Józefa Marciniak

23 lutego 1933 r.ur.
11 kwietnia 2019 r.zm.
 
Imię i nazwisko bohatera/bohaterki:

Józefa Marciniak

(!) Np.: „Stefan Banach”
Lata życia:
data narodzin:

23 – 02 – 1933

data śmierci:

11 – 04 – 2019

Słowa kluczowe:
  • śpiewaczka ludowa
  • działaczka społeczna
  • zespół śpiewaczy
(!) Wpisz słowa kluczowe np. Powstaniec wielkopolski, organicznik, nauczyciel, minister, społecznik
Zdjęcie (cover) bohatera/bohaterki:
jozefamarciniak.jpg
(!) zmień zdjęcie podmieniając widniejącą powyżej zaślepkę
Życiorys:

Budynek Szkoły Podstawowej przy ul. Sportowej 1, zdjęcie z zasobów biblioteki szkolnejUrodziła się w 23 lutego 1933 roku w Kobiernie koło Krotoszyna, w południowej części Wielkopolski. Ojciec Ignacy Skrzypek był leśniczym, który sprowadził się do Kobierna z nieodległej Korytnicy, mama Konstancja, z domu Maryniak. Mieszkali pod lasem i mieli siedmioro dzieci. Józia była szóstym dzieckiem.  Chodziła do niemieckiej Szkoły Podstawowej, która mieściła się w budynku przy ul. Sportowej (obecnie dom mieszkalny).

Po wojnie każdy miał jeden strój „niedzielny” do kościoła i drugi na „co dzień”. Pewnego dnia rodzice wyjechali końmi na zakupy i Józia została sama. Chciała bawić się w „bal” i założyła swoją najładniejszą, niedzielną sukienkę. Oczywiście na balu zachciało jej się pić, więc wzięła butelkę soku jagodowego. Butelki były wówczas zamykane na „klamerkę” i przy otwieraniu wylała sok na sukienkę. Sprać sok jagodowy nie jest łatwo i wpadła na pomysł, że ukryje brudną sukienkę między belkami na strychu. Mamie powiedziała, że sukienka była wyprana, wisiała na płocie i  pewnie wiatr ją porwał. Mama uwierzyła, jednak wkrótce podczas porządków sukienka się znalazła i prawda wyszła na jaw. I choć głowa Józi była pełna pomysłów, to jednak kłamstwo, ma krótkie nogi.

Mając osiemnaście lat wyszła za mąż za Józefa Marciniaka i zamieszkała w centrum wsi. Tu wychowywali dzieci i prowadzili wspólnie gospodarstwo.

Co roku na Wielkanoc dziadek opowiadał historię jak poznał babcię. Do świąt trzeba było pościć, więc każdy chodził głodny. Józia wracając po święconce do domu, usiadła pod drzewem i wyjadała z koszyka. Dziadek, młody chłopak, zaczął z ukrycia rzucać w nią kamykami i wołać, żeby zostawiła jedzenie na śniadanie wielkanocne…. i tak to się zaczęło.

Gospodarstwo dziadków było tradycyjne – kury, kaczki, świnie, krowy. Do tego pole i przydomowy ogród, dzieci, dom. Babcia lubiła kwiaty, i te w ogrodzie i te na ubraniach. Była bardzo zaangażowana w życie społeczne, i choć miała mnóstwo ważnych spraw z tym związanych, bardzo lubiła pracę w polu, w tamtych czasach była ona ciężka i mozolna. Tam tworzyła  w głowie swoje pomysły.

Mieli córkę Janinę i dwóch synów, Jerzego i Kazimierza. Doczekali się sześcioro wnucząt i ośmioro prawnucząt.

Babcia lubiła robić psikusy. Kiedy siadała na ryczce i doiła krowy, wpadaliśmy do obory, a ona pryskała nas mlekiem, mówiąc „To dla ładnej cery.” A wieczorem, pomimo, że była zmęczona,  można z nią było porozmawiać o różnych, nawet najtrudniejszych sprawach, bo babcia wszystko rozumiała. I jak tu nie kochać takiej babci. 

AKTYWISTKA SPOŁECZNA – Koło Gospodyń Wiejskich, Kółko Rolnicze, Rada Sołecka

Zdjęcie członkiń KGW w Kobiernie, 1957 r., archiwum prywatne bohaterki (Pani Józia w pierwszym rzędzie druga od lewej) W 1957 roku założono w Kobiernie Koło Gospodyń Wiejskich z inicjatywy p. Zofii Siwczyńskiej i tak rozpoczęła się działalność społeczna pani Józefy. Na wiele długich lat została przewodniczącą koła. Najprężniej koło działało w latach 90-tych. Skupiało wówczas ponad 90 członkiń, ale wtedy na koło można było dostać kurczaki, pasze, a nawet rajstopy – jak wspominała pani Józia. Tu razem z innymi członkiniami wymieniały się doświadczeniem w prowadzeniu domu, gotowaniu, pieczeniu, dzieliły się przepisami i nowinkami kulinarnymi.

Lubiła gotować. Święta u babci były zawsze pełne ciepła i radości – na stole dużo wystawnych dań, nad którymi myślała już na dużo wcześniej. Najlepsze z nich to  bigos, chleb z dyni i placek na maślance ( na festiwalu kulinarnym dostała za niego „złoty wiecheć”). I popisowe ciasto – sernik. Dom,  w którym zbierała się cała rodzina  rozbrzmiewał śpiewem, bo to właśnie muzyka była pasją jej życia.

W latach siedemdziesiątych koło dwukrotnie zdobywało I miejsce w eliminacjach wojewódzkich do konkursu „Na najlepiej pracujące KGW” oraz jeden raz zajęło I miejsce w tym konkursie.

Za pierwsze miejsce, które Panie z KGW zdobyły  w konkursie kulinarnym Głosu Wielkopolskiego w 1973 roku, otrzymały milion złotych i rozpoczęły akcję budowy sali wiejskiej pod kierownictwem pani Józefy. Budowę ukończono w 1977 roku i od tego czasu koło miało swoją „siedzibę”. To tutaj „kręciło się” życie społeczne i kulturalne wsi, odbywały się spotkania z okazji Dnia Kobiet, rocznic, uroczystości państwowych i wiejskich. Organizowała warsztaty kulinarne, gdzie przekazywano sobie sprawdzone przepisy, dzięki którym w późniejszym czasie panie przygotowywały posiłki na różnych uroczystościach: dożynkach, jubileuszach, wieczorkach karnawałowych, pomagały także w uroczystościach szkolnych, np. 20 sierpnia 2006 – w organizacji Festynu Letniego na rzecz budowy Sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Kobiernie.

"Zapiski kulinarne KGW z powiatu Krotoszyńskiego" biuletyn wydany staraniem Starostwa Powiatowego w Krotoszynie, datacja nieznana, archiwum prywatneSprawdzianem tych umiejętności kulinarnych był udział w różnych konkursach m.in. „Powiat od kuchni” i gotowanie z Karolem Okrasą oraz „Festiwal Smaków Kobierskich”. Ich przepisy znalazły się również w biuletynie „Zapiski kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Krotoszyńskiego”.

W maju 1981 r. odbyło się spotkanie rolniczek z NRD z Kołem Gospodyń Wiejskich  w Wiejskim Domu Kultury. Pani J. Marciniak została zaproszona do NRD na rewizytę.

W 1988 roku otrzymała podziękowanie za pomoc i udział w Telewizyjnym Turnieju Miast Kłodzko – Krotoszyn,  a tym samym przyczyniła się do zwycięstwa naszego miasta.

Z czasem swoją działalność społeczną, realizowała nie tylko w Kole Gospodyń Wiejskich, ale także w Radzie  Sołeckiej i  Kółku Rolniczym.

 

 

 

 

 

 

odznaczenie.jpg

Za swoja działalność otrzymywała przeróżne nagrody, odznaki i dyplomy. Niektóre z nich to:

26.09.1977- Odznaka za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego

01.02.1978- Srebrny Krzyż Zasługi dla Polski Rzeczpospolitej Ludowej

16.09.1984 – List Pochwalny dla Pani Józefy Marciniak z okazji wręczenia sztandaru za wieloletnią, aktywną działalność na rzecz rozwoju organizacji kółkowej, dla dobra środowiska wiejskiego i całego rolnictwa kaliskiego od Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Kaliszu

20.04.1998- Złoty Krzyż Zasługi dla Rzeczpospolitej Polski

Uroczystość z okazji 50-lecia istnienia i „szefowania” KGW, 2007 rok, zdjecie z wycinka prasowego (brak tytułu gazety), archiwum prywatne bohaterki /od lewej – nasza jubilatka, P. Zofia Jamka – przewodnicząca Rady Miejskiej i sołtys Kobierna oraz p. Franciszek Marszałek – zastępca burmistrza Krotoszyna/20.03.2001 – Dyplom dla pani Józefy Marciniak za wieloletnią ofiarną pracę i osobiste zaangażowanie w rozwoju i umacnianiu działalności Kół Gospodyń Wiejskich i środowiska wiejskiego od regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Kaliszu

12.09.2005r. Odznaka honorowa „Zasłużony dla Rolnictwa”  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

19.02.2010 – nominacja do nagrody Starosty Krotoszyńskiego „Krotoszyński Dąb” dla pani Józefy Marciniak w kategorii „Nauka, Kultura, Oświata”

Od 2001 roku, coroczne podziękowanie i nagroda dla pani Józefy od Burmistrza Krotoszyna, Juliana Joksia za wkład w rozwój i upowszechnianie kultury na terenie Miasta i Gminy z okazji Inauguracji Roku Kulturalnego, a od 2017 roku od burmistrza Franciszka Marszałka.

 

 

 

 




ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „KOBIERZANKI”

Kobierzanki na występach w Baszkowie, 01.05.2002, zdjęcie z kroniki zespołu (p. Józia trzecia od lewej)Jednak największą pasją w życiu Józefy była muzyka. Dlatego też w 1980 roku dzięki jej inicjatywie powstał zespół śpiewaczy „Kobierzanki”. Od samego początku do końca życia pani Józefa była jego przewodniczącą, menadżerem, duszą. Pełna energii, pomysłów, potrafiła pochwalić i zganić, jeśli ktoś zasłużył. Nie opuściła żadnej próby, koncertu. Często w nocy wykonywała prace domowe, żeby w ciągu dnia pójść na próbę, zorganizować wyjazd na występ. Jeśli w nocy przypomniała sobie o jakiejś piosence, rankiem wsiadała na rower, jechała na Gacki do pani Anieli Talarczyk lub szła do pani Zofii Czubak, by wspólnie z koleżankami , przypomnieć i zapisać słowa i melodię. Z pamięci potrafiła zaśpiewać 30-40 piosenek bez specjalnego przygotowania. Wywodząc się z rodziny bardzo  muzykalnej, znajomość pieśni ludowych z  przełomu XIX i XX wieku wyniosła z domu. Z czasem zaczęła zbierać utwory również Płyta "Dwa listki na wodę", 2018, płyta ze zbiorów szkolnychod najstarszych mieszkańców wsi. W pieśniach śpiewanych gwarą wielkopolską, przekazywała  uczucia, codzienne życie i radość. Pod jej przewodnictwem zespół zapisał się w pamięci jako jedna z najbardziej charakterystycznych grup kultywujących śpiew tradycyjny w Wielkopolsce.

Dzięki jej inicjatywie, powstały w latach 80-tych XX wieku w powiecie krotoszyńskim kolejne zespoły w Biadkach i Wróżewach. I choć początki istnienia zespołu były trudne, wymagały mnóstwa pracy, wielu godzin prób i poświęconego czasu –to się jednak opłaciło,  bo z czasem przyszły sukcesy, nagrody i uznanie. Nagrania pieśni zespołu znajdywały się na płytach Biesiady Folkowej Ziemi Kaliskiej, a w 2018 r. udało się nagrać własną płytę  Józefy Marciniak i zespołu śpiewaczego Kobierzanki Dwa listka na wodę. Płyta została nominowana w 44 edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Dokonanie nagrań artystki uznano jako cenne źródło dla całego środowiska folklorystycznego, do nauki stylu wykonania i repertuaru, często już nieznanego.


Największe osiągnięcia zespołu i pani Józefy Marciniak:

2009 –  Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Nowym Tomyślu – I miejsce

2009 –Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu – III miejsce za śpiew i stroje

2010 – Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach – II nagroda w kategorii solistek śpiewaczek dla pani Józefy Marciniak oraz III nagroda w kategorii zespołów śpiewaczych dla „Kobierzanek

2012-  Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach – II nagroda w kategorii zespołów śpiewaczych dla „Kobierzanek”

odznaczenie2.jpg2016 – Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach – III nagroda w kategorii solistów śpiewaków dla p. J. Marciniak i I nagroda dla „Kobierzanek” w kategorii zespołów śpiewaczych

2017- Wojewódzki Przegląd folklorystyczny w Dziekanowicach – II miejsce dla Józefy Marciniak w kategorii solistów, II miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych dla „Kobierzanek”

2018- Biesiada Folkloru Ziemi kaliskiej – III miejsce dla soliski Józefy Marciniak, II miejsce dla „Kobierzanek”

2018 – rok przed śmiercią –  I miejsce dla zespołu w Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Szreniawie, II miejsce dla p. J. Marciniak w kategorii solowej. Pani Józefa zaśpiewała  „U jezioreczka”

2019 – Pośmiertnie –  Odznaka honorowa za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego

O pani Józefie, którą zdrobniale nazywano Józią, Józefką czy Józefiną, mówiono – dusza towarzystwa, niespożyta energia, kobieta „do tańca i do różańca”.

Przy niej zacierały się granice wieku i pochodzenia. Była otwarta, szczera, z sercem na dłoni. Zdecydowana i silna kobieta, która mimo trudności nie bała się wyzwań. Nigdy nie narzekała, raczej mobilizowała innych do pracy,  sama też „zakasywała rękawy”. Mimo zmęczenia pracą w gospodarstwie, mimo zmartwień, nigdy nie pokazała po sobie, że nie ma siły. Nigdy też nie mówiła, że coś jej dolega, unikała lekarzy i miała swoje domowe metody leczenia. Jej orzechówka była lekiem na wszystkie dolegliwości. Kiedy w końcu choroba ją dopadła i trudniej jej było uczestniczyć w występach zespołu, nie poddawała się, a rodzina zorganizowała „Team Babci Józi” , który ją wspierał podczas tych wyjazdów.

Miała duże grono przyjaciół i właściwie do końca je powiększała. Gdzie się pojawiała, tam ją zapamiętywano dzięki wesołemu usposobieniu, żartom. Każdemu mówiła na „Ty”. Gdy witała się z członkiniami innych zespołów na przeglądach, było ściskanie, buziaki, poklepywanie, wspominki i wielka radość, że znów mogli się spotkać. Nie było narzekań na bolączki, choroby, tylko żarty i śpiew.

Na krótko przed śmiercią, leżąc w szpitalu, gdy dowiedziała się, że wydano płytę zespołu, powiedziała w swoim żartobliwym stylu– „Ale byłaby impreza.”

Przez całe swoje życie była sobą, ściśle związana z lokalną społecznością. Za to ją szanowano i lubiano. Pozostawiła po sobie mnóstwo wspomnień, nagrobek.jpga swoją miłość do muzyki i tradycji przekazywała młodym pokoleniom, angażując prawnuczkę Aleksandrę do aktywnego udziału w występach i konkursach, uczestnicząc w pogadankach i uroczystościach  w szkołach i przedszkolach. A  same Kobierzanki mówią o niej „z Józią można było konie kraść”.

Była ostatnią artystką, która śpiewała z pasją i niezwykłą werwą, w skalach nietemperowanych, w unikalnej regionalnej gwarze, którą zachowała nawet na co dzień i była niewyczerpanym źródłem prawdziwej sztuki ludowej.

Zmarła 16 kwietnia 2019 roku. Pochowana została na cmentarzu parafialnym w Kobiernie.  W  ostatnm pożegnaniu wzięli  udział przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz lokalna prasa.

Nagrobek bohaterki na cmentarzu parafialnym w Kobiernie, 2020, zdjęcie wykonała Wiktoria Bruder






HISTORIA ZESPOŁU „KOBIERZANKI”

Kobierzanki, 1980, zdjęcie z kroniki zespołu  (od lewej: Aniela Talarczyk, Jadwiga Horyza, Weronika Kulas, Maria Wujczyk, Bronisława Czubak, Maria Stefańska, Józefa Marciniak, Genowefa Drygas, Janina Jędrkowiak, Anna Janoś, Czesława Jarysz, Czesława Bielawna, Maria Konieczna)

12 maja 1980 – założono zespół folklorystyczny „Kobierzanki” z inicjatywy pani Józefy Marciniak przy Kole Gospodyń Wiejskich w Kobiernie.  W kole panie robiły kursy gotowania, wyszywały, podśpiewywały przy darciu pierza i pani Józia wpadła na pomysł, że trzeba zacząć robić coś nowego, np. – śpiewać i tak powstał zespół. Pani Józefa była nie tylko przewodniczącą, ale i duszą zespołu. Początki były trudne, panie przychodziły zobaczyć jak wygląda praca, jedne odchodziły, inne zostały do dziś.  Zespół liczył 15 osób wraz z kapelą. Instruktorem muzycznym i podporą zespołu został pan Karol Kaj. Przynależność do zespołu traktują do dziś jako dumę, a spotkania są przyjemnością i okazją do śmiechu, żartów i oderwania się od trudów życia codziennego. Nie było wpadek na występach, bo wszystko traktowane było jako dobra zabawa i wspólne spędzenie czasu, a jednocześnie robienie czegoś dla przyszłych pokoleń. Nie było łatwo, jak mówi obecna przewodnicząca Kobierzanek, pani Maria Konieczna, pogodzić pracę w gospodarstwie, dbałość o rodzinę i dom z uczestniczeniem w próbach i wyjazdach na koncerty. Na śpiew ludowy nie zawsze jest moda. Wiele zespołów rozpadało się i tak np. panie z Roszek śpiewają w Kobierzankach.

Kobierzanki w strojach babć z przełomu XIX/XX wieku, Kazimierz nad Wisłą, 2009, zdjęcie z kroniki zespołuPrzez pierwszy rok trwało przygotowywanie autentycznego stroju wielkopolskiego z regionu Krotoszyna.  Członkinie dowiadywały się od swoich matek, babć, starszych osób, jak wyglądał świąteczny strój kobiety na wsi w ich regionie. Odwiedzały muzea, konsultowały się z etnografem, aby jak najwierniej odtworzyć strój. W powiecie krotoszyńskim „Kobierzanki” są jedynym zespołem występującym w strojach z końca XIX w. Pani Józefa często występowała w oryginalnym stroju swojej babci -suknia, fartuch i chusta z kutasami. Stroje szyły same lub zamawiały u koleżanki z zespołu, pani Jadwigi  Horyzy czy u pani Haliny Gąsiorek.  Kryzy również  szydełkowały same. Czepce wykonała pani Stanisława Kowalska z Goliny, a w 2019 roku zorganizowała pokaz szycia czepków i haftu. Z powodu pandemii rok 2020 nie należy do udanych. Brak spotkań, wspólnych śpiewów, wyjazdów. Dlatego pieniądze z dotacji przeznaczono na nowe bluzki i spódnice.

W zespole śpiewają mieszkanki Kobierna, kontynuując tradycje swoich matek i babć. Słowa i melodie przekazywane są z pokolenia na pokolenie, aby zachować obrzędy i tradycje z odległej przeszłości. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pieśni przekazywane były jedynie drogą ustną, najczęściej podczas obrządku darcia pierza. Kobiety, które zbierały się, by wspólnie drzeć pierze na poduszki i pierzyny, umilały sobie czas, śpiewając piosenki ludowe. Wiele pieśni przekazała zespołowi pani Aniela Talarczyk, jedna z nieżyjących już Kobierzanek. Dziś każda z pań prowadzi swój śpiewnik, pieśni nazbierało się ponad dwieście.  Pieśni śpiewane są gwarą wielkopolską i są charakterystyczne dla regionu ziemi krotoszyńskiej. Najbardziej znane i najczęściej śpiewane to : „Niedaleko wieś ode wsi”, „Córko moja”, „Pragną oczka”, „Kalina malina”.

Przegląd Zespołów i Solistów Ludowych KGW w Nowej Wsi - przedstawienie oparte na darciu pierza, 02.10.2011, zdjęcie z wycinka prasowego (brak tytułu gazety)W 2009 roku członkinie stworzyły ze starych tekstów i napisanych przez siebie, program artystyczny pt. „Wesele kobierskie”. Przygotowały również występ z tradycjami „Darcie pierza”. Pisały też teksty do znanych melodii na występy dożynkowe, jubileusze.

Największym sukcesem zespołu były wyjazdy do Kazimierza nad Wisłą. Sam wyjazd był nagrodą, z Wielkopolski niewiele zespołów mogło pojechać. A tam była atmosfera, spotkanie kapel z całej Polski, zawieranie przyjaźni – to cała magia tego festiwalu.

Zespół śpiewa na biesiadach, festynach, dożynkach wiejskich, gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych. Zdarzało się, że w sobotę występ był w Brzezinach, a w niedzielę w Dusznikach, koło Poznania. Nikt nie wracał do domu, a nocleg – to spanie na skrzynkach w jakimś Domu Kultury. Bierze udział w przeglądach zespołów śpiewaczych sławiąc Ziemię Krotoszyńską. Występ w Kazimierzu nad Wisłą, III nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, 28.06.2009, zdjęcie z kroniki zespołuDwukrotnie reprezentował dawne województwo kaliskie na „Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych” w Kazimierzu nad Wisłą.  W 1996 roku pani Józefa wystąpiła jako gość honorowy na XXX  Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych . Jeszcze kilka razy „Kobierzanki” wyjeżdżały do Kazimierza, by w 2009 roku zdobyć III miejsce za śpiew i stroje. Festiwal w Kazimierzu to bardzo prestiżowa impreza folklorystyczna, na którą raz w roku zjeżdżają najlepsze zespoły, kapele i soliści z całej Polski. Zostać laureatem Festiwalu to honor na lata.

Piosenki zespołu można znaleźć na płytach

– „Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej” – wybór nagrań dźwiękowych Regionalnych Przeglądów Zespołów Folklorystycznych z lat 1998-2014, wydana przez CKiS w Kaliszu. Album zrealizowano w ramach projektu „Grajcie skrzypce, grajcie basy”. Dokumentacja i popularyzacja ludowych tradycji muzycznych Ziemi Kaliskiej.

– „Folklor Ziemi Krotoszyńskiej” – wydana przez Urząd Miejski w Krotoszynie, 2004, zespoły Kobierzanki, Wróżewianki, Lutogniewanki, Biadkowianki

– „Józefa Marciniak śpiewaczka z Kobierna, zespół śpiewaczy Kobierzanki”, płyta wydana z serii „Portrety”, wydawnictwo CKiS w Kaliszu. Album zrealizowano w ramach projektu „Grajcie skrzypce, grajcie basy”. Dokumentacja i popularyzacja ludowych tradycji muzycznych Ziemi Kaliskiej.

DZIAŁALNOŚĆ ZESPOŁU

1983

– zespół wyjechał do Kobylej Góry na zlot ZSMP

1984

– 03.06 – udział w Gminnym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Krotoszynie
– udział w dożynkach miejsko – gminnych. „Kobierzanki” śpiewały ułożone przez siebie przyśpiewki
– 23-24.11 – udział w Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej w Jarocinie
– 14.12 o godz. 13.05 – został nadany program radiowy „W kręgu kultury wiejskiej”, w którym wystąpiły „Kobierzanki”. Wywiadu udzieliła p. J. Marciniak, instruktor – p. K. Kaj i skrzypek – p. W. Dudkowiak

1986

– 20.05 – występ w WDK w Kobiernie przed przedstawicielami Centralnego Zarządu Spółdzielni Samopomoc Chłopska do spraw szkolenia i działalności społeczno-wychowawczej

1987

– 30.06 – występ zespołu na spotkaniu KGW z przewodniczącym Rady Kobiet Centrali Spółdzielni Ogrodniczych i Pszczelarskich, sekretarzem Krajowej Rady Kobiet, wiceprezesem Zarządu Krajowego Związku Rolniczych Kółek i Organizacji Rolniczych, laureatkami konkursu „Więcej warzyw, owoców i kwiatów” ze wszystkich województw

1988

– 15-16.04 – udział w Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej w Jarocinie
– 11.09 – Ogólnopolskie Dożynki w Marszewie, ostatnie dożynki w PRL z udziałem przewodniczącego Rady Państwa i I Sekretarza KC PZPR gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Panie z KGW z powiatu krotoszyńskiego uwiły wieniec dożynkowy wysokości 2 metrów, a zespół Kobierzanki niósł go w strojach ludowych w korowodzie
– 15-16.10 – wygrana w „Turnieju Miast Kłodzko – Krotoszyn” – zespół wraz z młodzieżą z I LO w Krotoszynie przedstawił „Wesele Krotoszyńskie”

1989

– 30.11 – spotkanie i wspólne występy zespołu radzieckiego „Kłos”  i „Kobierzanek”. Zaproszenie Kobierzanek do Stawropolu na koncert i wymianę doświadczeń

1990

– zespół gościł na przeglądach, biesiadach, dożynkach w Krotoszynie, Kaliszu, Stawiszynie, Ostrowie Wielkopolskim, Jasnym Polu, Różopolu, Witaszycach, Jarocinie, Koźminie, Żerkowie

1991

– występy z różnych okazji w Krotoszynie, Kaliszu, Ostrzeszowie, Zdunach, Cieszkowie, Antoninie, Kobylej Górze, Gorzupi

1992

– zespół koncertuje w Krotoszynie, Legnicy, Środzie Wielkopolskiej, Opatówku, Kaliszu, Brzezinach, Rozdrażewie, Ostrzeszowie, Pleszewie, Żerkowie, Ostrowie Wlkp., Dymaczewie k. Poznania, Sobótce k. Pleszewa uświetniając lokalne uroczystości
– 12-13.12 – udział w Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej Kaliszu

1993

– wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Śpiewaków oraz Kapel Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. I…kolejne występy w Krotoszynie, Pogorzeli, Śremie, Brzezinach, Kaliszu, Ostrzeszowie, Żerkowie, Stawiszynie

1994

– odwiedzają i śpiewają w Krotoszynie, Brzezinach, Ostrowie Wlkp., Kaliszu, Sulmierzycach, Koźminie, Cieszkowie, Rozdrażewie, Żelazkowie
– 5-6.11 – Biesiada Fokloru Ziemi Kaliskiej w Krotoszynie
– grudzień – występ dla uczestników obozu Ośrodka Rehabilitacyjnego Krotoszyńskiego Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane

1995

– udział w biesiadach, dożynkach, przeglądach w Brzezinie, Zbiersku, Międzyborzu, Ostrzeszowie, Pleszewie, Rydzynie, Odolanowie, Biadkach, Rozdrażewie, Pogorzeli, Potarzycy, Zdunach

1996

– XXX festiwal w Kazimierzu nad Wisłą – nasza bohaterka została zaproszona jako gość honorowy. Po raz drugi miała okazję przebywać w kilkusetosobowym gronie rozśpiewanych i roztańczonych zespołów z całej Polski
– kolejne występy zespołu w Krotoszynie, Lutogniewie, Żerkowie, Środzie Wlkp., Kobylinie, Ostrzeszowie

1997

– odwiedzają Krotoszyn, Ostrzeszów, Koźmin, Brzeziny, Żelazków, Rydzynę, Osieczną, Międzybórz, Syców, Roszki i …swoje Kobierno. Wszędzie śpiewają i same dobrze się bawią. Ilość prób, wyjazdów, występów jednoczy grupę

1998

– Kazimierz nad Wisłą, Kobyla Góra, Krotoszyn, Świnków, Kromolice, Pogorzela, Pleszew, Syców, Tomnice, Zduny, Duszniki, Brzeziny, Marszew, Łęka Opatowska, Rozdrażew, Sośnia

1999

– Krotoszyn, Zduny, Świnków, Kromolice, Pogorzela, Brzeziny, Międzybórz, Kobierzyce, Koźmin

2000

– po dwudziestu latach działalności zespół nie słabnie. Kolejne koncerty – Krotoszyn, Doruchów, Kazimierz nad Wisłą Nowa Wieś, Brzeziny, Kobierno, Sieroszewice, Zamość, Głogów
– 02.07 – udział w Estradzie Folkloru w Gorzycach Wielkich

2001

–  na festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą p. Józefa wystąpiła solo, śpiewając krotoszyńskie pieśni regionalne i przyśpiewki weselne oraz z całym zespołem, zdjęcie z kroniki
– I Powiatowy Przegląd Zespołów Ludowych KGW w Krotoszynie
– występy w Krotoszynie, Golinie, Potarzycy, Kromolicach, Gorzycach Wielkich, Ostrowie Wlkp., Brzezinach, Jarocinie, Przygodzicach, Żelazkowie, Pogorzeli.

2002

– 01.05 – festyn w Domu Opieki Społecznej w Baszkowie
– 22.05 – Dzień Matki w Kobiernie
– 01.06 – procesja „Od Wojciecha do Józefa” w Kaliszu
– 02.06 – Dni Krotoszyna
– 08.06 – Nowy Folwark – Jubileusz KGW i Kółek Rolniczych
– 09.06 – biesiada w Koźminie
– 23.06 – Jarmark Garncarski  w Zdunach
– 14.07 – Brzeziny – Przegląd Zespołów Folklorystycznych Południowej Wielkopolski  i Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej – wyróżnienie
– 21.07 – biesiada w Biadkach
– 31.08 – dożynki  w Kobiernie
– 12.09 – Kobierno, występ na zebraniu Hodowców Bydła
– 16.09 – Krotoszyn uświetnienie spotkania z delegacją z Niemiec występem zespołu
– 21.09 – Dzielice – Dzień Seniora
– 24.11 – Lutogniew -II Powiatowy Przegląd Zespołów Ludowych – II miejsce

2003

– Dni Koźmina
– procesja „Od Wojciecha do Józefa” w Kaliszu
– 40 lecie KGW w Dzielicach
– 07.09 – Dożynki Powiatowe w Kożminie
– 16.11 – III Powiatowy Przegląd Zespołów Ludowych działających przy Kołach Gospodyń Wiejskich w Lutogniewie

2004

– szkolenie i warsztaty w Brzezinach
– „Powitanie wiosny” – „lekcja tradycji” z piosenkami w przedszkolu w Bestwinie
– Biesiada Folklory w Krotoszynie
– procesja „Od Wojciecha do Józefa” w Kaliszu
– występ w przedszkolu „Kubuś Puchatek” w Krotoszynie
– Jarmark Garncarski w Zdunach
– 04.07 –  „Szparagowe Żniwa” – Laureat VIII Festiwalu Śpiewaczego w Trzcielu
– Przegląd Folklorystyczny w Brzezinach
– wycieczka do szkółki krzewów ozdobnych i ogrodnictwa  oraz występ u państwa Królów w Rozdrażewku
– występ obrzędowy – Dożynki w Kobiernie
– dożynki w Baszkowie
– występ w Rewalu
– IV Powiatowy Przegląd Zespołów w Nowej Wsi
– nagranie płyty w studiu „Świat Kabli” , sponsor – Urząd Miejski w Krotoszynie

2005

– „świętowanie” odbioru płyty
– maj – procesja „Od Wojciecha do Józefa” w Kaliszu
– Biesiada Folkloru w Koźminie
– 25-lecie działalności zespołu, uroczystość zaszczycili swoją obecnością władze gminy i powiatu, Rada Sołecka, organizacje działające w Kobiernie, zaprzyjaźnione zespoły folklorystyczne z Biadek, Lutogniewa, Wróżew
– 26.06 – Biesiada Folkloru i odpust św. Jana w Zdunach
– lipiec – „Szparagowe Żniwa” – IX Festiwal Zespołów Śpiewaczych w Trzcielu
– Biesiada Folkloru w Brzezinach
– dożynki w Gizałkach
– 04.09 – dożynki w Benicach
– wrzesień – koncert w Rewalu
– 24.10 – warsztaty w Krotoszynie
– gimnazjum w Krotoszynie – pokaz stroju regionalnego i zaprezentowanie piosenek ludowych
– listopad – Powiatowy Przegląd Zespołów KGW w Łagiewnikach

2006

– 18.04 – koncert w przedszkolu w Bestwinie
– 09.07 – przegląd w Brzezinach
– 15.09 – Estrada Folkloru w Odolanowie
– 20.09 – dożynki wielskie w Kobiernie i Bożacinie
– 22.10 –VI Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Koźminie – I miejsce

2007:

Rozpoczęto regularne próby – raz w tygodniu.

– 28.05 – Biesiada Folkloru na Dniach Krotoszyna
– 02.06 – procesja „Od Wojciecha do Józefa” w Kaliszu
–  02.07 – Biesiada Folkloru w Brzezinach
– 02.09 – Dożynki Powiatowe w Zdunach – pokaz tradycji  i pieśni dożynkowych
– 03.09 – występ na powiatowym rozpoczęciu roku szkolnego i poświęceniu odremontowanej szkoły, nowej sali gimnastycznej i boisk wielofunkcyjnych
– 16.09 – Biesiada Folkloru w Odolanowie
– 07.10 – VII Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych tym razem w Kobiernie, „Kobierzanki” – zajęły II miejsce
– listopad – 50-lecie istnienia KGW w Kobiernie, obecne były władze gminy i powiatu, prezesi organizacji wsi, seniorki koła, nie zabrakło śpiewu pieśni regionalnych „Kobierzanek” przy dźwiękach kapeli

2008:

– 25.04 – warsztaty muzyczne w Kaliszu
– 07.05 – festyn z okazji przyjazdu delegacji z zaprzyjaźnionej gminy nad Balatonem z Węgier, zespół oprócz śpiewu, zaprezentował nasze regionalne stroje oraz przygotował wielkopolskie dania – pyry w mundurkach z gziką i smażonym serem, polski bigos i żurek
– 19.05 – przedszkole w Kobiernie – zajęcia o stroju regionalnym i piosenkach naszych prababć
– 20.05 – uświetnienie śpiewem uroczystości kościelnej – bierzmowania, spotkani z biskupem kaliskim Stanisławem Napierałą
-29.05 – coroczna procesja „Od Wojciecha do Józefa” w Kaliszu
– 15.06 – koncert na Dniach Sulmierzyc
– 21.06 – występ z okazji 40-lecia Kółek Rolniczych, 40-lecia Koła Gospodyń Wiejskich i 25-lecia przewodniczącej KGW w Nowym Folwarku
– 30.05 – Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Brzezinach – II miejsce (wśród 34 zespołów)
– 03.07 – Biesiada w Bobrownikach
– 16.08 – Dożynki wiejskie w Nowej Wsi
– 05.10 – VIII Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Biadkach – I miejsce
– 15.10 – Biesiada Folkloru w Odolanowie zamyka letni okres występów w plenerze
– 16.11 – Seminarium Folklorystyczne w Centrum Kultury  w Kaliszu – podsumowanie roku 2008, ocena występów i udzielanie wskazówek do dalszej pracy zespołom przez specjalistów folkloru

2009

– 30.05 – Święto Ludowe w Krotoszynie
– 31.05 – Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Nowym Tomyślu. Udział wzięło około 1200 wykonawców w różnych konkurencjach. Zespół zdobył I miejsce  i zakwalifikował się na Krajowy Festiwal Twórców i Śpiewaków Ludowych do Kazimierza na Wisłą
– 28.06 – III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu za śpiew i stroje
– 02.08 – Biesiada Folkloru Doruchów
– 15.08 – Biesiada w Kocinie
– 02.09 – występ na „Imprezie do chrzanu” z Karolem Okrasą i Mariuszem Pudzianowskim
– 19.09 – dożynki wiejskie i występy „Kobierzanek”, „Krotoszan” i zespołu z Kocina
– 30.10 – podziękowanie i nagroda dla zespołu od Burmistrza Krotoszyna, Juliana Joksia za  dotychczasowy wkład w rozwój i upowszechniania kultury na terenie Miasta i Gminy z okazji Inauguracji Roku Kulturalnego 2009/2010
– 11.10 – I miejsce na IX Powiatowym Przeglądzie Folklorystycznym w Lutogniewie. Zespół wystawił „Wesele Kobierskie” napisane przez członków, doceniono autentyzm i humor przedstawienia
– 14-15.11 – uczestnictwo w Warsztatach Folklorystycznych w Krotoszynie
– 06.12 – występ w Kuklinowie
– 19.12 – spotkanie opłatkowe i śpiewanie kolęd w Centrum Kultury w Kaliszu

2010

– 13.05 – występ na Dniach Krotoszyna
– 19.06 – 30-lecie „Kobierzanek” – uroczystość w WDK w Kobiernie, wywiad z Gazetą Krotoszyńską
– 11.07 – Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach, II nagroda w kategorii solistek śpiewaczek dla pani Józefy Marciniak oraz III nagroda w kategorii zespołów śpiewaczych dla „Kobierzanek”
– 20.08 – występy na dożynkach w Jankowie Zaleśnym i w Sośni
– 20.08 – dożynki w Strzyżewie
– 07.09 – Powiatowe Dożynki w Rozdrażewie
– 12.09 – występ z pieśniami obrzędowymi na  Festiwalu Smaków i Krajobrazów w Kobiernie
– 02.10 – występy na „Pyrobraniu” w Smoszwie
– 23.10 – przedstawienie „Wesela Kobierskiego” na 50-leciu Kółka Rolniczego w Kobiernie
– 07.11 – X Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych KGW w Kobiernie

2011

– 22.04 – warsztaty w Kaliszu
– 28.05 – Dni Krotoszyna
– 04.06 – procesja „Od Wojciecha do Józefa” w Kaliszu
– 12.06 – Święto Ludowe w Krotoszynie
– 08.06 – konkurs „Nasze małe ojczyzny”
– 10.07 – Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Brzezinach
– 21.08 – dożynki i  Festiwal Smaków i Krajobrazów w Kobiernie
– 28.08 – występ na spotkaniu z przedstawicielami firmy „VICTUS Kebab” w Bożacinie
– 03.09 – Festiwal Smaków w Gnieźnie
– 04.09 – Biesiada w Cieszkowie
– wrzesień – podziękowanie dla zespołu od posła na sejm, Józefa Rackiego, za widowiska obrzędowe i koncerty w ramach Dożynek i Estrad Folkloru w regionie Wielkopolski południowej
– 02.10 – XI Przegląd Zespołów i Solistów Ludowych Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Krotoszyńskiej w Nowej Wsi  – I miejsce za przedstawienie oparte na zwyczaju darcia pierza
– 10.10 – Kulinaria z Okrasą
– 30.10 – spotkanie Bractwa Kurkowego w Roszkach
– 18.11 – występy w Skorzęcinie na wyjeździe rekreacyjnym zespołu|
– 10.12 –Honorowa Odznaka za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego – wyróżnienie przyznał marszałek województwa wielkopolskiego, pan Marek Woźniak, wręczenie nagrody odbyło się podczas IX Świątecznego Spotkania Folklorystów i Twórców Ludowych Wielkopolski Południowej w CKiS w Kaliszu, Kobierzanki tym razem wystąpiły z kolędami

2012

– 03.06 – 150-lecie powstania Kółek Rolniczych, uroczystość w Bożacinie, przedstawienie „Wesela Kobierskiego”
– 06.06 – nagranie pieśni zespołu
– 15.07 – Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach
– 19.08 – dożynki i Festiwal Smaków Kobierskich
– 22.08 – Biesiada w Moszczance i Strzebowej
– 23.08 – Festiwal Sztuki Ludowej w Poznaniu, wystąpiły m.in. zespoły z Rosji, Czech. Hiszpanii, Bułgarii, Francji, Białorusi
– 02.09 – Dożynki Powiatowe w Krotoszynie połączone z „Kulinariami z Okrasą”
– 29.09 – Biesiada integracyjna w Środowiskowym Domu Pomocy Społecznej w Krotoszynie
– 30.09 – 55-lecie KGW w Lutogniewie
– 21.10 – XII Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Łagiewnikach
– 30.11 – uroczystość otwarcia wyremontowanego Wiejskiego Domu Kultury w Kobiernie

2013

– 19.05 – występy w Guzowicach
– 20.05 – Święto Ludowe PSL
– 08.06 – Krot-Fest w Krotoszynie
– 07.07 – Biesiada w Jaraczewie
– 08.07 – Biesiada w Dziekanowicach
– 09.08 – Dzień Seniora w Kobiernie
– 31.08 – dożynki wiejskie i  Festiwal Smaków w Kobiernie
– 25.10 – podziękowanie dla pani Józefy Marciniak od Burmistrza Krotoszyna, Juliana Joksia za wkład w rozwój i upowszechnianie kultury na terenie Miasta i Gminy z okazji Inauguracji Roku Kulturalnego 2013/2014
– 27.10 – XIII Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych KGW w Lutogniewie
– 19.11 – V rocznica powstania Klubu Seniora i Zespołu Śpiewaczego w Kuklinowie

2014

– 18.05 – Festiwal Smaków w Kobiernie
– 05.06 – Biesiada W Gorzycach
– 06.07 – 10-lecie zespołu „Kocina”
– 19-20.07 – Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach – występ zespołu i solistki – pani J. Marciniak
– 03.08 – Biesiada w Jaraczewie
– 09.10 – XIV Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Świnkowie
– 23.10 – podziękowanie dla pani Józefy Marciniak od Burmistrza Krotoszyna, Juliana Joksia za wkład w rozwój  i upowszechnianie kultury na terenia Miasta i Gminy z okazji inauguracji Roku Kulturalnego 2014/2015
– 26.10 – Święto Odzyskania Niepodległości w WDK w Kobiernie – występ z piosenkami patriotycznymi

2015

– 30.05 – warsztaty w Szadku
– 11.07 – Biesiada w Wysocku
– 06.09 – Dożynki Powiatowe w Koźminie – występy obrzędowe
– 19.09 – Jubileusz 35-lecia istnienia zespołu „Kobierzanki”

2016

– 10.07 – Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach, III nagroda w kategorii solistów śpiewaków dla p. J. Marciniak i I nagroda dla „Kobierzanek” w kategorii zespołów śpiewaczych
– 20.08 – Estrada Folkloru w Mieszkowie
– 16.10 – udział p. J. Marciniak w XVI Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych KGW w Lutogniewie

2017

– 23-25.06 – 51 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym
– 30.07 – udział p. J. Marciniak i zespołu w XVII Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych KGW w Łagiewnikach
– 20.10 – podziękowanie i nagroda dla pani Józefy Marciniak od Burmistrza Krotoszyna, Franciszka Marszałka, za wkład w rozwój i upowszechnianie kultury na terenie Miasta i Gminy z okazji Inauguracji Roku Kulturalnego 2017/2018
 – 9-10.09 – Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny w Dziekanowicach – w kategorii zespołów śpiewaczych II miejsce, w kategorii solistów: II miejsce Józefa Marciniak

2018

– 21.05 – podziękowanie dla p. J. Marciniak za zajęcia o tradycjach wiosennych i wielkanocnych w przedszkolu w Bestwinie
– 01.07 – Piknik Integracyjny i IX Biesiada Folkloru w Noskowie
– 7-8.07 – Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach, występ zespołu i solistki, p. J. Marciniak
– Estrada Folkloru w Sośniach
– sierpień – występ na 60-leciu Koła Rolniczego i 50-leciu KGW w Nowym Folwarku
– 25.08 – uroczystość pożniwna w Kobiernie – przygotowanie spotkania i występ z przyśpiewkami i sztandarową pieśnią dożynkową „Plon niesiemy, plon”
– 16.09 – I miejsce dla zespołu w Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w SzreniawieII miejsce dla p. J. Marciniak i Jej ostatni występ, p. Józefa zaśpiewała  „U jezioreczka”
– 18.10 – podziękowanie i nagroda dla pani Józefy Marciniak od Burmistrza Krotoszyna, Franciszka Marszałka, za wkład w rozwój i upowszechnianie kultury na terenie Miasta i Gminy z okazji Inauguracji Roku Kulturalnego 2018/2019
– 28.10 – udział p. J. Marciniak i zespołu w XVIII Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych KGW w Kobiernie

Obecnie przewodniczącą zespołu jest pani Maria Konieczna. Od początku istnienia Kobierzanek prowadzi kronikę zespołu. Plany na przyszłość po pandemii, która pokrzyżowała plany koncertów i uroczystości to organizacja 40 – lecia istnienia zespołu i festiwalu imienia pani Józefy.

Kronika zespołu i KGW prowadzona od 1979 r.

Wesele Kobierskie – scenka z życia wsi, stworzona z własnych tekstów i gotowych piosenek

(!) Sugerowany porządek życiorysu: Pochodzenie / Rodzina / Edukacja / Kariera / Działalność polityczna / Działalność społeczna / Działalność ekonomiczna / Rzecz lokalnej społeczności
Bibliografia i Netografia (odnośniki):
(!) skopiuj i wklej elementy powyżej by dodać więcej odnośników
Podprojekt:

III EDYCJA CYFROWEJ DZIECIĘCEJ ENCYKLOPEDII WIELKOPOLSKI „Dzieje Wielkopolanek.”

Szkoła:

Szkoła Podstawowa im. Bp. Michała Kozala w Kobiernie, ul. Kobierska 3, 63-714 Kobierno

(!) kliknij dwukrotnie w element by zmienić dane kontaktowe.
Autorzy:

Grupa projektowa: Joanna Baran, Patrycja Bieniaszek, Nadia Bitner, Wiktoria Bruder, Wiktor Kulig, Zuzanna Langner, Norbert Szychowiak

Opiekunowie: Iwona Fila, Dominika Stasik, Justyna Wójcik

(!) kliknij dwukrotnie by zmienić nazwę grupy projektowej.