Zofia Bołda

ur. 11 kwietnia 1949
zm.
Zespół Szkół w Czajkowie - Szkoła Podstawowa w Czajkowie

Nauka wyszywania
Nauka wyszywania
Certyfikat udziału w warsztatach
Podziękowanie
Wystawa prac w Turku
Zdjęć: 28
Filmów: 2
Dokumentów: 3

I POCHODZENIE I RODZINA

Zofia Bołda zd. Stefanowska urodziła się 11 kwietnia 1949 roku w Kowarach, w województwie dolnośląskim. Jest córką Kamili i Mariana Stefanowskich. Jej mama pracowała jako pomoc w przedszkolu w Kowarach, a tata był zawodowym kierowcą. Ma dwójkę rodzeństwa – brata Zenona i siostrę Lucynę.

21 czerwca 1970 roku wyszła za mąż za Jana Bołdę. Jej mąż pracował jako górnik, obecnie jest na emeryturze. Ma dwie córki – Sylwię (1972 r.), która pracuje jako sprzedawca oraz Małgorzatę ( 1977 r.) z wykształcenia szwaczkę.


II DZIECIŃSTWO I MŁODOŚĆ

Dzieciństwo Zofia Bołda spędziła w Kowarach. Mieszkała tam od urodzenia do 1971 roku. Jako dziecko pomagała rodzicom przy zbieraniu jagód i malin oraz zrywaniu owoców w sadach. Poza tym wakacje często spędzała u rodziny na wsi.

Bardzo miło wspomina szkołę podstawową – tam nauczyła się wielu praktycznych rzeczy, np. wyszywania, szycia, gotowania. Była dobrą uczennicą i chociaż wszyscy namawiali ją, żeby kontynuowała naukę w „ogólniaku”, ona wybrała zawodówkę. W wyborze szkoły kierowała się zamiłowaniem do ręcznych robótek. Swoje zdolności prawdopodobnie odziedziczyła po mamie, która w domu robiła na drutach różne rzeczy. Wspomina też swoją sąsiadkę, która zajmowała się szydełkowaniem.

III WYKSZTAŁCENIE

Zofia Bołda w 1956 roku rozpoczęła naukę w 7-letniej Szkole Podstawowej w Kowarach. Po jej ukończeniu, w 1963 roku podjęła naukę w Zasadniczej Szkole Zawodowej Włókienniczej w Mysłakowicach, na kierunku tkacz. Po ukończeniu tej szkoły, od 1966 roku naukę kontynuowała w Technikum Włókienniczym dla pracujących w Lubaniu. Technikum ukończyła w 1969 roku.


IV PRACA ZAWODOWA

Zofia Bołda pracę zawodową rozpoczęła w 1963 roku od praktyki w szkole zawodowej. Po ukończeniu szkoły w 1966 roku zatrudniona została na stanowisku tkacza w Dolnośląskich Zakładach Przemysłu Włókienniczego w Mysłakowicach. Później pracowała na stanowisku brakarza w kontroli jakości. Od 1971 roku po przeprowadzce do Lubina, pracowała na stanowisku kierownika zakładów produkcyjnych w Spółdzielni Pracy Usług Pralniczych i Różnych „Uniwersal”. Pracowała tam do końca grudnia 1997 roku, do czasu likwidacji zakładu. W roku 2004 przeszła na emeryturę.


V PRZEŁOMOWY MOMENT W ŻYCIU

W 1999 roku wraz z mężem kupiła drewniany dom w miejscowości Salamony, w gminie Czajków. Po latach ciężkiej pracy i mieszkania w mieście oboje z mężem zapragnęli ciszy i spokoju. Do Salamon trafili przypadkiem, ale miejscowość bardzo im się spodobała. Przeprowadzili remont zakupionego domu i 8 maja 2000 roku zamieszkali w nim. Jednak w starym budynku ciągle coś się psuło i dalsze remontowanie przestało się opłacać. Postanowili więc wybudować nowy dom. W 2004 roku rozpoczęli budowę, którą ukończyli w 2007 roku. I chociaż miał to być dom letniskowy, ostatecznie stał się ich nowym miejscem życia.


VI DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA

1. Początki

Zofia Bołda już w dzieciństwie interesowała się robótkami ręcznymi. Jej mama robiła na drutach różne rzeczy, a sąsiadka na szydełku wykonywała piękne serwetki. W wieku 7 lat nauczyła się dziergać na drutach i robiła pierwsze ubranka dla lalek. Próbowała również wykonywania serwetek szydełkiem. Gdy dorosła i lepiej opanowała umiejętność dziergania, robiła dla znajomych swetry, czapki, a nawet garsonki. Później, gdy miała już własne dzieci, po wełnę na ubranka dla nich jeździła nawet do Niemiec.

2. Tworzenie obrazów i kartek okolicznościowych

W Salamonach mieszka od 15 lat. To właśnie tutaj zaczęła na nowo interesować się haftem krzyżykowym, poznanym jeszcze w dzieciństwie. Swoje obrazy wyszywa na specjalnej tkaninie – kanwie, używając do tego muliny ( nici ) o nazwie ” Ariadna „. W domu Zofii Bołdy jej piękne obrazy wiszą wszędzie. Na tworzenie swoich dzieł poświęca dużo czasu i wkłada w tę pracę dużo serca. Wykonanie jednego dużego obrazu zajmuje jej około trzech miesięcy ( do 6 godzin dziennie ) i zużywa około 100 sztuk muliny. Obrazy zachwycają kolorami i precyzją wykonania. Przedstawiają przede wszystkim panie w pięknych kapeluszach i konie. Zofia Bołda tworzy też obrazy o innej tematyce, np. kwiaty , dzieci, Zamek Królewski w Warszawie, Jasną Górę, portrety Jana Pawła II. Pomysły i wzory do swoich dzieł czerpie głównie z gazet, które prenumeruje od lat -„Hafty Polskie”, „Kram z Robótkami” i „Haft Gobelinowy”. Wyszywa te obrazy, które jej się podobają. Nie zniechęca się, gdy praca wymaga dużej precyzji, wręcz przeciwnie – chętnie podejmuje nowe wyzwania. Gotowe obrazy zawozi do Ostrzeszowa do oprawienia w ramy, które sama wybiera. Umiejętny dobór oprawy wydobywa ich dodatkowy urok. Wyszyła już ponad 130 obrazów.

Oprócz obrazów wyszywa także kartki świąteczne – na Wielkanoc i Boże Narodzenie. Wysyła je znajomym lub daje w prezencie. Wykonanie jednej kartki zajmuje Zofii Bołdzie kilka godzin. Stworzyła do tej pory około 50 takich kartek.

3. Warsztaty wyszywania

Zofia Bołda dzieli się z innymi swoimi umiejętnościami, prowadząc warsztaty wyszywania haftem krzyżykowym w Kraszewicach, Kuźnicy Grabowskiej i Czajkowie. Podczas tych spotkań uczy wyszywać uczniów, panie z kół gospodyń wiejskich i wszystkich innych, którzy podzielają jej pasję.

4. Wystawy prac

Swoje prace Zofia Bołda prezentowała na różnych wystawach – między innymi w Ostrzeszowie na Festiwalu Pasztetników (2007 r. i 2008 r.), gdzie reprezentowała Gminę Czajków. Wystawiała także swoje obrazy i kartki w Lubinie ( 2009 r.) – na III Ogólnopolskim Festiwalu Rękodzieła, a później w Gminnych Bibliotekach Publicznych w Czajkowie ( 2011 r. i 2013 r.) i w Ostrzeszowie ( 2012 r.) oraz w Bukownicy ( 2013 r.) na Jarmarku Rękodzieła Artystycznego. Mieszkańcy Turku mogli zobaczyć jej prace na wystawie pt. „Igłą malowane” , prezentowane w tamtejszym Muzeum Włókiennictwa ( 2014 r.). Obrazy Zofii Bołdy znalazły się również w galerii prenumerowanej przez nią gazety – „Hafty Polskie”.

5. Wianki

Od 2010 roku Zofia Bołda bierze aktywny udział w lokalnym święcie „Czajkowska Noc Świętojańska” tworząc przepiękne wianki wyplatane z kwiatów uprawianych we własnym ogrodzie. W konkursach organizowanych podczas tego święta, na „Najładniejszy Wianek” zdobywa czołowe miejsca.


VII OGRÓD – DRUGA PASJA

Zofia Bołda od dawna lubiła pracę w ogrodzie. Jeszcze mieszkając w Lubinie miała działkę, na której uprawiała warzywa i kwiaty. Po przeprowadzce do Salamon stworzyła wokół domu przepiękny ogród, któremu poświęca dużo czasu. Można podziwiać w nim kwitnące hortensje – jej ulubione kwiaty – oraz tulipany, żonkile, róże, żurawki, forsycje, piwonie i wiele innych gatunków roślin. Kwiaty i krzewy w jej ogrodzie kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Najnowszym jej nabytkiem jest hibiskus czerwony – krzew o pięknych, czerwonych kwiatach o średnicy prawie 30 cm.

Zofia Bołda jest dumna ze swojego ogrodu, który otacza jej dom, dodając mu szczególnego uroku.

VIII DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

Zofia Bołda należy do powstałego w 2007 roku Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Czajków. Pełni w nim społecznie funkcję skarbnika. Stowarzyszenie wspiera działania gminy w działalności oświatowej i kulturalnej. Organizacja ta zajmowała się między innymi prowadzeniem przedszkoli na terenie gminy Czajków i wybudowała plac zabaw dla dzieci przy szkole w Mielcuchach. Stowarzyszenie organizuje też wystawy rękodzieła w Gminie, prezentując prace miejscowych artystów.

W 2009 roku Zofia Bołda uczestniczyła w warsztatach budowy gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych, przyczyniając się do wypracowania partnerskiego modelu działań na rzecz lokalnej polityki społecznej.


IX ZNACZENIE POSTACI

Zofia Bołda przyczynia się do rozwoju życia kulturalnego Czajkowa. Aktywnie uczestniczy w lokalnych świętach. Nie tylko prezentuje efekty swojej pracy artystycznej, ale również zaraża swoją pasją inne osoby. Pokazuje na swoim przykładzie, że nigdy nie jest za późno, żeby rozwijać swoje zainteresowania i że w każdym wieku można ciekawie spędzać wolny czas.

Promuje również gminę Czajków w powiecie poprzez wystawy swoich prac.


X ŹRÓDŁA INFORMACJI

1. Lokalne czasopismo ” Czas Ostrzeszowski ” – nr 28/2010,str.12; nr 13/2011, str 10; nr 15/2011, str 12;
nr 22/2012, str 12-13; nr 29/2012, str 12; nr 27/2012, str 24; nr 26/2013, str 16-17; nr 29/2013, str 10;
nr 26/2014, str 13; nr 50/2014, str 12-13.

2.Lokalne czasopismo „Twój Puls Tygodnia” – nr 26/2014, str 19.

2. Strony internetowe : http://czajkow-gmina.pl/wiadomosci/1/wiadomosc/47452/hafty_krzyzykowe_zofii_boldy_
http://mojepanstwo.pl/dane/krs_osoby/739861,zofia-bolda
http://czasostrzeszowski.pl/2014/50/12-13.pdf
http://www.miastoturek.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1580:wystawa-igla-malowane&catid=45&Itemid=422
3. Wywiad z Zofią Bołdą w jej domu z dnia 7 marca 2015 r.


Kalendarium:

  • 1956 ― Nauka w Szkole Podsta...
  • 1963 ― Nauka w Zasadniczej S...
  • 1966 ― Nauka w Technikum Włó...
  • 1970 ― Zawarcie związku małż...
  • 1971 ― Przeprowadzka do Lubi...
  • 1999 ― Przeprowadzka do Sala...
  • 2004 ― Przejście na meryturę
  • 2007 ― Pierwsza wystawa obrazw
  • 2007 ― Wstąpienie do Stowarz...
  • 2009 ― Wystawa na III Ogólno...
  • 2011 ― Wystawa w Gminnej Bib...
  • 2012 ― Wystawa w Bibliotece ...
  • 2013 ― Wystawa na Jarmarku R...
  • 2014 ― Wystawa „Igłą m...

Źródła:

  • 20 pasjonatów na 20-le...
  • Hafty krzyżykowe Zofii...
  • STOWARZYSZENIE NA RZEC...
  • Wystawa Igłą malowane

Zobacz też: