Walerian Konieczny

ur. 30 maja 1925
zm. 17 października 1989
Zespół Szkół Publicznych im. S.F. Klonowicza w Sulmierzycach

Zdjęć: 14
Filmów: 5
Nagrań: 5
Dokumentów: 5

Pochodzenie

Walerian Konieczny urodził się 30 maja 1925 roku w Sulmierzycach (woj. wielkopolskie). Rodzice: Pelagia z d. Karwacka i Feliks Konieczny.

Dzieciństwo

Dzieciństwo spędził w Sulmierzycach. Od najmłodszych lat był zapalonym piłkarzem i zapaśnikiem. Po zakończeniu Szkoły Podstawowej w Sulmierzycach uczył się kowalstwa w warsztacie swojego ojca. Uciekał często z kuźni, aby pograć z kolegami w piłkę.

Wydarzenia dotyczące dzieciństwa…

Jako ciekawostka:ojciec, aby odciągnąć syna od gry w piłkę, nabijał mu w podeszwy butów gwoździe-ćwieki, aby buty były cięższe i nie mógł grać. Jednak nie znechęcił w ten sposób syna od uprawiania sportu.

Edukacja

(lub „młodość”)

W czasie okupacji niemieckiej organizował zawody piłkarskie z jeńcami francuskimi w Miliczu. Chłopcy z Sulmierzyc do Milicza jechali rowerami i kolejką wąskotorową z Ostrowąsów ( w czasie wojny Niederwiesenthal).

W czasie wojny przebywali w Sulmierzycach bracia: Teodor i Władysław Krysmalscy, którzy byli znanymi zapośnikami (Teodor był 6-krotnym Mistrzem Polski i 2-krotnym uczestnikiem Mistrzostw Europy). Właśnie oni prowadzili treningi zapaśnicze dla młodych chłopców, w których również brał udział Walerian Konieczny.

Przebieg wczesnej młodości…

Po zakończeniu wojny Walerian Konieczny włączył się czynnie w organizacje istniejącego od 1934 roku Klubu Sportowego „Sulimirczyk”. Organizuje spotkania piłkarskie z wracającymi po zakończeniu wojny żołnierzami Armii Radzieckiej.

Etapy działalności

Etap pierwszy

Opis etapu pierwszego…

W latach 1946-1948 Walerian Konieczny pełnił zasadniczą służbę wojskową. Po jej zakończeniu zaczął pracować w WSK Wrocław- Psie Pole. Nadal utrzymuje kontakty z rodzinnym klubem sportowym. Drużyna tego klubu przy udziale Koniecznego i jego serdecznego przyjaciela E. Szymury zdobywa w 1948 roku „Puchar Leśników” w Miliczu.

Etap drugi

Opis etapu drugiego…

Bracia Krysmalscy, którzy trenowali w Klubie Pafawag, werbują Koniecznego do sportu zapaśniczego. Po zmianie miejsca zatrudnienia Konieczny przenosi sie do Klubu WSK Lotnik Wrocław. Zostajekie kierownikiem założonej przy klubie sekcji zapaśniczej, którą doprowadza do I ligi. Jako czynny zawodnik tego klubu zdobył tytuł Mistrza Dolnego Śląska i V-ce Mistrza Polski w zapasach w wadze piórkowej.

Kolejne etapy…

W 1956 roku zakłada sekcję zapaśniczą przy Ludowym Klubie Sportowym „Sulimirczyk” w rodzinnych Sulmierzycach i zostaje jej trenerem. Początkowo treningi prowadzi społecznie w niedziele, bowiem nadal pracuje we Wrocławiu. Wkrótce przenosi się na stałe do Sulmierzyc, gdzie zostaje zatrudniony jako instruktor w Radzie Powiatowej LKS w Krotoszynie, następnie na etacie trenera LKS „Sulimirczyk” w Sulmierzycach. Był jedynym (poza księgową) osobą zatrudnioną w tym klubie: pełnił funkcję trenera, kierownika sekcji, gospodarza klubu i menadżera. Dzięki zaangażowaniu osiągną na tym polu znaczące sukcesy.

Treningi odbywały się w Domu Ludowym, który nie był jeszcze oddany do użytku. Młodzi zapaśnicy ćwiczyli na sali, w której stały tylko dwa żelazne piece, jednak amatorów zapasów nie brakowało. W 1956 roku Rada Wojewódzka Zrzeszenia LZS w Poznaniu zakupiła dla klubu „Sulimirczyk” nową matę, którą rozkładano podczas treningów i zawodów w sali widowiskowej Domu Ludowego w Sulmierzycach. Mimo dobrych warunków w wyposażeniu brakowało jednak dobrze wyszkolonych zawodników. Walerianowi Koniecznemu udało się namówić zawodników trenujących we Wrocławiu, m.in. Edwarda Krysmalskiego, Zygmunta Krysmalskiego, Zdzisława Piotrowskiego, aby przenieśli się do klubu „Sulimirczyk”.

W 1957 roku zawodnicy klubu „Sulimirczyk” walczący w reprezentacji województwa poznańskiego zdobywają I miejsce w Mistrzostwach Zrzeszenia LZS. Utrzymują tę lokatę do roku 1970.

W 1961 roku klub „Sulimirczyk” wchodzi w skład I Ligi w zapasach w stylu wolnym.

W tym samym roku do użytku zostaje oddana sala gimnastyczna, w której treningi odbywają zapaśnicy. Do uzyskania dofinansowanie z Wydziału Sportu i Turystyki Rady Narodowej w Poznaniu przyczyniły się osobiste zabiegi Waleriana Koniecznego, ale przede wszystkim osiągane sukcesy Sekcji Zapaśniczej LKS „Sulimirczyk”.

Wychowankowie trenera Koniecznego to wielokroti reprezentanci Polski, odnosili sukcesy na matach Europy i świata. Drużyna utrzymywała kontakty międzynarodowe z wieloma klubami , szczególnie z Bułgarii i ze Szwecji. W 1966 roku klub zdobył Mistrzostwo w Centralnej Spartakiadzie Wsi w zapasach w stylu wolnym i klasycznym. W 1968 roku zaś III miejsce w I Lidze w zapasach w stylu wolnym.

Walerian Konieczny otrzymuje liczne pochwały i wyróżnienia. Podnosi swoje kwalifikacje trenerskie. W 1959 roku zajmuje I miejsce w Plebiscycie na najlepszego trenera powiatu krotoszyńskiego. W 1985 roku w Pebiscycie na najlepszego trenera XL-lecia Ziemi Krotoszyńskiej zajmuje III miejsce. W roku 1988 Rada Wojewódzka Zrzeszenia LZS w Poznaniu nadaje Walerianowi Koniecznemu Odznakę Honorową za Zasługi w rozwoju LZS województwa wielkopolskiego.

W 1966 roku Walerian Konieczny ukończył Kurs Trenerski I i II stopnia w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

W 1970 roku władze powiatowe dokonują reorganizacji klubu „Sulimirczyk”, który został przeniesiony do Krotoszyna. Walerian Konieczny odszedł z klubu i zaczął pracę trenera na terenie Dolnego Śląska. Odnosił sukcesy jako trener sekcji zapaśniczej LZS „Barycz” Milicz. Na Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkół Rolniczych w 1973 roku w Siedlcach klub LZS „Barycz” zajął I miejsce. W Mistrzostwach Dolnego Śląska Juniorów grupy B w roku 1974 zawodnicy Waleriana Koniecznego zajęli III miejsce.

Opis kolejnych etapów…

We wrześniu 1974 roku Walerian Konieczny wyjechał do USA.

Znaczenie postaci

Wychowankowie trenera Koniecznego w latach 1957-1970 w kategorii seniorów,juniorów i młodzików zdobyli 20 tytułów Mistrzów Polski w zapasach, a Bogdan Bartkowiak dwukrotnie zajął 7 miejsce w Mistrzostwach Świata.

Walerian Konieczny po wyjeździe do USA nie zapomniał o swoich korzeniach. Wspierał w miarę swoich możliwości sekcję piłkarską LKS „Sulimirczyk”. Jako pierwszy zainicjował zbiórkę pieniędzy w USA na fundację „Gloria Victis”, która ma za zadanie pomagać polskim sportowcom, którzy ulegli kontuzjom i wypadkom.

Znaczenie postaci dla jej współczesnych i potomnych

Walerian Konieczny i jego wychowankowie rozsławili imię Sulmierzyc nie tylko na całą Polskę, ale i w wielu krajach Europy. Nazwa klubu „Sulimirczyk” była wymieniana wśród działaczy sportowych, zwłaszcza wśród zapaśników.

Sekcja zapaśnicza założona przez Waleriana Koniecznego i działaczy „Sulimirczyka” była sekcją pionierską na terenie południowej Wielkopolski i części Dolnego Śląska. Na jej bazie powstały sekcje zapaśnicze w Chwaliszewie, Przygodzicach, Pleszewie, Kobylinie, Krotoszynie, Gądkowicach, Miliczu i Pawłowicach.

Zawodnicy, wchodzący w skład pierwszej drużyny Waleriana Koniecznego, osiągnęli znaczące sukcesy po zakończeniu kariery zapaśniczej:

-Eugeniusz Ratajczak został trenerem klubu sportowego „Plon” Milicz, później „Śląska” Wrocław

-Lech Pauliński – wieloletni trener klubu sportowego „Ceramik” Krotoszyn, wychowawca wielu czołowych zawodników, uznany za czołowego trenera zapaśników w Wielkopolsce, współzałozyciel sekcji Sumo w Krotoszynie

-Jan Frankiewicz – trener klubu sportowego „Grunwald” Poznań.

Walerian Konieczny całe swoje życie poświęcił sportowi. Jako młody chłopak, zawodnik, trener czy później działacz społeczny, nie myślał o sobie, ale zawsze miał na uwadze dobro drugiego człowieka, kolegi, zawodnika czy przyjaciela, któremu zawsze chciał pomóc. Nie miał łatwego życia, nie dorobił się luksusów, ale to co zrobił dla sportu, szczególnie zapaśniczego, dla podniesienia prestiżu i rozsławienia imienia jego rodzinnego miasteczka, pozostanie na zawsze w społecznej pamięci.

Kalendarium:

  • 1925 ― Narodziny bohatera
  • 1989 ― Śmierć bohatera

Źródła:

Zobacz też:

  • > Miejsce narodzin ...
  • > Miejsce śmierci b...
  • >
  • >
  • >
  • >
  • >