Ewa Burzyńska

14 lipca 1960 r.ur.
zm.
 
Imię i nazwisko bohatera/bohaterki:

Ewa Burzyńska

(!) Np.: „Stefan Banach”
Lata życia:
data narodzin:

14 lipca 1960 r.

data śmierci:
Słowa kluczowe:
  • Biblotekarka
  • Radna Powiatu
  • Społeczniczka
  • zasłużona działaczka LZS
(!) Wpisz słowa kluczowe np. Powstaniec wielkopolski, organicznik, nauczyciel, minister, społecznik
Zdjęcie (cover) bohatera/bohaterki:
bohaterka.jpg
(!) zmień zdjęcie podmieniając widniejącą powyżej zaślepkę
Życiorys:

Pani Ewa Burzyńska urodziła się 14 lipca 1960 roku. Jej rodzice tata  Edmund urodził się 3 sierpnia 1939 roku, a zmarł 2 maja 2013 roku i mama Teresa urodziła się 14 sierpnia 1939 roku, a zmarła 2 stycznia 2005 roku. Mąż Pan Waldemar urodził się 24 kwietnia 1958 roku. Pani Ewa jest matką czwórki dzieci. Pana Roberta urodzonego 25 lipca 1981 roku, Pani Moniki urodzonej 21 grudnia 1983 roku, zmarła 17 maja 2013 roku, Pani Patrycji urodzonej 28 lipca 1989 roku i Pana Macieja urodzonego 28 kwietnia 1997 roku. Urodzona w Bogdanowie k. Gołańczy.

plik1.jpeg

Odznaczona Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego- 2004

Otrzymała:

  • Odznakę ,, Zasłużony działacz LZS”- 1992
  • Brązowy medal za ,,Zasługi dla pożarnictwa „-1995
  • Otrzymała srebrny medal za ,,Zasługi dla pożarnictwa”- 2007
  • Srebrny Krzyż Zasługi- 2012
  • Odznaka Honorowa ,, Zasłużony dla Miasta i Gminy Szamocin”- 2014

plik2.jpgplik3.jpg

Pani Ewa Burzyńska to zasłużona dla swojej okolicy osoba. Zajmuje się od wielu lat bibliotekarstwem oraz prowadzi lokalny zespół muzyczny ,, Notecianie”. Członkini Ochotniczej Straży Pożarnej i obecnie Radna Rady Powiatu Chodzieskiego. Wielokrotnie odznaczana za swoje zasługi na terenie wsi i gminy m.in. Brązowym i Srebrnym Medalem ,, ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA”, Odznaką Honorową ,,ZASŁUŻONA DLA MIASTA I GMINY SZAMOCIN” oraz ,,ZASŁUŻONA DLA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO”. Współpracowała w komitecie obchodów 100- lecia powstania Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta w Lipiej Górze oraz miejscowej jednostki OSP Lipia Góra.  Od najmłodszych lat zawsze towarzyszyła jej książka. Zawsze otwarcie mówi, że bardzo wiele jej zawdzięcza. Przygotowuje dzieci do różnych konkursów np. ,,Bajkowy Świat w Rogoźnie” i ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”. Przeprowadza eliminacje gminne konkursów plastycznych i przekazuje prace na szczebel powiatowy. Wykazuje się ciągłą chęcią pogłębiania wiedzy, czynnie uczestniczy w kursach i szkoleniach, szczególnie dotyczących pozyskiwania funduszy na realizacje projektów. Pomaga potrzebującym biorąc aktywny udział w akcjach charytatywnych, które również sama organizuje. Pomaga osobom starszym w wypełnianiu pism i druków. Wyszukuje i stara się wypromować lokalnych artystów w różnych dziedzinach przykładem jest Jan Jachowski- księgarz i wydawca z Jaktorowa. Kultywuje lokalne tradycje gromadząc dział ksiązek i innych regionalnych publikacji.

plakat.jpg

Od  czterdziestu lat bibliotekarz i kierownik Domu Kultury w Lipiej Górze. Od najmłodszych lat działała w różnych organizacjach społecznych na terenie wsi i gminy. Członkini Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie działa w Zarządzie kolejną kadencję jako sekretarz jest też sekretarzem Zarządu Miejsko-Gminnego Z OSP RP w Szamocinie i członkiem Zarządu Powiatowego Z OSP RP w Chodzieży, organizuje i przygotowuje  dzieci i młodzież do konkursu wiedzy ,,Młodzież Zapobiega Pożarom, przeprowadza eliminacje gminne konkursu plastycznych i przekazuje prace na szczebel powiatowy.

plik4.jpgplik6.jpg

Przygotowuje dzieci do konkursu wiedzy ,, Bajkowy Świat w Rogożnie . Od  dwudziestu pięciu lat prowadzi zespół śpiewaczy Notecianie  , zespół wydał cztery płyty . W jednej kadencji była  vice –przewodniczącą rady Miasta i Gminy Szamocin .Obecnie Radna Rady Powiatu Chodzieskiego.Realizuje projekty , na które otrzymuje dofinansowanie z  żródeł  europejskich funduszy .Zrealizowała projekt, który wypromował zasłużoną osobę dla ponad lokalnego środowiska/Jan Jachowski,księgarz i wydawca z Jaktorowa/. Jest animatorem działań związanych zachowaniem i kultywowaniem tradycji lokalnych i dziedzictwa narodowego, podejmuje wysiłki dla reaktywowania dawnych zwyczajów i ginących zawodów/ promocja lokalnych twórców ludowych /plecionkarstwo z rogożyny, kosze z wikliny, hafty ,i igłą malowane, malarstwo, szkicowanie/.Otwiera ludzi na sztukę poprzez organizowanie wystaw i wernisaży oraz organizuje wyjazdy do innych instytucji kulturalnych/muzea,opery, teatry.  Prowadzi kroniki:  biblioteki i strażacką , należy do Wojewódzkiego Klubu Kronikarza w Poznaniu. Gromadzi artykuły prasowe dotyczące swojej miejscowości . Organizuje  Przeglądy Piosenek Ludowych i Pieśni Patriotycznej , Propaguje lokalną tradycje kulinarną , Gromadzi dział książek i innych publikacji regionalnych. Jest opiekunem stażystów , którzy odbywają staże zawodowe różnych projektów.      

Wykazuje się ciągłą chęcią pogłębiania wiedzy , czynnie uczestniczy w szkoleniach i kursach , szczególnie dotyczących pozyskiwania funduszy na realizacje  projektów. Jest inicjatorem różnych przedsięwzięć.

Pomaga w różny sposób potrzebującym/łazienka dla niepełnosprawnego, zbieranie datków dla pogorzelców, organizowanie loterii fantowych i licytacji . Pomaga i wspiera inne akcje charytatywne/funduje nagrody rzeczowe/.  Redaguje pisma i pomaga w wypełnianiu druków  starszym osobom. Prowadzi czytelnię prasy, korzystania na miejscu z księgozbioru i dostęp do internetu . Przyczyniła się do opracowania monografii o miejscowej jednostce strażackiej, zorganizowała izbę tradycji przy świetlicy OSP w Lipiej Górze Współpracowała w komitecie obchodów 100- lecia powstania miejscowej szkoły i miejscowej jednostki OSP. Pisze notatki do prasy lokalnej z działalności  i innych zdarzeń w środowisku. Wyszukuje i promuje lokalnych artystów.

Wywiad z wnuczką 

plik7.jpgplik8.jpg

plik4.jpgplik3.jpg

plik9.jpg

Galeria

 

 

(!) Sugerowany porządek życiorysu: Pochodzenie / Rodzina / Edukacja / Kariera / Działalność polityczna / Działalność społeczna / Działalność ekonomiczna / Rzecz lokalnej społeczności
Bibliografia i Netografia (odnośniki):
  • zdjęcia, wycinki gazet, informacje, notatki zostały zebrane i wykorzystane z prywatnego archiwum bohaterki Ewy Burzyńskiej
  • filmy utworzono w programie Pinacle Studio 16
  • Kolaże ze strony Photo Fancy, 5 pażdziernika 2020r. , 9 grudnia 2020 r., 10 lutego 2021 r.
(!) skopiuj i wklej elementy powyżej by dodać więcej odnośników
Podprojekt:

III EDYCJA CYFROWEJ DZIECIĘCEJ ENCYKLOPEDII WIELKOPOLSKI

Szkoła:

Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta w Lipiej Górze, Lipia Góra 64, 64-820 Szamocin

(!) kliknij dwukrotnie w element by zmienić dane kontaktowe.
Autorzy:

Depozytariusze Wiedzy z Doliny Noteci

Opiekun- Marta Nowak, Informatyk- Marcin Nowak

Grupa: Edyta Kuzanowska, Tomasz Szymański, Malwina Kuzanowska, Dobrawa Kobus, Marta Kopaniarz, Jakub Lewandowski, Błażej Latański, Alan Trojanowski, Marta Stefania, Roksana Łytka, Zofia Jędzrejczyk, Agnieszka Karczewska, Dawid Wiora

pli7_szkola.jpg

 

(!) kliknij dwukrotnie by zmienić nazwę grupy projektowej.