Bożena Kurlus

4 listopada 1911 r.ur.
4 czerwca 1986 r.zm.
 
Imię i nazwisko bohatera/bohaterki:

Bożena Kurlus

Lata życia:
data narodzin:
04 listopada 1911
data śmierci:
04 czerwca 1986
Słowa kluczowe:
  • nauczycielka
  • społeczniczka
  • pedagożka
  • kobieta wielu talentów
(!) Wpisz słowa kluczowe np. Powstaniec wielkopolski, organicznik, nauczyciel, minister, społecznik
Zdjęcie (cover) bohatera/bohaterki

(!) zmień zdjęcie podmieniając widniejącą powyżej zaślepkę
Życiorys:

Bożena Kurlus urodziła się 4 listopada 1911 r. w Dusznikach. Ojciec Walenty był kupcem, matka Marta z d. Śmierzchalska. Bożena była dziewiątym (ostatnim) dzieckiem swoich rodziców.

Od kwietnia 1917 r. do czerwca 1925 r. uczęszczała do siedmioklasowej Szkoły Powszechnej w Dusznikach. W 1927 r. wstąpiła do Prywatnego Seminarium Nauczycielskiego im. J. Słowackiego w Poznaniu, w którym 17 maja 1932 r. zdała maturę.

 

Pierwszą posadę objęła w lutym 1933 r. w Rybniku, woj. śląskie- mianowana przez Wydział Oświecenia Publicznego. 23 marca 1936r. w Cieszynie zdała egzamin na nauczyciela publicznych szkół powszechnych czyli uzyskała kwalifikacje zawodowe. W 1937r. była nauczycielką Publicznej Szkoły Powszechnej w Golejowie (podlegała pod Inspektorat Szkolny w Rybniku), gdzie pozostała do 1939r. Pierwszy rok okupacji pracowała jako ekspedientka w sklepie ojca w Dusznikach, a także prowadziła gospodarstwo domowe ojca. Po wysiedleniu, objęła posadę biuralistki (książkowej)w przedsiębiorstwie malarskim St. Hahnel, w którym pracowała do ukończenia wojny. Podczas wojny przez 20 miesięcy tajnie udzielała lekcji języka polskiego i matematyki dwóm uczennicom.

Od 13 lutego 1945r. pełniła obowiązki nauczycielki  w Publicznej Szkole Powszechnej w Dusznikach(organizowała zapisy do szkoły, przygotowywała szkołę do rozpoczęcia nauki). We wrześniu 1945r.  wstąpiła do Związku Nauczycielstwa Polskiego. W pierwszych dwóch latach po oswobodzeniu, udzielała lekcji na kursach w „Oświacie Dorosłych”. W roku 1947/48 ukończyła Państwowy Wyższy Kurs Nauczycielski w Poznaniu – wydział matematyczno-fizyczny.

W roku 1949 opiekowała się Młodzieżowym Kołem PCK, pełniła obowiązki sekretarki Koła Rodzicielskiego oraz skarbniczki w Międzyzakładowej Organizacji Związkowej. W latach 50-tych pracowała w dusznickiej bibliotece.

W szkole pracowała ( z przerwami spowodowanymi chorobą ) do 1 kwietnia 1968 r. Uczyła matematyki i fizyki, prowadziła zespoły taneczne. Będąc na emeryturze angażowała się w parafii jako katechetka.

W 1980r. otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, a w 1982r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

W listopadzie 1983r. przeniosła się do Domu Sióstr Miłosierdzia Bożego do Buku. Zmarła 4 czerwca 1986r. Pani Bożena Kurlus została pochowana na cmentarzu parafialnym w Dusznikach.

 

        

przechwytywanie_2.jpg przechwytywanie_3.jpgprzechwytywanie_4.jpg

 

Bibliografia i Netografia (odnośniki):
  • Błaszyk Halina Elżbieta (2019) Historia Szkoły Podstawowej w Dusznikach w świetle wspomnień uczniów i nauczycieli
  • www.prowincjanoc.pl (2015)
(!) skopiuj i wklej elementy powyżej by dodać więcej odnośników
Podprojekt:

III EDYCJA CYFROWEJ DZIECIĘCEJ ENCYKLOPEDII WIELKOPOLSKI „Znane i nieznane Wielkopolanki”.

Szkoła:

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich, ul. Broniewskiego 3, 64-550 Duszniki

(!) kliknij dwukrotnie w element by zmienić dane kontaktowe.
Autorzy:

Grupa projektowa „Ciekawi historii” : Zuzanna Widło, Maria Radziejewska, Antonina Kotek, Marcelina Szulczyk, Antonina Schwarz, Julia Kowalak, Michalina Woźniak, Nelli Kucz, Dominik Stachowiak, Maria Dziamska, Adam Kaczmarek, Karina Fornalik

opiekun: Monika Zielińska

 

(!) kliknij dwukrotnie by zmienić nazwę grupy projektowej.