Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez ...”

Edward Kupiec

ur. 28 lipca 1953
zm.
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Borui Kościelnej

Zdjęć: 12

Pochodzenie:

Edward Kupiec urodził się 28 lipca 1953 roku w Borui Nowej jako syn Magdaleny Kupiec z domu Wyrzykowskiej i Mariana Kupca. Mama zajmowała się prowadzeniem domu, a ojciec pracował fizycznie przy obróbce wikliny.

Dzieciństwo :

Dzieciństwo spędził w Borui Nowej. Wychowywał się w towarzystwie czworga braci i siostry. Z dużym sentymentem wspomina ten okres, w którym jako małe dziecko z zapałem dłubał coś z drewna lub kory. Już wtedy domownicy i znajomi zauważyli niezwykłą zdolność, małego Edzia, do majsterkowania i tworzenia rzeczy niezwykłych pod względem artystycznym.

Edukacja:

W latach 1960 – 1968 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Borui Nowej, a później kontynuował naukę w Szkole Zawodowej dla Pracujących w Nowym Tomyślu w zawodzie stolarza, którą ukończył w 1972 roku. Zawsze podkreśla, że pierwsze „stolarskie szlify” zdobywał w nowotomyskim zakładzie Stefana Kromy, który nazywa „ starą szkołą mistrza”. Tam nauczył się ręcznego wykonywania mebli, ich intarsjowania ( wykładanie drewna drewnem) i innych – dziś już będących sztuką – tajników tego rzemiosła.

Praca zawodowa:

Po zakończeniu nauki w 1972 roku podjął pracę w Fabryce Samochodów Rolniczych POLMO, jako brygadzista w filii w Borui Kościelnej, sąsiadującą z wsią, z której pochodził – Borują Nową. Tam pracował przez 22 lata. Następnie z żoną Haliną i córką Sylwią przeniósł się do Nowego Tomyśla, gdzie rozpoczął pracę w zakładzie stolarskim Państwa Szuby ART – MEBEL.

Działalność:

Majsterkował od dziecka, a z drewnem i innymi materiałami pracuje od wielu lat z racji zawodu i z racji pasji, która jest jednocześnie jego zawodem. Pan Edward oprócz projektowania i wykonywania mebli i dekoracji wnętrz pasjonuje się różnego rodzaju rękodziełem. Swoje prace wykonuje różnymi technikami. Interesuje się przede wszystkim rzeźbą, ale nie stroni od intarsji, metaloplastyki, modelarstwa i plecionkarstwa. Tworzy przeróżne kompozycje przestrzenne z korzeni, suszonych roślin i skóry. Oddaje się rzeźbieniu aniołów i drewnianych form abstrakcyjnych, które można co jakiś czas podziwiać dzięki licznym wystawom w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowy Tomyślu oraz innych miastach w Polsce.

Wystawy:

2004 rok – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu – „Wieczór Anielski” – dochód ze sprzedaży Aniołów Edwarda Kupca i innych twórców został przeznaczony na rzecz Domu Dziecka w Gościeszynie.

2006 rok – prezentacja prac podczas Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego w Stodole Olęnderskiej w ramach promocji produktów regionalnych.

2007 rok – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu – wystawa indywidualna „Rzeźby”.

2008 rok – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu – „Anioły na starej desce” – wystawa indywidualna malowanych na deskach aniołów i pasyjek łączących w sobie elementy sztuki ludowej i pisania ikon.

2009 rok – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu – wystawa indywidualna „Rzeźby”, na którą składały się figury ludzkich postaci i tańczących par w różnych pozach, wykonane z jednego kawałka drewna.

2011 rok – „Drugie życie metalu” – bieżąca wystawa prezentuje nową technikę i materiał.

2013 rok – „ Czasoprzestrzeń”- wystawa indywidualna, na którą składały się prace o naturze filozoficzno-egzystencjalnej, powiązane z czasem i jego wymiarem.

Prace jakie składały się na ekspozycje wykonywane były z drewna oraz starych gwoździ, okuć, skobli, śrub, zawiasów i innych elementów metalowych, których funkcje użytkowe przeminęły. Pozyskiwał je z remontowanych starych domów i kościołów. Pan Edward za sprawą swej wyobraźni na nowo „wskrzesił je do życia” wykonując figurki nawiązujące do archetypicznych postaci kultury m.in. Chrystusa, Wieży Babel, Don Kichota, Stańczyka itp. Nieprzypadkowo ekspozycje te autor nazwał „ Drugie życie metalu” i ” Czasoprzestrzeń.’ Oryginalne, dynamiczne rzeźby ukazywały niezwykły kunszt i pomysłowość artysty. Jak podkreśla, tematykę swoich dzieł czerpie z obserwacji natury i życia. Dzieła jego autorstwa nawiązują do upływu czasu i miejsca człowieka w przestrzeni .

Od 1998 roku pan Edward prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży w nowotomyskiej Świetlicy Socjoterapeutycznej. Wspólnie wykonane prace prezentowane były w czasie wystaw w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu. Pierwsze z nich : „ Dzieci dzieciom” – 1999 r. oraz „ Wiosenny świąteczny czas” – 2000 r. zapoczątkowały tradycję organizowania Kiermaszy Świątecznych, z których dochód przeznaczony był na potrzeby Świetlicy i cele charytatywne.

Edward Kupiec uczestniczy w Międzynarodowych Plenerach Malarskich „ Piękno Ziemi Powiatu Nowotomyskiego” i „ Nocy Twórczości” w Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Tomyślu. Okazjonalnie prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży w szkołach na terenie Nowego Tomyśla i okolic. Jego drewniane rzeźby często prezentowane są podczas Jarmarków Chmielo – Wikliniarskich jako Wyroby Regionalne Powiatu Nowotomyskiego.

Znaczenie postaci:

Pan Edward Kupiec to lokalny artysta, rzeźbiarz nierozerwalnie scalony ze środowiskiem, w którym żyje i tworzy, postać rozpoznawalna przez wytwory swojej życiowej pasji. To też człowiek, który zaraża swoimi zainteresowaniami ludzi młodych i zachęca ich do aktywnego, twórczego spędzania wolnego czasu. Brał udział w licznych konkursach, organizował wystawy swoich prac. Świadectwem niezwykłości jego osoby i tego czym się zajmuje jest fakt przyznania mu prestiżowych wyróżnień m.in. australijskiej Fundacji „Polcul” im. Jerzego Bonieckiego, wspierającej kulturę polską oraz odznaczenia Zasłużony dla Gminy i Miasta Nowy Tomyśl za działalność artystyczną i społeczną. Pan Edward współpracuje z różnymi instytucjami i aktywnie uczestniczy w przygotowywaniu różnych dekoracji związanych z kalendarzem uroczystości odbywających się w mieście. To człowiek wrażliwy, skromny, otwarty, kreatywny, który poprzez swoją działalność i zaangażowanie buduje pozytywny wizerunek ziemi nowotomyskiej i ludzi na niej mieszkających.



Cytaty:

  • „Człowiek jest wielki n...”

Źródła:

  • Fundacja Polcul
  • Wystawa indywidualna p...
  • Wystawa pt ” Dru...
  • Wystawa zatytułowana &...
  • Wystawa zatytułowana &...

Zobacz też: