Powrót Encyklopedia Wielkopolan „W przeszłość przenoszą nas wspomnienia, a w przyszłość - marzenia.”

Florian Wojciech Piasecki

ur. 22 kwietnia 1948
zm.
Zaspół Szkół - Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Trzcinicy

Fragment wywiadu
Zdjęć: 7
Filmów: 1

Florian Piasecki

Urodził się w Opatowie w powiecie kępińskim w Wielkopolsce
Po skończeniu szkoły średniej podjął pracę w Szkole Podstawowej w Laskach w powiecie kępińskim. Tu mieszka już ponad 40 lat.
W latach 1984-1998 był dyrektorem Zespołu Szkół w Laskach. Interesował się polityką i regionalizmem. Był radnym Gminy Trzcinica, radnym powiatu kępińskiego.
W 1994 roku napisał ” Księgę pamiątkową 25 lecia”. Cztery lata później stworzył monografię Lasek „Laski w Kotlinie Pomianki”, która została wydana w Poznaniu. Z jego inicjatywy i pod jego redakcją wydane zostały pozycje: „Laski 2005″, ” Laski 2010″, oraz ” Pamięć, nauka, praca” w 2013 roku. Ponadto publikował artykuły w „Przeglądzie Wielkopolskim” oraz współpracował z lokalną gazetą „Tygodnik Kępiński”.
Chętnie uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą szkolną, ciekawie opowiadając o regionie, prezentując swoje książki i przewodniki po okolicy.

Pochodzenie

Florian Piasecki urodził się 22 kwietnia 1948 roku w Opatowie w powiecie kępińskim, w woj. wielkopolskim ( wówczas jeszcze woj. poznańskie). Ojciec –Franciszek utrzymywał rodzinę z rzemiosła budowlanego. Matka Jadwiga zajmowała się domem i wychowaniem dzieci-synem i dwoma córkami.

Dzieciństwo i młodość

Do przedszkola i szkoły podstawowej chodził w Opatowie. Później kontynuował naukę w Liceum Pedagogicznym w Krotoszynie. W szkole podstawowej aktywnie uczestniczył w krajoznawczych rajdach rowerowych. Jako dziecko chętnie spędzał czas wolny, chodząc na grzyby lub ryby. Lubił rozmawiać z ludźmi, którzy przyjeżdżali w jego rodzinne strony z Poznania, Szczecina czy Wrocławia. Oni opowiadali o swoich miastach i słuchali opowieści o zakątkach malowniczej Gminy Łęka Opatowska. Latem 1960 roku wyjechał do Jedlina Zdrój na obóz harcerski organizowany przez Hufiec ZHP w Kępnie. Nauka nie sprawiała mu trudności, zarówno w szkole podstawowej jak i w liceum. Nadal był członkiem ZHP. W szkole średniej też rozwijał swoje talenty muzyczne. Należał do orkiestry szkolnej, gdzie grał na akordeonie. Był też członkiem zespołu muzyczno-wokalnego ( grał na akordeonie i saksofonie), a także akompaniował na akordeonie szkolnemu kołu tanecznemu.

Działalność zawodowa

Po skończeniu liceum w 1967 r. podjął pracę w Szkole Podstawowej w Laskach koło Kępna, gdzie dyrektorem był pan Władysław Toporowicz – znany w powiecie nauczyciel polonista, działacz społeczno-oświatowy i wielki patriota. Florian Piasecki uczył tu przedmiotów ścisłych i muzyki z racji tego, że grał na instrumentach. Równocześnie pracował w Zasadniczej Szkole Rolniczej w Laskach. Pracował z młodzieżą pozaszkolną. Społecznie prowadził Koło ZMW w Laskach. Kierował kołem taneczno-teatralnym i akompaniował na akordeonie. W ten sposób przygotowywał występy artystyczne z różnych okazji dla mieszkańców wsi i gminy.

W latach 1968-1970 odbywał zasadniczą służbę wojskową, najpierw w Łodzi a potem we Wrocławiu. Po powrocie z wojska pracował od kwietnia do końca czerwca w Szkole Podstawowej w Turkowach w gminie Perzów. Od 1. września powrócił do pracy w SP w Laskach. Tutaj uczył chemii, fizyki i wychowania muzycznego. Prowadził chór szkolny i zespół wokalny, które wstąpiły w Powiatowym Przeglądzie Chórów i Zespołów Wokalnych w Rychtalu, jego zespół zdobył II miejsce w powiecie kępińskim.

W tym samym czasie skończył Studium Nauczycielskie w Kaliszu.

W 1975 roku, po reorganizacji administracyjnej kraju i powstaniu nowego województwa kaliskiego, w czerwcu podjął pracę w Urzędzie Gminy w Trzcinicy na stanowisku inspektora do spraw Rady Narodowej i jej organów. Nowe zajęcie pozwoliło na nabycie doświadczenia w pracy organizacyjnej i administracyjnej. W latach 1977-1978 był członkiem Gminnej Spółdzielni SCh w Trzcinicy, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa do spraw obrotu rolnego.

W 1979 roku wrócił do zawodu nauczyciela. Podjął pracę w Szkole Podstawowej w Trzcinicy i Zbiorczej Szkole Gminnej w Laskach. Zaczął też studiować fizykę na Uniwersytecie w Toruniu, studia kontynuował na Uniwersytecie we Wrocławiu, gdzie w 1985 roku uzyskał tytuł magistra fizyki. Po reorganizacji szkolnictwa podstawowego i likwidacji zbiorczych szkół gminnych, od 1.września 1984 roku został dyrektorem Szkoły Podstawowej w Laskach i funkcję tę pełnił do 1998 roku, kiedy to ze względów zdrowotnych przeszedł na emeryturę. Mimo to nie rozstał się definitywnie ze szkołą, Pracował jako nauczyciel fizyki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie, następnie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kępnie.

Jako dyrektor Zespołu Szkół w Laskach uporządkował wiele spraw. Dzięki swemu zaangażowaniu i determinacji przeprowadził kapitalny remont budynku starej szkoły w Laskach. Przyczynił się do wykonania nowego wejścia do budynku, wykonania tynków zewnętrznych, założenia centralnego ogrzewania, przebudowy klatki schodowej, wykonania toalet i umywalni. Po remoncie realizował propozycję wójta Gminy Trzcinica i w 1990 roku utworzył nowe Samorządowe Przedszkole przy Szkole Podstawowej w Laskach. Celem poprawy funkcjonowania tego przedszkola starał się o rozbudowę kuchni szkolnej ze stołówką i sanitariatami. Z pomocą rodziców przeprowadził wiele innych remontów i modernizacji, które w widoczny sposób poprawiły warunki nauki.

Florian Piasecki zachował wiele miłych wspomnień z okresu swojej długoletniej pracy pedagogicznej. Jego uczniowie dochodzili do finałów wojewódzkich konkursów przedmiotowych z fizyki, np.: w 1991 roku uczeń K. Urbański zajął I miejsce, w 1993 roku uczeń A. Radliński zajął III miejsce w województwie. Pan Piasecki, będąc dyrektorem szkoły, był wymagający wobec uczniów, nauczycieli i samego siebie. Z tego okresu na koncie szkolnych osiągnięć uczniów zapisało się wiele sukcesów w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych.

Z okazji 25-lecia szkoły i 180-lecia systemu szkolnego w Laskach zorganizował spotkanie wszystkich uczących w niej nauczycieli i wyróżniających się uczniów, którzy w tym czasie ukończyli szkołę. Przyjął w szkolnych murach biskupa kaliskiego ks. Teofila Wilskiego.

Działalność społeczna

Środowisko społeczne doceniło jego zaangażowanie i obdarzyło zaufaniem w wyborach do Rady Gminy w Trzcinicy w 1986 roku. Później, w związku ze zmianą ordynacji wyborczej, jako dyrektor szkoły, nie mógł pełnić funkcji radnego.

w 1998 roku startował w wyborach do Rady Powiatu w Kępnie i uzyskał mandat w okręgu nr 5 obejmującym gminy: Łęka Opatowska, Rychtal, Trzcinica. Rada Powiatu powierzyła mu funkcję członka Zarządu Powiatu i z jej ramienia opiekował się finansowaniem modernizacji i remontów dróg powiatowych oraz opieką zdrowotną. Był członkiem stałej Komisji Przetargowej Starostwa. Brał udział w pracach Powiatowego Zespołu Regionalistów, który przygotowywał materiały do publikacji o przeszłości powiatu oraz proponował i uzgadniał herb i flagę powiatu. Jako radny powiatowy w dniach 28-30 czerwca 2000 r. brał udział w Światowej Wystawie EXPO 2000 w Hanowerze, której temat brzmiał: „ Człowiek-przyroda-technika. Nowy powstający świat” .

