Zofia Mąkosa

28 października 1957 r.ur.
zm.
 
Imię i nazwisko bohatera/bohaterki:

Zofia Mąkosa

(!) Np.: „Stefan Banach”
Lata życia:
data narodzin:
28 października 1957 r.
Słowa kluczowe:
  • Pisarka
  • Nauczycielka historii
  • Pasjonatka literatury
  • Pasjonatka fotografii
(!) Wpisz słowa kluczowe np. Powstaniec wielkopolski, organicznik, nauczyciel, minister, społecznik
Zdjęcie (cover) bohatera/bohaterki:
1.jpg
(!) zmień zdjęcie podmieniając widniejącą powyżej zaślepkę
Życiorys:
Pochodzenie i dzieciństwo

Zofia Mąkosa, z domu Łysiak urodziła się 28 października 1957 roku w Kargowej. Wczesne dzieciństwo spędziła w Smolnie Małym. Mieszkała w leśniczówce ze swoimi rodzicami i rodzeństwem.

O swoim domu mówi, że był to domek na wzgórzu. Jej tato był leśniczym, a mama nauczycielką. Rodziców wspomina z miłością, jako dobrych ludzi, którzy przekazali swoim dzieciom takie wartości jak zamiłowanie i dbanie o zwierzęta i przyrodę, poszanowanie drugiego człowieka i prawdomówność. Oboje rodzice byli osobami wesołymi i pogodnymi, zżytymi ze środowiskiem, w którym mieszkali. Jak sama mówi nie zdążyła dobrze poznać swojego ojca, bo kiedy zmarł miała 9 lat. Mamę uważa za dzielną osobę, która po śmierci ojca musiała opiekować się czwórką dzieci, pracować zawodowo i prowadzić małe gospodarstwo rolne. W Smolnie Małym Zofia mieszkała przez 5 lat. Później zamieszkali w Chwalimu. Zofia o swoim dzieciństwie mówi bardzo dobrze. Wspomina lata, kiedy bawiła się ze swoimi koleżankami, zaczytywała się w „Ani z Zielonego Wzgórza”, książkach Julesa Vern’a i Zbigniewa Nienackiego. Bardzo lubiła też długie spacery po lesie w towarzystwie psów.

Do Szkoły Podstawowej najpierw uczęszczała do Chwalimia, a później do Kargowej.

p1000031.jpg p1000030.jpg p1000028.jpg
p1000029.jpg













Młodość
p1000032b.jpg

Po ukończeniu Szkoły Podstawowej Zofia rozpoczęła naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Sulechowie. Ulubionymi przedmiotami Zofii były język polski, historia oraz fizyka. Tamten czas wspomina bardzo dobrze, głównymi zainteresowaniami Zofii były książki, zwłaszcza podróżnicze. Ulubionymi autorami byli Alfred Szklarski i Arkady Fiedler, Sigrid Undset. Zofia lubiła też obserwować przyrodę. Po zdaniu matury rozpoczęła naukę na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze na kierunku historia. Podczas studiów poznała swojego męża, przyszłego polonistę, Tadeusza Mąkąsę. 

Praca nauczycielki

Po ukończeniu studiów w roku 1980 roku Zofia rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej w Siedlcu. Całe swoje zawodowe życie spędziła właśnie w tej placówce. Uczyła głównie historii i wiedzy o społeczeństwie. Jak sama mówi początkowo nie lubiła swojej pracy, wybrała taki zawód , ze względu na rodzinną tradycję. Jednak szybko to się to zmieniło, gdyż praca z dziećmi i młodzieżą zaczęła sprawiać jej wiele satysfakcji. Dzisiaj nie wyobraża sobie, że mogłaby wykonywać inny zawód. Podczas lekcji uczyła o bitwach, ważnych wydarzeniach, pokojach, rozejmach, wynalazkach, nie zapominając przy tym o zwykłych ludziach. Ponieważ dzieje zwykłych ludzi traktowane są w programach szkolnych po macoszemu, postanowiła pisać o nich w swoich książkach.

p1000032a.jpg Twórczość literacka

Zofia jest autorką trylogii „Wendyjska Winnica”. Zaczęła ją pisać po przejściu na emeryturę. Pierwszą swoją książkę pisała około 2,5 roku, była to „Wendyjska Winnica. Cierpkie grona”, która swoją premierę miała w 2017 roku. Drugi tom trylogii to „ Winne miasto”, a trzeci nosi tytuł „Dolina nadziei”. W swoich książkach opowiada historię zwykłych ludzi, którym przyszło żyć podczas ważnych wydarzeń historycznych. Są to czasy przed II wojną światową, w trakcie i po jej zakończeniu.. Miejsce akcji są nasze tereny, czyli Kargowa, Chwalim, Zielona Góra. W swoich książkach Zofia opowiada historie potomków Wendów osiedlonych kiedyś w Chwalimiu.. Główni bohaterowie to osoby fikcyjne, ale autorka czerpała informacje z życia prawdziwych ludzi, którzy przeżyli te wydarzenia. W każdym z głównych bohaterów jest część prawdziwej historii. Po trylogii napisała jeno z opowiadań w książce „Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny”. Opowiadanie Zofii to „ Buty Małej Renaty ”. To również historie zwykłych ludzi, w których życie wkroczyła wojna. Dalsze plany Obecnie Zofia pracuje nad kolejną powieścią. Tym razem obsadzoną w realiach XVII wieku i tocząca się na terenie dzisiejszej Ziemi Lubuskiej.

Bibliografia i Netografia (odnośniki):
  • Wszystkie informacje zawarte w biogramie pochodzą z wywiadu przeprowadzonego z Zofią Mąkosa z dnia 11.02.2021 roku.
(!) skopiuj i wklej elementy powyżej by dodać więcej odnośników
Podprojekt:

III EDYCJA CYFROWEJ DZIECIĘCEJ ENCYKLOPEDII WIELKOPOLSKI „Dzieje Wielkopolanek”

Szkoła:
Szkoła Podstawowa w Tuchorzy, ul. Kasztanowa 4
(!) kliknij dwukrotnie w element by zmienić dane kontaktowe.
Autorzy:
Grupa projektowa Tuchorscy Odkrywcy
(!) kliknij dwukrotnie by zmienić nazwę grupy projektowej.