Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia”

Zofia Witkowska

ur. 06 kwietnia 1948
zm.
Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Niedźwiedziu

wywiad z Panią Zofią Witkowską
Zdjęć: 12
Filmów: 1

Pochodzenie

Zofia Witkowska urodziła się 6 kwietnia 1948 r. w Rogaszycach. Obecnie mieszka w Ostrzeszowie wraz z mężem Janem. Ma dwóch synów- Andrzeja i Tomasza, a także córkę Agnieszkę.

Dzieciństwo

Pani Zofia Witkowska spędziła dzieciństwo w rodzinnym domu w Rogaszycach wraz z rodzicami- Władysławą i Stanisławem oraz dziewiątką rodzeństwa- Zygmuntem, Janem, Mieczysławą, Romanem, Haliną, Andrzejem, Mariolą, Danutą i Henrykiem. Pani Zofia pamięta również swoich dziadków- Józefa Łamacza i Cecylię Wygodę.

W młodości Pani Zofia nie myślała, kim chcę zostać, mieszkała na wsi. Były to ciężkie czasy, panowała bieda. Jej ojciec bardzo ciężko pracował i ona również musiała pomagać rodzicom w gospodarstwie. Nasza bohaterka pomagała także księdzu Zydorowi w organizowaniu uroczystości parafialnych, a także w żniwach i wykopkach. To wszystko sprawiło, że niestety nie miała zbyt wiele czasu na naukę. Kiedy Pani Zofia Witkowska miała 16 lat podjęła swoją pierwszą pracę zawodową w Ostrzeszowskim Przedsiębiorstwie Przemysłu Terenowego.


Edukacja

Pani Zofia Witkowska chodziła do szkoły podstawowej w swoich rodzinnych Rogaszycach, w jej klasie było 19 uczniów. Bardzo dobrze pamięta, że na tym pierwszym etapie nauki lubiła wszystkie przedmioty, a najbardziej muzykę i język polski. Jej ulubiona książka z tamtego okresu życia to „120 przygód Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego.

W 1962 rozpoczęła naukę w Technikum Ekonomicznym w Kępnie, którą musiała przerwać ze względu na konieczność podjęcia pracy zawodowej. Kontynuowała jednak naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych w Ostrzeszowie.


Czas wolny i zainteresowania

Swój wolny czas Pani Zofia lubi spędzać w ogrodzie i w kuchni, gdzie przygotowuje różne specjały. Ponadto Pani Zofia lubi czytać książki i podróżować. Jak sama podkreśla, jej ogromnym marzeniem jest wyjechać za ocean i zobaczyć Brazylię. Do chwili obecnej zwiedziła niewiele krajów między innymi: Włochy, Niemcy, Ukrainę, Chorwację, Węgry, Turcję, Litwę, Łotwę i Rosję.

Obecnie pani Witkowska ma więcej czasu dla swojej rodziny, z czego ogromnie się cieszy. Pomimo swojej pracy społecznej, to rodzina jest dla niej najważniejsza- jej mąż, synowie, córka i wnuki, to z nimi stara się spędzać jak najwięcej swojego wolnego czasu.


Działalność


Praca zawodowa

W 1964 roku Pani Zofia Witkowska podjęła swoją pierwszą pracę zawodową na stanowisku telefonistki w Ostrzeszowskim Przedsiębiorstwie Przemysłu Terenowego. W tym samym roku rozpoczęła pracę referenta w Fabryce Urządzeń Mechanicznych „Ponar- Ostrzeszów” w Ostrzeszowie, aby następnie awansować na kierownika gospodarki materiałowej. Funkcję tę Pani Witkowska sprawowała aż do roku 2002.


Działalność polityczna i społeczna

W 1967 roku Pani Zofia Witkowska wstępuje do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Następnie w 1985 uzyskuje mandat posłanki do Sejmu IX kadencji okręgu Kalisz i jest nią do roku 1989. W latach 1999- 2002 zostaje przewodniczącą powiatu Ostrzeszowskiego I kadencji i w każdych kolejnych wyborach nadal jest wybierana na radną powiatu. W 2002 roku zostaje Wicestarostą Ostrzeszowskim II kadencji i pełni tę funkcję również w III i IV kadencji, aż do roku 2014. W V kadencji obejmuje funkcje członka zarządu powiatu ostrzeszowskiego.

Pani Zofia Witkowska zasiadała również w Komisji Administracji Spraw Wewnętrznych i Wymiaru Sprawiedliwości (9 kadencja), a także Komisji Edukacji Narodowej i Młodzieży (9 kadencja). Pełniła również funkcję Prezesa Stowarzyszenia Sportowego Crossy Ostrzeszowskie (2009-2014). Jest działaczką związkową i przewodniczącą zakładowego koła Ligi Kobiet Polskich. Ponadto Pani Zofia Witkowska aktywnie działa w stowarzyszeniu Bezpieczny Powiat, którego jest wiceprezesem.


Odznaczenia i nagrody

– Złoty Krzyż Zasługi (1989r.)

– Brązowy Krzyż Zasługi (1985r.)

– Odznaka Honorowa „Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego” (1975r.)

– Honorowa Odznaka Ligi Kobiet Polskich (1987r.)

– Medal Komisji Edukacji Narodowej (1989r.)

– Odznaka „Przyjaciel Dziecka”,

– Odznaka „Za zasługi dla Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych” (2004r.)

– Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” (2004r.)

– Odznaka Honorowa Polskiego Związku Niewidomych (2005r.)

– Odznaka „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”


Znaczenie postaci

Naszym zdaniem Pani Zofia Witkowska zasługuje na szczególne uznanie i wyróżnienie za wszelkie działania na rzecz naszej „Małej Ojczyzny”. Praca w Stowarzyszeniu Sportowym Crossy Ostrzeszowskie umożliwiła jej organizowanie corocznych biegów, które w duchu zdrowej sportowej rywalizacji integrują młodzież nie tylko z naszego regionu, ale z całej Polski, Europy i świata. Crossy Ostrzeszowkie są tak mocno zakorzenione w tradycji Ostrzeszowa, iż zyskał on nawet miano „stolicy polskich przełajów”. Pani Zofia Witkowska jest także pomysłodawcą stworzenia monografii podsumowującej 50- lecie istnienia tych najstarszych i najpopularniejszych biegów przełajowych.

Jako Wiceprezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat, Pani Zofia Witkowska podejmuje ciągłe działania wspierające, doposaża służby porządkowe- Policję i Straż Pożarną. Współorganizuje również konkursy edukacyjne dla dzieci i młodzieży na temat bezpieczeństwa.

Źródła

– rozmowy i wywiady z Panią Zofią Witkowską
– wywiady z mieszkańcami wsi Niedźwiedź, Bledzianów, Siedlików i miasta Ostrzeszów

Cytaty:

  • „Tylko życie poświęcone...”

Zobacz też: