Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Jeśli możesz coś zrobić lub marzysz, że mógłbyś to zrobić, zabierz się za to....”

Mateusz Kościukiewicz

ur. 01 maja 1986
zm.
Zespół Szkół w Miedzichowie

Mateusz Kościukiewicz jako Krzysztof Kamil Baczyński
Zapis rozmowy z Mateuszem Kościukiewiczem, który ukazał się w „Kwartalniku Nowotomyskim”
Zdjęć: 9
Dokumentów: 2

POCHODZENIE

Mateusz Kościukiewicz urodził się 1 maja 1986 roku w Nowym Tomyślu, jako młodszy z dwóch braci, synów Anny i Marka Kościukiewiczów.

EDUKACJA

Mateusz Kościukiewicz ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu. Studiował
w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W 2008 roku wziął udział w warsztatach aktorskich organizowanych w Paryżu przez nowojorską szkołę teatralną , opartych na metodzie Lee Strasberga, którą stosowali w pracy zawodowej tacy aktorzy jak Marlon Brando, Robert De Niro, Al Pacino czy James Dean.

RODZINA

W 2012 roku ożenił się z reżyserką Małgorzatą Szumowską, a 1 grudnia tego samego roku urodziła im się córka Alina.

DZIAŁALNOŚĆ ZAWODOWA

W wywiadzie, udzielonym tuż po maturze dla „Kwartalnika Nowotomyskiego”, Mateusz Kościukiewicz przyznaje,
że do odkrycia i rozwinięcia jego talentu przyczyniła się pani Renata Śmiertelna, która prowadziła zajęcia dotyczące m. in. teatru i fantastyki, na które uczęszczał w Nowotomyskim Ośrodku Kultury. Zachęciła go do udziału w konkursie recytatorskim, w którym Mateusz zdobył wyróżnienie. Później wziął udział w ogólnopolskim konkursie recytatorskim organizowanym z okazji dnia św. Marcina, gdzie zdobył główną nagrodę „Marcinowy Laur”.

Zadebiutował w telewizji w 2006 roku , otrzymując niewielkie role w serialach „Fala zbrodni” oraz „Kryminalni”.
W 2007 roku pojawił się w epizodycznej roli w filmie Petera Greenway’a „Nightwatching”. Niedługo później miał okazję po raz pierwszy pracować z Andrzejem Wajdą grając w „Tataraku”. W 2008 roku pojawił się też na ekranie
w filmie „Senność” Magdaleny Piekorz.

Przełomem w jego karierze okazała się rola w filmie „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha, za którą otrzymał nagrodę w kategorii „Odkrycie Festiwalu ” na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” . Film „Wszystko, co kocham” opowiada o dojrzewaniu, młodzieńczym buncie, pierwszej miłości i przyjaźni, a jego akcja rozgrywa się na początku lat 80. Produkcja była polskim kandydatem do Oskara i zakwalifikowana została do konkursu głównego na festiwalu Sundance. Rola Mateusza wzbudziła uznanie widowni, a jeden z dyrektorów festiwalu zachwycał się jego grą mówiąc, że „Ma on w sobie bunt. Taki, w który każdy jest w stanie uwierzyć”. Sam aktor w wywiadzie udzielonym dla „Przeglądu Nowotomyskiego” o roli Janka (głównego bohatera filmu) mówi: „Janek to postać skrojona jakby na mnie. Władowałem w nią całe dobro, jakie tylko mogłem z siebie wycisnąć.”

W 2010 roku Mateusz Kościukiewicz został wyróżniony Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego. Ta prestiżowa nagroda jest wyróżnieniem przyznawanym od 1969 roku młodym aktorom, wyróżniającym się wybitną indywidualnością. Za tę samą rolę otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.

Wybitną kreację aktor stworzył także w produkcji „Baczyński”, której reżyserem był Kordian Piwowarski. Film jest poetycką biografią Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, należącego do pokolenia Kolumbów poety, który zginął w powstaniu warszawskim w wieku 23 lat.

W 2013 roku po raz kolejny Mateusz miał okazję współpracować z Andrzejem Wajdą na planie filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

W ostatnim czasie zagrał we włoskim serialu „Francesco”, w którym wciela się w świętego Franciszka z Asyżu.

Prócz tego, że Mateusz gra w filmach, dał się także poznać jako wykonawca piosenek w filmie „Wszystko, co kocham” oraz scenarzysta w filmie „Disco Polo”.

Występował też na deskach teatru. Na scenie Teatru PWST w Krakowie zagrał w „Klątwie” w reżyserii Anny Polony (2007 r.), w kolejnym roku można było go oglądać w „Rodzinnym show” Macieja Pieprzycy , emitowanym w Teatrze Telewizji . W 2010 roku wystąpił w „Końcu” Krzysztofa Warlikowskiego wystawianym w Teatrze Nowym w Warszawie, a rok później w „Dolinie nicości” Wojciecha Tomczyka w Teatrze Telewizji (2011 r.).

NAGRODY

2014 – Nagroda Shooting Stars 2014, dla najzdolniejszych europejskich aktorów młodego pokolenia

2011 – Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) Nagroda w kategorii „Odkrycie roku za rok 2010”

2010 – Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia”) Nagroda za największe odkrycie festiwalu

2010- Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego

2010- Karlowe Wary (MFF) Nagroda za najlepszą rolę męską

ZNACZENIE POSTACI

Mateusz Kościukiewicz to osoba, która udowodniła, że chcieć to móc. Jego niezłomna wiara w sukces, sprecyzowane plany na przyszłość i wielka determinacja, by je zrealizować doprowadziły do tego, że już w młodym wieku osiągnął bardzo wiele. Jest jednym z najbardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia, a dotychczasowe sukcesy i role to zapewne dopiero początek wielkiej kariery.

Źródła:

Sylwia Kupiec, „Żeby być wolnym, trzeba sobie zapracować”. „Przegląd Nowotomyski”, nr 2 (10) 2009, s. 67-91.
(w tym numerze znalazł się także tekst wywiadu z roku 2005 zamieszczonego w „Kwartalniku Nowotomyskim” 2/2005. )

Zofia Fabjanowska-Micyk, „Urodzony buntownik”. „Zwierciadło”, luty 2010, s. 70-71.

Krzysztof Kwiatkowski „Miałem fart”. Wprost, nr 11/2013, s. 78-80.

Internet: profil osoby na portalu Filmweb

Kalendarium:

  • 1986 ― Narodziny bohatera
  • 2010 ― Nagroda im. Zbyszka C...
  • 2010 ― Nagroda za najlepszą ...
  • 2010 ― Nagroda za największe...
  • 2011 ― Orzeł (Polska Nagroda...
  • 2014 ― Nagroda Shooting Star...

Cytaty:

  • „Jeśli możesz coś zrobi...”

Źródła:

  • Krzysztof Kwiatkowski ...
  • Sylwia Kupiec, „Żeby b...
  • Sylwia Kupiec, „Żeby b...
  • Zofia Fabjanowska-Micy...

Zobacz też:

  • > Nowy Tomyśl