Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Nieważne są działania w jakie dzieci się angażują. Gra nie jest istotna - dzi...”

Artur Łukasz Hyżyk

ur. 19 października 1979
zm.
Zespół Szkół w Białobłotach - Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej

Zdjęć: 36
Filmów: 22
Nagrań: 22
Dokumentów: 22

Pochodzenie

Artur Łukasz Hyżyk urodził się 19 października 1979 r. w Pleszewie, w rodzinie Marii (z domu Chojnacka) i Zdzisława Hyżyków. Ma trójkę rodzeństwa: siostry Kamilę i Annę oraz brata Łukasza.

Dzieciństwo

W 1986 r. rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej nr 3 w Pleszewie, którą ukończył w roku 1994. Dalszą naukę kontynuował również w Pleszewie w Zespole Szkół Technicznych, w technikum mechanicznym. Ukończył je w roku 1999 uzyskując dyplom technika.

Młodość

W 1999 r. rozpoczął studia zaoczne na kierunku wychowanie fizyczne na Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Jednocześnie też rozpoczął pracę w pleszewskiej fabryce maszyn „Famot”.

W 2001 r. obronił dyplom licencjata i uzyskał uprawnienia trenera II klasy piłki nożnej. Dalej kontynuował studia magisterskie na tej samej uczelni i w 2004 r. uzyskał tytuł magistra wychowania fizycznego. Swoją pracę magisterską napisał na temat: „Wpływ Pleszewskiego Stowarzyszenia Przeciwdziałania Narkomanii na rozwój zainteresowań piłkarskich dzieci i młodzieży”. Oparł ją na własnych doświadczeniach w pracy w Stowarzyszeniu.

W 2004 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie, gdzie pracował do roku 2008. Od września 2008 r. do chwili obecnej pracuje w Zespole Szkół w Białobłotach.

W sierpniu 2006 r. ożenił się z Iwoną Wawrzyniak i zamieszkał w Gizałkach. Mają dwóch synów: Kacpra (2007 r.) i Macieja (2011 r.). Od marca 2013 r. mieszka znów w Pleszewie.

Działalność sportowa

-od 1990 r piłkarz i zawodnik młodzieżowej sekcji piłkarskiej klubu „Stal Pleszew”,

-w latach 1991-1993 reprezentant młodzików w kadrze b. województwa kaliskiego,

-od 1998 r. trener piłkarski kategorii młodzik w klubie „Rollbud” OSiR Pleszew,

-kapitan w drużynie pleszewskich juniorów w I Ogólnopolskim Turnieju Piłkarskim im. Mariana Radomskiego w Pleszewie (Lech Poznań, Amica Wonki, Dyskobolia Groclin, Grodzisk Wlkp., Pomorzanin Toruń, Śląsk Wrocaw, Górnik Zabrze),

-od 1997 do 2002 r. zawodnik w drużynie seniorów „Stal” Pleszew,

-w latach 1997-2002 na testach w klubach: „Lignomat Jankowy”, „Jarota” Jarocin, „LKS” Gołuchów, „Astra” Krotoszyn,

– od 2002 do 2004 r. zawodnik i trener w drużynie seniorów klubu „Unia Szymanowice,

-od 2002 do 2004 r. trener drużyny „młodzik młodszy” klubu „Unia” Szymanowice,

– 2004 – 2008: zawodnik w drużynie seniorów „Stal” Pleszew, jednocześnie trener Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej Ulicznej

– 2009-2010: trener i zawodnik ZKS Zagórów

– 2010 – 2012: trener i zawodnik drużyny seniorów „Unii” Szymanowice, trener juniorów młodszych

– 2013: powrót do drużyny seniorów „Stali” Pleszew, trener juniorów starszych w tymże klubie.

Trener Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej Ulicznej

W marcu 2004 r. Artur Hyżyk otrzymał zaproszenie od Przewodniczącej ZG „Monar” do Warszawy w sprawie propozycji objęcia posady trenera- selekcjonera Kadry Reprezentacji Polski w piłce nożnej „Ludzi bezdomnych”. W dniach 22-23 maja na terenie CKiW OHP w Pleszewie zorganizował turniej „Eliminacji do Mistrzostw Świata Ludzi Bezdomnych w piłce nożnej”. 20 czerwca 2004 r. nowo wybrana kadra uczestniczyła w turnieju KOTAN CUP w Warszawie, w którym zajęła 3 miejsce. Turnej był emitowany przez program 2 TVP. Od 25 czerwca do 2 lipca 2004 r. kadra odbywała zgrupowania i trenowała w Pleszewie i Poznaniu na obiektach Lecha Poznań. Od 25 lipca do 2 sierpnia drużyna uczestniczyła w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej Ulicznej w Goeteborgu w Szwecji. Reprezentacja Polski zajęła III miejsce na 30 drużyn z całego świata.

MŚ w Szwecji 2004 r.

Następne Mistrzostwa Świata odbyły się w 2005 r. w Szkocji. Tam Reprezentacja Polski pod kierownictwem Artura Hyżyka zajęła II miejsce, ulegając w finale Włochom 2:3.

MŚ w Szkocji 2005 r.

W roku 2006 Artur Hyżyk po raz kolejny został selekcjonerem kadry bezdomnych, która w RPA znów stanęła na podium zdobywając III miejsce w świecie.

Artykuł w Wiadomości24.pl

Po raz ostatni Hyżyk przygotowywał do Mistrzostw Świata Reprezentację w Piłce Nożnej Ulicznej w 2008 r. Mistrzostwa odbyły się wówczas w Australii i Polska zajęła na nich 13 miejsce.

MŚ w Australii

Praca Artura Hyżyka z Reprezentacją Polski Bezdomnych to nie tylko praca trenerska. Każdy wyjazd na mistrzostwa wymagał dużych nakładów finansowych, które należało zdobyć od sponsorów, gdyż instytucje państwowe wspierały tę inicjatywę w minimalnym stopniu.

O Reprezentacji Bezdomnych i jej sukcesach zrobiło się w Polsce głośno za sprawą filmu Kasi Adamik „Boisko bezdomnych” z 2008 r. Za kanwę do napisania scenariusza posłużył krótki artykuł w Newsweek’u o sukcesach reprezentacji, który przypadkowo przeczytała reżyserka. Pierwowzorem postaci głównego bohatera – trenera, jest właśnie Artur Hyżyk. W filmie rolę tę gra Marcin Dorociński. Premiera filmu odbyła się w październiku 2008 r. przed Mistrzostwami Świata w Australii. Artur Hyżyk był jednym z głównych bohaterów tej premiery, w czasie której zebrano również kilka tysięcy złotych na wyjazd Reprezentacji do Australii.

W 2013 r. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Bezdomnych (Homeless World Cup) odbyły się w Polsce – w Poznaniu. Niewątpliwie przyczyniły się do tego sukcesy Polskiej Reprezentacji w okresie gdy prowadził ją Artur Hyżyk.

Działalność wolontariacka

Jeszcze jako uczeń technikum Artur Hyżyk zaangażował się w działalność wolontariacką organizując Pleszewską Ligę Podwórkową. Bardzo aktywnie uczestniczył w organizacji Wielkopolskich Dni Stop Uzależnieniom – akcji skierowanej do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Działa w Pleszewskim Stowarzyszeniu Przeciwdziałania Narkomanii, Świetlicy Środowiskowej i Pleszewskim Centrum Wolontariatu. Jest współorganizatorem i uczestnikiem wielu turniejów, również charytatywnych, np. „Piłkarze dzieciom” w Kościanie, „Mikołajki Cup” w Pleszewie, „Gramy z sercem dla Tomka” w Pleszewie, „STEFPOL Street Soccer” w Pleszewie.

Turniej „Mikołajki Cup” w Pleszewie

Wolontariat Pleszew

Nauczyciel w Zespole Szkół w Białobłotach

We wrześniu 2008 r. Artur Hyżyk rozpoczął pracę w Zespole Szkół w Białobłotach jako nauczyciel wychowania fizycznego w szkole podstawowej i gimnazjum. Bardzo szybko zyskał sobie sympatię i szacunek zarówno uczniów, rodziców jak i pozostałych nauczycieli. Stał się autorytetem dla młodych ludzi, których zaraził swoją pasją do piłki nożnej. Dzięki jego zaangażowaniu reprezentacja małej, wiejskiej szkoły w Białobłotach zaczęła liczyć się w rozgrywkach piłkarskich na szczeblu powiatu i rejonu. W 2012 r. drużyna dziewcząt prowadzona przez Artura Hyżyka zdobyła I miejsce na Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej z okazji 60-lecia niemieckiego klubu TSV Alperstedt. Kilkunastu uczniów (dziewcząt i chłopców) rozpoczęło treningi w amatorskich klubach piłkarskich: KKS Włókniarz Kalisz, Stal Pleszew, Unia Szymanowice.

Działalność sportowa w Zespole Szkół w Białobłotach

wywiad z Arturem Hyżykiem

Kalendarium:

 • 1979 ― Narodziny bohatera

Źródła:

Cytaty:

 • „Nieważne są działania ...”

Zobacz też:

 • >
 • >
 • >
 • >
 • >
 • >
 • >
 • >
 • >
 • >
 • >
 • >
 • >
 • >
 • >
 • >
 • >
 • >
 • >
 • >
 • >
 • >