Krystyna Dąbrowska
Lata życia:
data narodzin:
16 kwietnia 1934 r.
data śmierci:
28 listopada 2018 r.
Słowa kluczowe:
- nauczycielka
- dyrektorka
- Lisków
- Technikum Rachunkowości Rolnej
Zdjęcie (cover) bohatera/bohaterki:
Życiorys:
Urodziła się 16 kwietnia 1934 r. w Boleścicach w województwie świętokrzyskim, córka Stanisławy i Stanisława Łuszczów. Ojciec był kolejarzem, a matka zajmowała się gospodarstwem domowym. Wspólnie prowadzili też małe gospodarstwo rolne.
Była żoną Edwarda Dąbrowskiego – nauczyciela i kierownika warsztatów w „Budowlance” w Liskowie oraz matką dwóch synów: Jerzego ur. w 1957 r. oraz Sławomira ur. 1963 r.
W 1948 r. ukończyła Szkołę Podstawową w Pile. Ukończyła Technikum Gastronomiczne w Pile – w 1953 r. uzyskała tytuł technolog żywienia. 21 czerwca 1976 r. ukończyła Akademię Ekonomiczną w Poznaniu w zakresie ekonomiki przemysłu, uzyskując tytuł magistra ekonomii. 2 kwietnia 1978 r. ukończyła Podyplomowe Studium Organizacji Zarządzania Oświatą dla Woj. Kierowniczej Kadry Oświatowej w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, a 21 marca 1990 r. uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych i pedagogicznych na Wydziale Nauk Pedagogicznych Wojskowej Akademii Politycznej w Warszawie.
Zdjęcie: Krystyna Dąbrowska.
Autor: G. Herman, 25.11.2020 r. Kronika Technikum Rachunkowości Rolnej w Liskowie, Archiwum Starostwa Powiatowego w Kaliszu.
Najpierw pracowała w Fabryce Żarówek „Polam” w Pile. Do Liskowa przybyła 7 września 1960 r. Od 1962 r. aż do 1992 r. kierowała szkołami rolniczymi w Liskowie: Dwuzimową Szkołą Rolniczo – Gospodarczą 1962 – 1964, Szkołą Rachunkowości Rolnej 1964 – 1969, Technikum Rachunkowości Rolnej 1969 – 1978, Zespołem Szkół Rolniczych 1978 – 1992. W 1992 r. przeszła na zasłużoną emeryturę.
Pani Krystyna Dąbrowska miała autorytet na najwyższym poziomie. Pod jej kierunkiem szkoła współpracowała z lokalną społecznością, władzami powiatowymi i wojewódzkimi, Państwowymi Gospodarstwami Rolniczymi oraz z ministerstwem rolnictwa. Do szkoły przyjeżdżały wycieczki nie tylko z Polski, ale także z sąsiednich krajów.
Na zdjęciu artykuł z Ziemi Kaliskiej z dnia 19.05.179 r. z Kroniki Technikum Rachunkowości Rolnej
Autor zdjęcia: G. Herman 24.02.2021 r. Kronika Technikum Rachunkowości Rolnej, własność Archiwum Starostwa Powiatowego w Kaliszu.
W czasie pełnienia funkcji dyrektorki szkoły udało się nie tylko wybudować nowoczesny budynek , lecz także internat, strzelnicę, boisko oraz salę gimnastyczną. W planach była także budowa basenu. Szczególnie dbała o bazę dydaktyczną. Nauczyciele mieli wzorowo wyposażone pracownie, pełny dostęp do innowacji dydaktycznych.
Na zdjęciu K. Dąbrowska odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi 1979 r.
Autor zdjęcia: G. Herman 24.02.2021 r. Kronika Technikum Rachunkowości Rolnej, własność Archiwum Starostwa Powiatowego w Kaliszu.
Tworzyła taką atmosferę w szkole, w której każdy pracownik wykonywał swoje zadania na najwyższym poziomie bez presji, lecz z poczucia odpowiedzialności za ucznia.
Pani Krystyna Dąbrowska powtarzała często, że dobry nauczyciel potrafi nauczyć każdego ucznia.
Zdjęcie artykułu z gazety z Kroniki Technikum Rachunkowości Rolnej w Liskowie na temat szkoły.
Autor zdjęcia: G. Herman, 25.11.2020 r. Kronika Technikum Rachunkowości Rolnej w Liskowie, Archiwum Starostwa Powiatowego w Kaliszu.
Dzięki staraniom dyrektorki chętni nauczyciele mieli możliwość wyjazdów szkoleniowych za granicę.
Pani Krystyna Dąbrowska dbała o to, aby szkoła tętniła życiem, odbywały się tam liczne konkursy, zawody sportowe, zjazdy, wykłady, organizowano wycieczki, obozy wypoczynkowe, wyjazdy, wspaniałe uroczystości szkolne. Uczniowie osiągali wysokie wyniki w nauce i często byli laureatami konkursów. Wiele czasu i sił poświęcała na wyjazdy związane ze sprawami najpierw budowy, a potem prowadzenia szkoły.
Była bardzo przyjazna uczniom. Za jej namową kilku absolwentów studiowało na uczelni wojskowej. W czasie pracy zawodowej, a także już jako emerytowana nauczycielka, utrzymywała regularne kontakty z absolwentami szkoły.
Zawsze niezwykle elegancka, punktualna, pomocna zarówno w sprawach zawodowych, jak i prywatnych.
Na zdjęciu p. K. Dąbrowska z uczennicami.
Autor zdjęcia: G. Herman, 25.11.2020 r. Kronika Technikum Rachunkowości Rolnej w Liskowie, Archiwum Starostwa Powiatowego w Kaliszu.
Od 1995 r. pracowała aktywnie na rzecz Towarzystwa Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Liskowie, pełniąc przez wiele lat funkcję członka zarządu. Organizowała wyjazdy rehabilitacyjne, pomagała rodzinom członków towarzystwa w przygotowaniu dokumentów do różnych instytucji, pozyskiwaniu środków finansowych.
Pogrzeb odbył się 1 grudnia 2018r. w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Liskowie, a ciało spoczywa na liskowskim cmentarzu.
Nagrody, odznaczenia, dyplomy uznania:
– Srebrny Krzyż Zasługi 1973 r. ,
– Złota Odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego 1977 r. ,
– Złoty Krzyż Zasługi 1982 r. ,
– Medal Komisji Edukacji Narodowej 1988 r.,
– Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski 1990 r.,
– Medal Towarzystwa Inicjatyw Wiejskich im. Księdza Wacława Blizińskiego 1997 r.
– finalistka konkursu „Lady D” (Dama Niepełnosprawna) za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych 2015 r.
Odznaczenia Krystyny Dąbrowskiej
Bibliografia i Netografia (odnośniki):
- S. Ferenc, Krystyna Dąbrowska 1934 – 2018, [w:] Liskowianin, nr 1-4, 2018, s. 83.
- Pani Krystyna Dąbrowska finalistką konkursu ˝Lady D˝. – Aktualności 2015, artykul, strona 1 – Gmina Lisków (liskow.pl) http://liskow.pl/asp/pani-krystyna-dabrowska-finalistka-konkursu-lady-d-,104,artykul,1,2791 [dostęp 18.11.2020].
- Archiwum Starostwa Powiatowego w Kaliszu, Kroniki Technikum Rachunkowości Rolnej w Liskowie (1969 – 1990).
Podprojekt:
III EDYCJA CYFROWEJ DZIECIĘCEJ ENCYKLOPEDII WIELKOPOLSKI „Dzieje Wielkopolanek”.
Szkoła:
Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Liskowie, ul. ks. W. Blizińskiego 44a, 62 – 850 Lisków
Autorzy:
Natalia Chachuła, Agata Helman, Nina Herman, Nikodem Herman, Jak Hulak, Zofia Jasińska, Natalia Kaźmierczak, Eliza Kierzkowska, Zofia Kraus, Julia Lewandowska, Julia Sobczyk, Maja Sroczyńska. Opiekun grupy: Gracjana Herman.