Jolanta Graś

14 września 1965ur.
zm.
 
Imię i nazwisko bohatera/bohaterki:

Jolanta Graś

 
Lata życia:
data narodzin:
14 września 1965
Słowa kluczowe:
  • Społeczniczka
  • Sołtys
  • Radna
Zdjęcie (cover) bohatera/bohaterki:
zdjecie_p_jola.jpg
Życiorys:

RODZINA I DZIECIŃSTWO

Jolanta Graś z domu Dawidzionek urodziła się 14 września 1965 roku w Czarnkowie, jako najmłodsze dziecko Henryka i Haliny Dawidzionek z domu Pawlak. Ojciec urodził się na Kresach w miejscowości Dudy. Po wojnie kiedy ziemie wschodnie miały zostać przekazane Rosji cała rodzina wyemigrowała i osiedliła się w Trzciance. W czasie II wojny światowej służył jako łącznik Armii Krajowej na terenach dzisiejszej Białorusi. Jak sam wspomina był wtedy chłopcem-wywiadowcą. Dopóki Niemcy się nie zorientowali- udawał biednego, zabłąkanego i głodnego, brali go wtedy na wartownię i dawali jeść. Jego zadaniem było między innymi zorientowanie się, ilu Niemców tam przebywa, jakie mają uzbrojenie. Tę wiedzę następnie przekazywał Armii Krajowej. Taką akcję pan Henryk – jako chłopiec – powtórzył kilka razy. Później był też wartownikiem, obserwującym, czy do obozu partyzanckiego nie zbliżają się Niemcy. Teraz jest emerytem, ale czynnie angażuje się w prace związku kombatantów. Pan Henryk pełni funkcję prezesa wronieckiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. 

Podczas okolicznościowego spotkania z okazji 73. rocznicy Bitwy o Monte Cassino, które odbyło się w maju 2017 roku, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wręczył panu Henrykowi przyznane przez  Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczenie Pro Patria, w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W 2018 roku natomiast został uhonorowany „Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich II RP”. Pan Henryk należy również do Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej. Matka Halina ukończyła Liceum Pedagogiczne. Pracowała w swoim zawodzie, jako nauczyciel nauczania początkowego przez 44 lata. Rodzice Jolanty Graś poznali się w Trzciance, ślub wzięli 24 sierpnia 1957 roku. Posiadają trzy córki: Lidię urodzoną 19 września 1958 roku; Małgorzatę, która urodziła się 24 listopada 1959 roku, oraz najmłodszą z całej trójki- Jolantę.

Jolanta Graś przez pierwszych dziewięć lat życia mieszkała w Hamrzysku, gdzie jej mama pracowała jako nauczyciel nauczania początkowego.  Jest to wieś położona w województwie wielkopolskim, powiecie czarnkowsko-trzcianeckim,  gminie Wieleń. W 1974 roku nastąpiła zmiana miejsca zamieszkania, która była związana ze zmianą miejsca pracy mamy. Rodzina Dawidzionków zamieszkała w Wierzchocinie, miejscowości położonej w województwie wielkopolskim, powiecie szamotulskim, gminie Wronki. Do dziś właśnie tam mieści się dom rodzinny Jolanty Graś, do którego jak sama mówi, bardzo chętnie wraca, aby nabrać sił i energii do działania, a wartościami przekazanymi przez rodziców kieruje się w całym swoim dorosłym życiu.

Posiada dwie córki Paulinę urodzoną 3października 1991 roku oraz Malwinę urodzoną 3 stycznia 1994 roku. W 1990 roku została mieszkanką Orliczka, miejscowości położonej w powiecie szamotulskim, gminie Pniewy.

EDUKACJA I PRZEBIEG PRACY ZAWODOWEJ