Tekla Chłapowska z Mańkowskich

23 maj 1885 r.ur.
23 grudnia 1962 r.zm.
 
Imię i nazwisko bohatera/bohaterki:

Tekla Chłapowska z Mańkowskich

(!) Np.: „Stefan Banach”
Lata życia:
data narodzin:

23-05-1885

data śmierci:

23- 12-1962

Słowa kluczowe:
  • Społecznica
  • Zaangażowana i związana z dziećmi
  • Dziedziczka Turwi
  • Pro Ecclesiae et Ponrifice
  • „Uja”
(!) Wpisz słowa kluczowe np. Powstaniec wielkopolski, organicznik, nauczyciel, minister, społecznik
Zdjęcie (cover) bohatera/bohaterki:
(!) zmień zdjęcie podmieniając widniejącą powyżej zaślepkę
Życiorys:

Tekla z Mańkowskich Chłapowska – ostatnia żeńska właścicielka rodzinnego majątku w Turwi. Była córką Antoniny Chłapowskiej (1852-1936) i Wacława Mańkowskiego (1850-1909). 27 listopada 1909 roku w Brodnicy pojęła za męża Zygmunta Chłapowskiego (1869-1919). Ich małżeństwo powiązane było z rodzinną tragedią. Otóż podczas polowania Zygmunt przypadkowo wystrzelił ze strzelby i śmiertelnie zranił Kazimierza Mańkowskiego, swego późniejszego szwagra. Po tym smutnym wydarzeniu doszło do zawarcia małżeństwa, które trwało zaledwie 10 lat i przerwane zostało śmiercią Zygmunta w Warszawie pod kołami tramwaju. Ze  źródeł  historycznych dowiadujemy się, że Tekla była postacią ważną dla rodziny i „domu turewskiego”. Tekla nazywana była „Ują”. Cechowała się  żywiołowym temperamentem, była wesoła, miała wewnętrzną inicjatywę i „szczere, dobre serce” jak podają źródła. Była typem odpowiadającym swojemu czasowi – pełna, wysoka, zgrabna i wysportowana. Umiała kierować ludźmi i od nich wymagać. Oddawała się z namiętnością uczynkom miłosierdzia, zorganizowała w Turwi i Rąbiniu doskonałe na owe czasy przedszkole dla dzieci folwarcznych i biednych ze wsi.

Uhonorowana została medalem Pro Ecclesiae. Aktywnie wspierała Zakład dla Niewidomych w Laskach. Ponieważ nie doczekała się własnego potomstwa, większość własnych oszczędności przeznaczyła na wsparcie miejscowych dzieci i młodzieży. Obdarowywała miejscowe dzieci przystępujące do I Komunii Świętej łańcuszkiem i medalikiem. Przy okazji świąt Bożego Narodzenia dzieci otrzymywały jabłka, orzechy z przypałacowego ogrodu. Ponadto białą haftowaną chusteczkę oraz okolicznościowy obrazek. Z okazji Bierzmowania Tekla Chłapowska pełniła rolę świadka. Szczególnie opiekowała się dziećmi z ochronki założonej przez bł. Edmunda Bojanowskiego.

Po tragicznej śmierci męża przejęła w zarząd cały majątek. Ponieważ nie posiadała potomstwa rodzinne posiadłości przekazała adoptowanemu synowi Krzysztofowi Morawskiemu- Chłapowskiemu.

Swoje ostatnie lata życia spędziła w Bruczkowie, koło Borku Wielkopolskiego, w klasztorze ojców Werbistów, których przez lata była dobrodziejka. Pochowana została w Rąbiniu.

 

(!) Sugerowany porządek życiorysu: Pochodzenie / Rodzina / Edukacja / Kariera / Działalność polityczna / Działalność społeczna / Działalność ekonomiczna / Rzecz lokalnej społeczności
Bibliografia i Netografia (odnośniki):
  • Chłapowski D., Kraków 1978, Kronika rodzinna, t.I, , (maszynopis – archiwum rodzinne)
  • Grot Z.,Warszawa-Poznań 1983, Dezydery Chłapowski​​​​
  • Morawski K., Kraków 1980, Wspomnienia z Turwi
  • Prałat E., Poznań 2006, Mężyny Chłapowskie
  • Libicki M., Libicki P., Poznań, 2010 Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce
(!) skopiuj i wklej elementy powyżej by dodać więcej odnośników
Podprojekt:

II EDYCJA CYFROWEJ DZIECIĘCEJ ENCYKLOPEDII WIELKOPOLSKI „Dzieje Wielkopolanek.”

Szkoła:

Szkoła Podstawowa im. Wł. Remonta w Krzyżanowie, Krzyżanowo 44, 63-100 Śrem

(!) kliknij dwukrotnie w element by zmienić dane kontaktowe.
Autorzy:

Młodzi odkrywcy historii lokalnej: Maria Łazowska, Martyna Chmiel, Wiktoria Floryszak, Natalia Tomczak, Oskar Furmanowski i Hubert Statucki, opiekun – Ewa Mielcarek

(!) kliknij dwukrotnie by zmienić nazwę grupy projektowej.