Andrzej Kruszyna

ur. 27 marca 1947
zm.
Zespół Szkół w Szamocinie

Zdjęć: 1

Pochodzenie

Andrzej Kruszyna urodził się 27 marca 1947 roku w Trzciance. Ojciec – Antoni Kruszyna – z zawodu kolejarz wraz z żoną Agatą z domu Łusiewicz, która zajmowała się domem, wychowali trójkę dzieci: Andrzeja, Halinę i Elżbietę. Jedyny syn państwa Kruszynów nie sprawiał problemów wychowawczych, lecz można było nazwać go „łobuzkiem”.

Edukacja

Andrzej Kruszyna we wrześniu 1954 roku rozpoczął edukacje w szkole podstawowej w Trzciance, którą ukończył w 1961 roku. W latach 1961 – 1967 uczęszczał do Liceum Pedagogicznego w jego rodzinnym mieście.

Etapy działalności

Etap pierwszy – praca zawodowa

Po maturze był wykształconym nauczycielem. W wieku 20 lat przeprowadził się do Szamocina, gdzie 16 sierpnia 1967 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel. Od kwietnia 1968 roku do marca 1970 roku pełnił służbę wojskową. W 1972 roku Andrzej Kruszyna ożenił się w Szamocinie z Marią Chwaliszewską, z którą ma dwie córki, Maję i Agnieszkę. 19 marca 1986 roku otrzymał tytuł magistra geografii. Od 1982 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Pracując w szkole założył SKKT – Szkolne Kółko Krajoznawczo-Turystyczne – co pozwoliło mu na niezliczone wycieczki po całej Polsce, podczas których chciał zarazić innych swoją pasją i miłością do przyrody.

Etap drugi – na emeryturze

W 2007 roku odszedł na emeryturę. Krajoznawca i turysta napisał książkę pt. „Pieszo, rowerem i samochodem po Szamocinie i okolicy”, którą wydano w 2009 roku. Pan Andrzej interesuje się krajoznawstwem, turystyką, przyrodą i geografią. Obecnie, w miarę możliwości, jego wycieczki sięgają coraz dalej poza granice naszego kraju. Jego ulubione zajęcie to pielęgnowanie ogrodu z ekologicznymi warzywami i owocami. Lubi także czytać książki, oglądać filmy obyczajowe, jeździć na rowerze, no i oczywiście zwiedzać Polskę i świat. Pan Andrzej uwielbia również spędzać czas ze swoimi wnukami Wojtkiem, Bartoszem i Hubertem. Jego pasją nadal jest geografia i przyroda.

Znaczenie postaci

W styczniu 2013 roku Andrzej Kruszyna wraz z grupą 15 osób założył stowarzyszenie „Mała Ojczyzna Szamocin”. Jego głównym celem jest aktywizacja mieszkańców miasta i gminy Szamocin, zwłaszcza najmłodszych, celem poznawania przyrody i lokalnego dziedzictwa kulturowego. W czasie rocznej działalności skupiono się głównie na obchodach 650 – lecia istnienia Miasta Szamocin. Andrzej Kruszyna jest pomysłodawcą i opiekunem projektu Quest po Szamocinie pt.: „Od jeziora Do jeziora”. Redagował też opisy starych pamiątkowych zdjęć w kalendarzu wydanym z okazji 650 – lecia miasta.

Pan Andrzej bardzo pokochał Szamocin i mógłby godzinami opowiadać zarówno o jego historii, jak i o środowisku geograficznym i przyrodniczym. Jest znawcą i popularyzatorem wiedzy o terenach, na których leży miasto i gmina.

Kalendarium:

  • 1947 ― Narodziny bohatera

Zobacz też: