Włodzimierz Pankiewicz

ur. 25 stycznia 1956
zm.
Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. dra Bolesława Domańskiego w Zakrzewie

Zdjęć: 9

Pochodzenie

Włodzimierz Pankiewicz urodził się 25 stycznia 1956 roku w Złotowie w województwie wielkopolskim.

Sylwetka poety

Całe dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w Złotowie. Od 23 roku życia mieszka w Zakrzewie.

Jest człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym. Rzeźbi w drewnie, rysuje, maluje, a przede wszystkim pisze wiersze. Jak sam mówi o sobie jest wielkim pasjonatem życia, ogrodu i poezji.

Tematem jego utworów jest Krajna, rodzinny Złotów, Zakrzewo i jego okolice. W jego twórczości znaleźć można wątki religijne, zwłaszcza maryjne.

Twórczość

Wydał następujące tomiki poezji: „Wciąż mi pachniesz” – 2006, „W pół drogi” – 2007, „W siódmym niebie” – 2008, „Są takie miejsca” – 2009, „W zamyśleniu”-2010 „Zielone miętowe cukierki” – 2011, „Złotów deja’ vu” – 2013.

Tomiki zbiorowe: „W chmurach”, „A duch wieje kędy chce”, „Spod strzechy”.

Osiągnięcia

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach poezji, ogólnopolskich i regionalnych:

I miejsce w Konkursie Poezji im. Ks. Domańskiego, Zakrzewo 1998; II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poezji Miłosnej „Jestem Dla Ciebie”, Złotów 2001; wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Poezji Miłosnej „Jestem Dla Ciebie”, Złotów 2002; nagroda specjalna w Ogólnopolskim Konkursie Poezji, Puławy 2003; wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Poezji Miłosnej „Jestem Dla Ciebie”, Złotów 2003; wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. St. Leca, Nowy Targ 2003; II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poezji Miłosnej „Jestem Dla Ciebie”, Złotów 2004; I miejsce w Konkursie Na Produkt Krajny kat. „Słowo Pisane”, Złotów 2004; nagroda specjalna w Ogólnopolskim konkursie Poezji „Wiosna”, Łobżenica 2005; wyróżnienie w Konkursie na Wiersz Maryjny, Wieleń 2005; wyróżnienie w Konkursie Poezji im. E. Zegadłowicza, Kraków 2005; wyróżnienie w Konkursie Poezji im. Ks. Jamroza, Mszana Dolna 2005; III miejsce w Konkursie Poezji „Wiosna”, Łobżenica 2006; Grand Prix w Konkursie Poezji „Dwa serca”, Złotów 2006; Grand Prix w Konkursie Poezji „Dwa serca”, Złotów 2007; I miejsce w Konkursie Poezji, Puławy 2007; III miejsce w Konkursie Poezji, Świdnik 2007; wyróżnienie w Konkursie Poezji „Malowane Słowem”, Szczecinek 2007; I miejsce w Konkursie Plastycznym „Złotów w Moich Oczach”, Złotów 2011.

Jest laureatem „Tarczy Herbowej Powiatu”. W 2009 został człowiekiem roku w kategorii „Kultura i oświata”.

Przyjaciele o poecie

Włodzimierz Pankiewicz promuje swoją twórczość na licznych wieczorach poetyckich. Recytatorką wierszy poety, a także organizatorką spotkań z jego poezją jest pani Alina Groszczyk. Poezję artysty tak określa: „Wiersze Włodzimierza – mówiące o miłości, wierze, pięknie przyrody – kołyszą duszę, uwrażliwiają, pozostają w pamięci. Należy dzielić się nimi, jak dobrym słowem.”

Recytatorką, a także osobą, która przepisuje rękopisy Włodzimierza Pankiewicza, jest pani Barbara Cieślik. O swojej roli i spotkaniu z poezją artysty mówi: „Pierwszy wiersz Włodka przepisałam na prośbę Lucyny – jego żony, z którą razem pracowałam – kiedy to było ? – nie pamiętam (ładnych parę lat temu). Od tego czasu przepisuję większość jego wierszy. Wielką radość sprawia mi też recytacja tych wierszy. Tematykę wierszy trudno określić, bo pisze o przyrodzie i otaczającym nas świecie, o ludziach, o historii i przemijaniu, o miłości i sensie życia, o miejscach, które są mu drogie, po prostu na różne tematy. Byłam dumna, kiedy w roku 2007 poprosił mnie o przepisanie wierszy do książki „W pół drogi”, później były następne. Ile wierszy przepisałam? – wiele, ale mam nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej.”

Znaczenie postaci

W oparciu o teksty Włodzimierza Pankiewicza organizowane są Zaduszki w kościele parafialnym. Pełne zadumy teksty uzupełnione przejmującą muzyką i scenkami, poruszają mieszkańców Zakrzewa i innych miejscowości.

Poezja Włodzimierza Pankiewicza promuje piękno Krajny i Ziemi Złotowskiej. Przypomina o historii tych ziem. Pozostawia ślad dla przyszłych pokoleń. Bo jak mówi autor:

„Tak

Warto było

Tu się urodzić”

Kalendarium:

  • 1956 ― Narodziny bohatera

Zobacz też: