Andrzej Piotrowiak

ur. 13 maja 1957
zm. 16 października 2013
Zespół Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Józefa Ponikiewskiego

Zdjęć: 10

Pochodzenie

Andrzej Piotrowiak, nauczyciel, lokalny animator i propagator sportu.

Urodził się 13 maja 1957 roku w Karchowie. Syn Janiny i Stanisława, mąż Teresy, ojciec dwójki synów.

Zmarł 16 października 2013 roku. Został pochowany na cmentarzu w Świerczynie.

Dzieciństwo

Andrzej Piotrowiak w młodości mieszkał w domu rodzinnym w Karchowie. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Starym Belęcinie. Był bardzo aktywnym dzieckiem, po szkole uwielbiał grać w piłkę nożną.

Edukacja

W latach 1971-1975 był uczniem II-go Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie.

W latach 1975-1980 studiował na wydziale biologii i nauk o ziemi w zakresie geografii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tam uzyskał stopień magistra geografii.

25 czerwca 1983 roku ukończył Studium Pedagogiczne w Poznaniu.

15 grudnia 2000 roku ukończył studia podyplomowe – Przyroda dla uczniów szkoły podstawowej.

Praca zawodowa

1 sierpnia 1980 roku rozpoczął pracę jako stażysta w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych w Lesznie. Później awansował na inspektora.

14 kwietnia 1982 roku rozpoczął pracę nauczyciela geografii oraz wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Starym Belęcinie.

W sierpniu 2006 roku, jako pracownik Zespołu Szkół w Nowym Belęcinie przeszedł na emeryturę.

Od 2009 roku, będąc już na emeryturze został lokalnym animatorem sportu prowadząc zajęcia z młodzieżą na boisku „Orlik” w Krzemieniewie.

Praca w szkole

Andrzej Piotrowiak pracował w Belęcinie jako nauczyciel geografii oraz wychowania fizycznego.

Początki pracy nauczyciela wychowania fizycznego nie były łatwe, gdyż szkoła mieściła się w trzech różnych budynkach (w Starym i Nowym Belęcinie) oraz nie posiadała sali gimnastycznej. Zajęcia prowadził niezależnie od aury, na boisku lub w wynajętej nieogrzewanej Sali Wiejskiej. Potrafił zaszczepić w uczniach zamiłowanie do ruchu i sportu.

Jego największym zamiłowaniem była przede wszystkim piłka nożna. Uczniowie dzięki pozalekcyjnym zajęciom z piłki nożnej mieli szanse doskonalić swoje umiejętności pod okiem Pana Andrzeja. To właśnie w tej dziedzinie sportu uczniowie osiągali największe sukcesy. Wielokrotnie zdobywając medale na mistrzostwach powiatu, rejonu a nawet województwa.

Praca animatora sportu na boisku „Orlik” w Krzemieniewie

Będąc już na emeryturze Andrzej Piotrowiak pracował jako animator sportu na boisku „Orlik” w Krzemieniewie. Z wieloma sukcesami zajmował się przede wszystkim szkoleniem najmłodszych adeptów piłki nożnej.

Kilkakrotnie organizował amatorską ligę piłki nożnej, turnieje siatkówki plażowej oraz tenisa, w którego sam uwielbiał grać. Wszystkie te przedsięwzięcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko wśród młodzieży, ale i dorosłych, którzy często po pracy znajdowali odrobine czasu by aktywnie spędzić popołudnie.

Ostatnie pożegnanie

Andrzej Piotrowiak zmarł 16 października 2013 roku. Pogrzeb odbył się 19 października na cmentarzu w Świerczynie. W ceremonii pogrzebowej wzięli udział członkowie rodziny, znajomi, nauczyciele, władze samorządowe. Uczestniczyła również ogromna rzesza młodzieży, którą Pan Andrzej tak niedawno jeszcze uczył oraz szkolił. W uroczystości wzięli udział również dawni absolwenci, którzy nie zapomnieli o swoim nauczycielu, wychowawcy.

W naszej pamięci

Wiadomość o śmierci Pana Andrzeja wstrząsnęła wszystkimi. Przez uczniów został zapamiętany jako uczynny, miły i uśmiechnięty człowiek potrafiący pochylić się nad problemami młodych ludzi. Przez koleżanki i kolegów, przez grono nauczycielskie zapamiętany zostanie zawsze jako skromny, uczynny, a przede wszystkim wspaniały człowiek, na którego pomoc zawsze można było liczyć.

Kalendarium:

  • 1957 ― Narodziny bohatera
  • 1980 ― rozpoczyna pracę w Wo...
  • 1982 ― rozpoczyna pracę w sz...
  • 2009 ― rozpoczyna pracę anim...
  • 2013 ― Śmierć bohatera

Zobacz też: