Werner Kenkel

ur. 06 września 1943
zm. 19 września 2004
Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Zespole Szkół w Jezierzycach Kościelnych

Czy Werner Kenkel był zadowolony ze swoich pracowników?
Dlaczego Werner Kenkel zdecydował się na produkcję tektury falistej?
Dlaczego synowie kontynuują dzieło ojca?
Dlaczego Środowiskowy Dom Samopomocy we Włoszakowicach nazwano Jego imieniem?
Jak Werner Kenkel poznał swoją żonę?
Jakie były okoliczności powstania Firmy „Werner Kenkel”?
Jakie dzieciństwo miał Werner Kenkel?
Jakie problemy musiał pokonać Werner Kenkel gdy rozpoczynał działalność gospodarczą?
Jakim ojcem był Werner Kenkel?
Wspomnienia o Wernerze Kenkel.
Wypowiedź Stanisława Waligóry – wójta Gminy Włoszakowice
Zdjęć: 34
Filmów: 10
Nagrań: 1

Pochodzenie

Werner Kenkel urodził się 6 września 1943 roku w Kaszczorze jako najmłodszy z rodzeństwa. Jego tata, Bernard, był Niemcem a mama, Maria, Polką. Ojca stracił w czasie II wojny światowej najprawdopodobniej pod Wrocławiem. Dzieciństwo Wernera, przypadające na lata powojenne, było ciężkie. Od 7 roku życia pracował zarobkowo, aby pomóc mamie, która pozostała sama z szóstką dzieci bez środków do życia. W dzieciństwie marzył, by nie nazywano go Werner tylko Staś – tak jak ma na drugie imię. Często spotykały go docinki, że ojciec był Niemcem.

Życie rodzinne

11 listopada 1967 r. Werner Kenkel ożenił się z Beatą Golonka, z którą miał dwóch synów – Adama i Damiana.

Wykształcenie

Po ukończeniu szkoły podstawowej we Włoszakowicach podjął naukę w szkole zawodowej we Wschowie. Pierwszą pracę wykonywał w Lesznie, w „Ruchu”.

Działalność zawodowa

W 1979 roku Werner Kenkel podjął bardzo odważną jak na tamte czasy decyzję otwarcia, w wynajętym garażu przy ulicy Leśnej we Włoszakowicach, prywatnego zakładu. Przy użyciu niewielkiej maszyny Werner zaczął produkować opakowania z tektury.

Z roku na rok firma się rozrastała. Z wynajętego garażu „Werner Kenkel” przekształcił się w duże, zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwo. Firma spełnia dziś nie tylko europejskie, ale wręcz światowe standardy w zakresie produkcji tektury falistej i opakowań. Było to możliwe dzięki konsekwentnemu inwestowaniu w rozwój i unowocześnianie zakładu.

Przełomową datą był rok 1996, kiedy to Werner Kenkel zdecydował się na zakup z Niemiec używanej linii do produkcji tektury falistej. Zamontowano ją na terenach wykupionych po likwidowanym Państwowym Ośrodku Maszynowym w Krzycku Wielkim. Werner Kenkel rozpoczął wówczas budowę całkowicie nowego zakładu, wyposażając go w pierwszą własną linię do produkcji tektury falistej, a także wiele maszyn przetwórczych do produkcji opakowań.

Firma zdobyła wiele nagród. W 2001 i 2002 r. otrzymała, m.in. tytuł i certyfikat Przedsiębiorstwo „Fair Play”.

Po śmierci ojca synowie Adam i Damian, obecni właściciele firmy, z dużym zaangażowaniem i świetnymi efektami nadal rozwijają firmę. Dzisiaj konkuruje ona z największymi firmami tej branży. Jest też jednym z najlepszych pracodawców w regionie.

Działalność społeczna

Wernerowi Kenkel bliskie były sprawy osób niepełnosprawnych. Po wielu rozmowach w wójtem Gminy Włoszakowice – Stanisławem Waligórą zrodziła się idea środowiskowego domu dla osób niepełnosprawnych. Werner Kenkel wsparł finansowo ten pomysł. Środowiskowy Dom Samopomocy we Włoszakowicach powstał na poddaszu budynku byłej przetwórni. Werner Kenkel nie dożył zakończenia prac remontowych. Środowiskowy Dom Samopomocy we Włoszakowicach oficjalnie działa od października 2005 r. Natomiast w grudniu tego samego roku odbyła się uroczystość nadania mu imienia. Patronem placówki został Werner Kenkel. Dom przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo. Jest to miejsce, w którym chorzy spędzają kilka godzin dziennie wśród osób borykających się z podobnymi problemami. Korzystają nie tylko z pomocy terapeutów, ale również pomagają sobie wzajemnie. Mają też salę rehabilitacyjną, gdzie ćwiczą pod okiem specjalisty.W środowiskowym domu funkcjonuje kilka pracowni, m.in. krawiecko – dziewiarska, komputerowa oraz gospodarstwa domowego. Gmina Włoszakowice wraz z firmą „Werner Kenkel” utworzyła także fundację „Jesteśmy – więc pomagamy”. Firma angażuje się w organizację różnych szkoleń dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Wspiera także studentów z ubogich rodzin, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce.

Znaczenie postaci

Werner Kenkel zmarł po długiej i ciężkiej chorobie dnia 19 września 2004 r. Był i nadal jest wzorem dla innych miejscowych przedsiębiorców. Swoim przykładem zachęcał do podjęcia trudu prowadzenia własnej firmy i dawania pracy innym. Wiedział dobrze, czym jest bieda, dlatego przez całe swoje życie pomagał innym. Potrafił się dzielić. Jego działalność jest doceniana. W Sali Trójkątnej Pałacu Sułkowskich we Włoszakowicach, w „Galerii Zasłużonych” odsłonięto jego portret.

Źródła:

Stanisław Malepszak, Gmina Włoszakowice: 800 lat dziejów, Włoszakowice 2010, s.321-323,

Paweł Borowiec, „Werner Kenkel’ – solidna firma, (w:) Nasze Jutro nr 151, 2002 r., s.18-21,

Charytatywny Werner Kenkel: Przedsiębiorstwo Fair Play z Krzycka Wielkiego, (w:) Panorama Leszczyńska, nr 52, 2002 r., s. 7

Imienia Wernera Kenkel (w:) Panorama Leszczyńska, nr 52, 2005, s. 4

Anna Maćkowiak, Nie użalać się nad sobą! (w:) Panorama Leszczyńska, nr 7, 2011 r., s.18

Odszedł twórca (w:) ABC, nr 76, 2004, s. 2

Osiągnął bardzo wiele: zmarł Werner Kenkel, założyciel firmy z Krzycka Wielkiego (w:) Panorama Leszczyńska, nr 38, 2004 r., s. 8

Portrety zasłużonych (w:) Panorama leszczyńska, nr 48, 2008, s. 5

Wiedział co to bieda (w:) ABC, nr 101, 2005 r., s. 2

Wspomnienie o Wernerze Kenklu (1943-2004) (w:) Nasze Jutro, nr 172, 173, 2004, s.12-15

Rozmowa z synem Wernera Kenkel – Adamem Kenkel.

Rozmowa z wójtem Gminy Włoszakowice – Stanisławem Waligórą.

Kalendarium:

  • 1943 ― Narodziny bohatera
  • 1967 ― Zawarcie związku małż...
  • 2004 ― Śmierć bohatera

Cytaty:

  • „- Panu Wernerowi Kenkl...”
  • „Nigdy nie zapomnę, jak...”

Źródła:

  • Oficjalna strona inter...

Zobacz też: