Adam Lewandowski

ur. 07 lipca 1961
zm. 31 maja 2009
Zespół Szkolno-Przedszkolny, Szkoła Podstawowa im. W. Lorkiewicza w Orchowie

Wywiad z Urszulą Bartz- Lewandowską
Podziękowanie
Zdjęć: 27
Filmów: 4
Nagrań: 3
Dokumentów: 4

www.amator.fc.pl

paluki.tygodnik.pl

MaratonyPolskie.pl

Słupca_24.pl

Pochodzenie

Adam Lewandowski urodził się 7.07.1961 r. w Wójcinie jako drugie dziecko Alojzego i Teresy Lewandowskich. Oprócz Adama państwo Lewandowscy mieli dwóch synów: starszego Andrzeja i młodszego Michała. Ojciec był nauczycielem matematyki i fizyki, mama zajmowała się domem.

Dzieciństwo

Od dziecka interesował się sportem. Uwielbiał zabawy w przydomowym ogrodzie, gdzie zbudował szałas. Lubił bawić się w podchody, interesował się modelarstwem, sklejał samoloty. Należał do zuchów, później do harcerstwa.

Edukacja

Od 1968 r. uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzemesznie. Następnie uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie. Studiował Wychowanie Fizyczne w Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku.

Etapy działalności

Dorosłość

W 1984 r. Adam Lewandowski rozpoczął pracę zawodową jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Orchowie. W pracy poznał Urszulę Bartz-Lewandowską (również nauczycielkę), która po tradycyjnych oświadczynach w domu Państwa Bartzów w Orchowie dnia 21.06.1986 r. została jego żoną. Ślub odbył się w Kościele Parafialnym w Orchowie.

Ojciec

W 1987 r. na świat przyszła córka Państwa Lewandowskich- Marta, a w 1993 r. – syn Mateusz. Dzieci obecnie studiują (2014 r.), Marta w Niemczech, syn w Poznaniu.

Pan Adam Lewandowski był bardzo dobrym ojcem, dzieci były dla niego wszystkim. Poświęcał im każdą wolną chwilę. Uprawiał z dziećmi sport, z córką biegi, z synem kolarstwo. Wakacje spędzali razem nad wodą, gdyż ich wspólną pasją było pływanie.

Zaszczepił w dzieciach aktywny styl życia, zaraził je sportem.

Człowiek

Był człowiekiem spokojnym, opanowanym i zrównoważonym. Nigdy nie reagował nerwowo. Posiadał wielu przyjaciół i znajomych wśród nauczycieli i ludzi uprawiających sport. Nie miał wrogów, ponieważ był pogodnym i uczciwym człowiekiem.

Zainteresowania i pasje

Adam Lewandowski od najmłodszych lat interesował się sportem. Podczas nauki w liceum ogólnokształcącym uprawiał kolarstwo i reprezentował klub „Romet” Bydgoszcz. Dobrze pływał i nurkował. Brał udział w wielu maratonach i półmaratonach w Polsce i poza granicami kraju w Austrii, Niemczech, Czechach. Trenował codziennie, biegając po 15 km. W swojej kategorii wiekowej plasował się wysoko, pokonując setki rywali, kosztem zdrowia i olbrzymiego wysiłku fizycznego.

Wybrane maratony i biegi, w których uczestniczył Adam Lewandowski:

– XVII Ogólnopolski Bieg Sylwestrowy Poznań 2000,

– Hansaplast Poznań Maraton 2001 r.,

– Hansaplast Poznań Maraton 2003 r.,

– IV Maraton z okazji 750-lecia Poznania (1253-2003),

– V Poznań Maraton w 2004 r.,

– II Zimowy Bieg Trzech Jezior 21.02.2004 r.,

– III Zimowy Bieg Trzech Jezior 19.02.2005 r.,

– Old Spice Maraton Warszawski w 2005 r.,

– XIV Ogólnopolski Bieg im. Jana Kilińskiego Mogilno-Trzemeszno w 2005 r.,

– VI Poznań Maraton w 2005 r.,

– XXXII Maraton Dębno w 2006 r.

Razem z żoną projektował i zakładał ogrody. Produkował materiał szkółkarski, szczepił rośliny, formował drzewa i krzewy na kształt bonsai. Zajmował się stolarstwem artystycznym, projektował i sam wykonywał oryginalne meble. Ciekawe pomysły na ich kształt powstawały w jego głowie.

W szkółkarstwie i projektowaniu ogrodów był samoukiem, wiedzę zdobywał czytając poradniki i książki poświęcone uprawie roślin, ich gatunkom i odmianom.

Lubił czytać książki historyczne, oglądać programy publicystyczne i przyrodnicze na kanale Discovery.

Chętnie gotował dla rodziny tradycyjne polskie potrawy, takie jak np. bigos czy wątróbka z owocami oraz wyszukane potrawy, jak np. ślimaki.

Znaczenie postaci

Adam Lewandowski zmarł nagle 31.05.2009 r. w Sępólnie Krajeńskim w wieku 48 lat. Był długloletnim nauczycielem i wychowawcą w Szkole Podstawowej im. Władysława Lorkiewicza w Orchowie. Sumiennie wykonywał swój zawód, cieszył się dużym szacunkiem oraz sympatią dzieci i młodzieży. Uczniowie wspominają nauczyciela wychowania fizycznego jako osobę życzliwą, z uśmiechem na twarzy. Dali temu wyraz w wypowiedziach umieszczonych w pamiątkowej gablocie poświęconej zmarłemu pedagogowi, która znajduje się w głównym korytarzu Szkoły Podstawowej w Orchowie.

Adam Lewandowski za wybitnie prowadzoną pracę dydaktyczno-wychowawczą był trzykrotnie typowany do nagrody Kuratora Oświaty. Otrzymał liczne wyróżnienia od Wójta Gminy Orchowo i Dyrektora Szkoły Podstawowej w Orchowie.

Organizował zajęcia pozalekcyjne i zawody sportowe. Dzięki Jego zaangażowaniu uczniowie zdobywali bardzo wysokie wyniki w sporcie, godnie reprezentując szkołę w licznych konkurencjach sportowych.

Do sukcesów uczniów Adama Lewandowskiego należą:

– Finał Mistrzostw Województwa Wielkopolskiego w indywidualnych biegach przełajowych, Mistrzostwo Powiatu w lekkiej atletyce, pierwsze miejsce w sztafecie dziewcząt 4x100m w roku szkolnym 1999/2000,

– Mistrzostwo Powiatu Słupeckiego oraz pierwsze miejsce w Rejonie Konińskim w piłce ręcznej dziewcząt, Wicemistrzostwo Powiatu Słupeckiego w piłce koszykowej dziewcząt w roku szkolnym 2001/2002,

– Mistrzostwo Powiatu Słupeckiego w biegach przełajowych w roku szkolnym 2002/2003,

– Drugie miejsce w Finale Województwa Wielkopolskiego w piłce ręcznej dziewcząt w roku szkolnym 2003/2004,

– Mistrzostwo Powiatu Słupeckiego i Rejonu Konińskiego w piłce ręcznej dziewcząt w roku szkolnym 2005/2006.

Bieg Memoriałowy im. Adama Lewandowskiego w Orchowie.

Pomysłodawcą zorganizowania Biegu Memoriałowego im. Adama Lewandowskiego był wieloletni kolega, również nauczyciel wychowania fizycznego, ówczesny Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Lorkiewicza w Orchowie – p. Krzysztof Nowak. Koncepcja została poparta przez grono pedagogiczne placówki. Przy współpracy Urzędu Gminy w Orchowie, Towarzystwa Przyjaciół Gminy Orchowo, pracowników Szkoły Podstawowej w Orchowie w roku 2010 r. zorganizowano bieg po raz pierwszy. Dnia 21.06.2014 r.odbył się on po raz piąty. Wzięły w nim udział dzieci, młodzież oraz dorośli. Dystans do pokonania dostosowano do wieku i płci uczestników (600m, 1100m, 2000m, 7100m).

Oprócz upamiętnienia postaci Adama Lewandowskiego osoby uczestniczące w biegu propagują zdrowy styl życia, aktywność fizyczną, czynią to, co było dla patrona biegów sposobem na życie.

Kalendarium:

  • 1961 ― Narodziny bohatera
  • 1986 ― Ślub bohatera
  • 2009 ― Śmierć bohatera

Źródła:

Cytaty:

  • „Dobry człowiek, wspani...”
  • „To Pan Adam jako pierw...”

Zobacz też:

  • > miejsce pracy i z...
  • >
  • >
  • >