Danuta Kasprzak

ur. 19 lipca 1938
zm.
Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Garkach

Tańce ludowe
Portofolio Danuty Kasprzak
Zdjęć: 17
Filmów: 2
Nagrań: 1
Dokumentów: 2

POCHODZENIE

Danuta Kasprzak z domu Stekiel urodziła się w 19 lipca 1938 r. we wsi Garki. Matką była Anna Stekiel z domu Pastok (Raczyce), a ojcem Sylwester Stekiel (Garki). Wywodziła się z rodziny chłopskiej. Cechą znamienną tej rodziny z dziada pradziada są zdolności muzyczne i ogólnie pojęty talent twórczy. Pradziadek, dziadek i ojciec Danuty Kasprzak prowadzili orkiestry wiejskie, wszyscy członkowie rodziny grali na różnych instrumentach. Tradycje rodzinne wywarły olbrzymi wpływ na rozwój twórczy młodej Danuty, która kultywowała zdobycze swoich przodków. Ojciec był wiejskim muzykiem, kapelmistrzem zespołu dętego.

DZIECIŃSTWO

Pani Danuta od wczesnych lat razem z ojcem grała na akordeonie. W wieku 6 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie, swoje zainteresowanie w tym kierunku kontynuowała przede wszystkim na imprezach o charakterze ludowym. Był to więc jej częsty udział w zabawach i weselach wiejskich powiatu ostrowskiego i krotoszyńskiego, gdzie atrakcją był popis składający się z ludowych przyśpiewek i tańców.

EDUKACJA

Naukę szkolną rozpoczęła 1945 r. w Publicznej Szkole Powszechnej stopnia 1 w Garkach i ukończyła ją w roku 1952. Następnie kontynuowała naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Odolanowie.

ETAPY DZIAŁALNOŚCI

Działalność pani Danuty rozszerzyła się w latach 1955 – 1960, prowadziła 3 ludowe zespoły tańca. Tworzyła proste scenki teatralne, przedstawiające przede wszystkim wiejski folklor, w których uczestniczyła młodzież z Garek i Bonikowa. Scenki te były pokazywane w okolicznych wioskach. Następnym jej zainteresowaniem było malarstwo. Kształtowała i rozwijała swój talent. Już jako mężatka zajęła się rzeźbą ludową, tworząc dzieła w glinie i drewnie. Wykorzystując swój talent oraz pracowitość zdobyła dość duży rynek zbytu na swoje prace. Jednocześnie z tym zainteresowaniem pojawiły się zainteresowania sztuką ludową. W ramach działalności twórców ludowych naszego regionu odbywały się wystawy poświęcone sztuce ludowej w których pani Danuta brała udział. Na jej wystawach pojawiały się rzeźby w drewnie, w glinie, Wielkopolski haft artystyczny nasnuwany będący częścią Dziedzictwa Narodowego, wypalanie w drewnie i malowanie na płótnie. Pani Danuta Kasprzak jest od roku 1991 członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Zdobywała wiele nagród, które dostarczała do muzeum w Kaliszu oraz do Muzeum Etnograficznego w Poznaniu. Pasjonując się sztuką ludową, postanowiła zebrać posiadane już drewniane eksponaty – swoje rękodzieło artystyczne i ludowe – umożliwiając oglądanie ich innym. Danuta Kasprzak jeszcze za życia swoich rodziców w domu rodzinnym we wsi Garki utworzyła „Izbę Pamięci”, która działała przez okres około 30 lat. W 1996 roku utworzyła Prywatne Muzeum Etnograficzne. W roku 2003 postanowiła założyć Fundację im. Św. Rity na rzecz Muzeum oraz zmienić nazwę obiektu na Europejskie Centrum – Muzeum Haftu na Ziemi Garkowskiej. Jako twórca ludowy była wielokrotną stypendystką Ministra Kultury. W roku 2015 przyznano jej Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury – nagrodę odbierze osobiście na uroczystej gali w maju. Co roku prowadzi zajęcia praktyczne ucząc dzieci szkolne w ramach warsztatów Wielkopolskiego Haftu Nasnuwanego, które odbywają się w Muzeum i finansowane są przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Od 1999 roku odbywa się FESTIWAL SZTUKI LUDOWEJ. 22 maja do Europejskiego Centrum – Muzeum Haftu Ziemi Garkowskiej zjeżdżają się twórczynie ludowe w ramach zjazdu Twórców Ludowych, prezentując swoje niezwykłe dzieła, ciesząc oczy i dusze wszystkich wrażliwych na dzieła rąk ludzkich.


Kalendarium:

  • 1938 ― Narodziny bohatera

Źródła:

  • Informacje zostały zeb...
  • Muzea / Wystawy
  • Nagrody Marszałka Woje...
  • Portofolio Dauty Kaspr...
  • Prywatne Muzeum Etnogr...
  • Rozmowa z panią Dyrekt...
  • VI Inauguracja Roku Ku...
  • „Podziękowanie Osobowo...

Źródła:

Zobacz też:

  • > Danuta Kasprzak
  • >
  • > Garki