoniła go nauczycielka języka polskiego- za co jest jej wdzieczny do dziś

W roku 1953 rozpoczyna pracę zawodową jako nauczyciel w powiecie gubińskim. W tym samym roku otrzymuje wezwanie do odbycia służby wojskowej we Wrocławiu. Dnia 25 września rozpoczyna służbę obserwacyjno – meldunkową. Pracuje m.in. na radiostacji, kończy służbę w stopniu kaprala.

Potem pracuje jako nauczyciel ze swą przyszłą żoną w szkole podstawowej w Zębowie. W 1957 roku bierze ślub z Bolesławą. Posiada 2 synów: Cezarego i Jacka.

Propozycja zmiany pracy przychodzi ze strony ówczesnego inspektora oświaty – chodziło o poprowadzenie nowej powstającej Szkoły Podstawowej w Bielawachwww.spbielawy.pl. Pan Wacław dostaje propozycję objęcia funkcji Kierownika tej placówki. Podejmuje to wyzwanie. Szkołę otwarto 1962 roku , był pierwszym zarządca terenu i nowych sal zostaje pan Wacław. To on zajmuje sie organizacją zajęć lekcyjnych oraz terenu wokół szkoły. Wraz z młodzieżą sadzą drzewa i rośliny, które do dzisiejszego dnia są ozdobą tej placówki. Był zarządcą szkoły wtedy – kiedy miała ona największą liczbę dzieci ok. 180 uczniów. Uczył różnych przedmiotów np. wychowania fizycznego, historii i geografii. Prowadził różne koła zaiteresowań m. in. ognisko muzyczne.

W szkole pracował do 1978 roku,potem z powodów zdrowotnych przerywa pracę zawodową.

Pan Wacław jest od 20 lat sołtysem wsi Januszewice.Brał udział w konkursie ,, Super Sołtys Powiatu Grodziskiego 2013″ Ponadto jest gospodarzem terenu nad jeziorem – gdzie organizuje wypoczynek dla dzieci i dorosłych.

Zainteresowania

Pan Wacław interesuje sie wędkarstwem. Sam mówi, że ruch i zdrowy styl życia daje mu energię do działania. Grywa na trąbce i żałuje, że muzykowaniem nie zajął sie profesjonalnie. Lubi sport m.in. boks.

Motto życiowe

,, Tak postepuj w życiu, aby ogladając się za siebie – nigdy się nie wstydzić „

Znaczenie postaci

Pan Wacław Molenda jest ważną postacią dla społeczności lokalnej. To on nakłonił młodzież z tego terenu do wielu działań społecznych. Był organizatorem życia wiejskiego w owych czasach. Był dobrym gospodarzem, zarządcą szkoły. Przyczynił sie do jej rozbudowy, urządzał jej wnętrza racjonalnie i gospodarnie. Społeczność w ramach podziękowań za trud pracy włożony w edukację i ukulturalnianie tego środowiska – darzy go niesamowitym szacunkiem, pan Wacław jest zapraszany na liczne uroczystości – gdzie wytępuje tam jako gość honorowy.

Upływający czas nie stoi na przeszkodzie by działać, nawet nie będąc juz czynnym nauczycielem – a będąc sołtysem wsi Januszewice, stara se zapewnic śrdowisku dostep do czystej i ładnej plaży. Przez cały okres sołtysowania w swojej wsi stara sie wychodzic naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej. Dba o ład i porządek we wsi, doprowadził do powstania nowego placu zabaw, boiska do gry w piłkę nożną.

Organizując przy tym czas wolny dzieci i młodzieży.