Wiesława Pospiech

23 lipca 1955 r.ur.
zm.
 
Imię i nazwisko bohatera/bohaterki:

Wiesława Pospiech

(!) Np.: „Stefan Banach”
Lata życia:
data narodzin:
23-07-1955 r.
data śmierci:
Tu wpisz datę śmierci bohatera/bohaterki
Słowa kluczowe:
  • nauczycielka
  • działaczka społeczna/ aktywistka społeczna
  • artystka plastyk
(!) Wpisz słowa kluczowe np. Powstaniec wielkopolski, organicznik, nauczyciel, minister, społecznik
Zdjęcie (cover) bohatera/bohaterki:
j6gucgdmkjt_mvmglgz02ci21wv5iul3jfyj6kny0bw0k42qahhzsffrak1dqyjvgx32datqp8kl7maleavghdv7iag_x1yk6hffjcutnaxbot0u6hilarbllxo_rrk0ert1.jpg
(!) zmień zdjęcie podmieniając widniejącą powyżej zaślepkę
Życiorys:

lekcje.jpgPani Wiesława Pospiech, z domu Apanasewicz, urodziła się 23 lipca 1955 roku w Gostyniu. Jest jednym z czworga dzieci Wiktora i Ireny. Ojciec, pochodzący z Wilna , był weterynarzem. Częste towarzyszenie w jego pracy uwrażliwiło Panią Wiesię na sprawy zwierząt. To po nim także, jak sama twierdzi, odziedziczyła zdolności plastyczne. Mama Irena, pochodziła spod Krobi, pracowała w biurze, a po urodzeniu dzieci zajęła się domem.

Pani Wiesława należy do tych szczęśliwych ludzi, którzy łączą pasję z wykonywanym zawodem. Będąc uczennicą szkoły podstawowej, pracowała nad kronikami szkolnymi, a nawet zarobiła pierwsze pieniądze, wykonując dekoracje dla sklepów. W 1974 roku ukończyła Technikum Ceramiczno-Chemiczne w Krotoszynie. W 1998 roku ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, a następnie w roku 2000 Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pracę w zawodzie nauczyciela plastyki rozpoczęła w 1985 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Rawiczu. Pracowała także w Szkole Podstawowej nr 2 i nr 6 oraz w Miejsko- Gminnym Ośrodku Wsparcia w Rawiczu. Od 1994 roku prowadzi kółko plastyczne dla uczniów naszego miasta.

kolko2.jpgW ciągu lat pracy dała się poznać  jako organizatorka imprez międzyszkolnych („Z piosenką na Ty”, „Mini lista przebojów”), malarskich plenerów, performansów i dyskotek szkolnych. „Jeśli ktoś robi to, co lubi, a sztuka i plastyka to jest moje hobby, to praca go spełnia i daje zadowolenie”- powiedziała podczas jednej z przeprowadzonych rozmów. Według nauczycieli pracujących z nią od lat to „ciągle młoda nauczycielka, zawsze uśmiechnięta, „pozytywnie zakręcona”, pomocna i super koleżanka w pracy”.

W ciągu lat pracy dała się poznać  jako organizatorka imprez międzyszkolnych („Z piosenką na Ty”, „Mini lista przebojów”), malarskich plenerów, performansów i dyskotek szkolnych. „Jeśli ktoś robi to, co lubi, a sztuka i plastyka to jest moje hobby, to praca go spełnia i daje zadowolenie”- powiedziała podczas jednej z przeprowadzonych rozmów. Według nauczycieli pracujących z nią od lat to „ciągle młoda nauczycielka, zawsze uśmiechnięta, „pozytywnie zakręcona”, pomocna i super koleżanka w pracy”.

Pani Wiesława maluje farbami olejnymi i ftalowymi, przelewając na płótna swoje emocje. Ceni impresjonizm i ekspresjonizm w sztuce. Jednym z jej ulubionych obrazów są „Kruki nad łanem zboża” Vincenta van Gogha. Ze swojego dorobku docenia cykl obrazów pod hasłem „Życie”. Swoje prace prezentowała w galeriach w Zgorzelcu i Gerlic, podczas zbiorowej wystawy w Poznaniu  oraz na Ogólnopolskim Przeglądzie Sztuki Współczesnej „Forma” w Rawiczu w 2001 r. i 2003 r. W Muzeum Ziemi Rawickiej można było obejrzeć ekspozycję „Wnętrze” (2003 r.), a w 2015 r. w Galerii „Sala Piecowa” rawickiego Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy malarstwa Pani Wiesławy. Obecnie, razem z łódzką Akademią Muzyczną, nasza bohaterka zaangażowana jest w projekt „Eurydyka i Orfeusz”, którego podsuwaniem ma być listopadowa wystawa w Niemczech.

207a3a9f_ad50_4c4e_9372_d691d3faf6b8.jpgwiesia_wystawa.jpg           Zdjęcia z wystawy w 2015 roku        

 
 

172578234_899754684092368_7455377569908623954_n.jpgFragment rozmowy o malowaniu.

 

Sporą część życia naszej Bohaterki stanowi zaangażowanie w opiekę nad zwierzętami.  Jako prezes zarządu rawickiego stowarzyszenia „Szansa” ( od 2016 roku) z ogromnym zaangażowaniem i determinacją angażuje się w akcje pomocy zwierzętom. Skutecznie apelowała do władz gminy o utworzenie schorniska dla zwierząt na terenie naszego miasta, które swoją dzialaność rozpoczęło w 2020 r. Współraca stowarzyszenia i schroniska trwa nadal. Działalność  na rzecz zapewnienia zwierzetom humanitarnego traktowania oraz uczenie uczniów emaptii i wrażwiości została doceniona przez Kolegium Redakcyjne Głosu Wielkopolskiego, które nominowało Panią Wiesławę do tytułu „Osobowości Roku 2020” w kategorii: Polityka, samorządność i społeczność lokalna (głosowanie trwa do 27 maja br.)

 
         
(!) Sugerowany porządek życiorysu: Pochodzenie / Rodzina / Edukacja / Kariera / Działalność polityczna / Działalność społeczna / Działalność ekonomiczna / Rzecz lokalnej społeczności
Bibliografia i Netografia (odnośniki):
  • rozmowy z Panią Wiesławą Pospiech przeprowadzone przez uczestników projektu (25.02.2021 r, 5.05.2021 r.)
  • Włodzimierz Jędrzejczak, Wernisaż malarstwa Wiesławy Pospiech, fotografia, https://www.rawicz24.pl/kultura/wernisaz-malarstwa-wieslawy-pospiech/2zVcjg9ZqpNMUelL2SO5
  • strona internetowa Szlpły Podstawowej nr 4 https://sp4.rawicz.pl/
  • https://www.facebook.com/szansa.rawicz
  • https://rawicz.naszemiasto.pl
  • Lena Majewska, Tomasz Migasiewicz, Pani Wiesia podczas lekcji online, fotografie wykonane przez uczniów
  • „Przemijanie i charakter”, Gazetka Poznańska z 22.10.2003 r. udostępniona przez Muzeum Ziemi Rawickiej
(!) skopiuj i wklej elementy powyżej by dodać więcej odnośników
Podprojekt:

III EDYCJA CYFROWEJ DZIECIĘCEJ ENCYKLOPEDII WIELKOPOLSKI „Dzieje Wielkopolanek”

Szkoła:
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Władysława Broniewskiego, ul. Władysława Broniewskiego 5, 63-900 Rawicz
(!) kliknij dwukrotnie w element by zmienić dane kontaktowe.
Autorzy:
„Niedźwiadki spod Rawicza”uczniowie: Olaf Dworniczak, Maja Maria Gural, Amelia Magdalena Kaczmarek, Lena Majewska, Tomasz Migasiewicz, Oliwier Nadrowski, Liwia Maria Nowak, Gabriela Natalia Organistka, Olena Szumna, Bartosz Tomczak Opiekun: Agnieszka Węcłaś
(!) kliknij dwukrotnie by zmienić nazwę grupy projektowej.