13 lutego 2000 roku zorganizował w Zajeździe Zamkowym w Laskach Pierwszy Konkurs Regionalny „3000 lat w dorzeczu Pomianki” dla gmin Łęka Opatowska, Trzcinica przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Kępnie i Urzędu Gminy Trzcinica. Ten konkurs odbywał się w trzech kolejnych latach i brali w nim udział uczniowie szkół obu gmin.

Jako aktywny członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej w maju 2004 roku założył Towarzystwo Przyjaciół Lasek. Dla utworzonego Towarzystwa napisał Statut, zaproponował nazwę LUKUS, zaprojektował herb – logo Towarzystwa i okrągłą pieczęć.

Również jest autorem projektu witryny internetowej www.tpl.-lukus.Kepno.pl

Wybrany został pierwszym prezesem Towarzystwa Przyjaciół Lasek. Miłośnicy Lasek regularnie spotykali się nie tylko w swoim gronie, ale także zapraszali ciekawych ludzi, organizowali wycieczki, wystawy i konkursy regionalne. Przez 10 pierwszych lat działalności Towarzystwa odbyło się 26 wycieczek, w tym 8 rowerowych, 3 wyjazdy do teatrów i opery. 6 konkursów historyczno – regionalnych dla dzieci i młodzieży, 18 wystaw okolicznościowych, 16 spotkań z ciekawymi ludźmi; wydano 4 publikacje książkowe,6 pocztówek oraz plan Lasek.

Florian Piasecki w 1994 roku napisał ” Księgę pamiątkową 25 lecia”. Cztery lata później stworzył monografię Lasek „Laski w Kotlinie Pomianki”, która została wydana w Poznaniu. Z jego inicjatywy i pod jego redakcją wydane zostały pozycje: „Laski 2005″, ” Laski 2010″, oraz ” Pamięć, nauka, praca” w 2013 roku. Ponadto publikował artykuły w „Przeglądzie Wielkopolskim” oraz współpracował z lokalną gazetą „Tygodnik Kępiński”. Chętnie uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą szkolną, ciekawie opowiadając o regionie, prezentując swoje książki i przewodniki po okolicy.

W grudniu 2006 roku był nominowany do nagrody głównej Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Poznaniu.

W uznaniu rozległego zakresu działalności regionalnej został zaproszony i wziął udział w X Kongresie Stowarzyszeń Regionalnych w Bydgoszczy w dniach 11-13 września 2014 roku. Organizatorem Kongresu był Ruch Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej i Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.

Życie rodzinne

Od 1967 roku na stałe mieszka w Laskach w powiecie kępińskim, w województwie wielkopolskim.
Czas realizacji osobistych marzeń w życiu Floriana Piaseckiego rozpoczął się w 1969 roku, kiedy to ożenił się z Barbarą Balcerzak. Państwo Piaseccy mają dwoje dzieci: syna Macieja i córkę Agnieszkę. Doczekali się również wnuków. Pan Florian pomimo licznych obowiązków zawodowych i społecznych zawsze znajdował czas dla rodziny i na rozwijanie swoich pasji. Interesował się muzyką ludową, wydawnictwami regionalnymi oraz przeszłością naszej ziemi. Lubi muzykę, uprawia rzeźbę i grafikę.

Rodzinne fotografie, listy, artykuły z prasy, liczne podziękowania, nagrody, dyplomy są świadectwem jego udanego życia rodzinnego oraz wielu sukcesów zawodowych i osiągnięć społecznych.

Znaczenie dla regionu

Florian Piasecki jest przykładem tego, że praca społeczna nie tylko wymaga dużego zaangażowania ale również przynosi satysfakcję. Mógł i nadal może wspierać lokalną społeczność, przyczynia się do promowania regionu, w którym mieszka. Utrwala w świadomości młodych mieszkańców wsi Laski i gminy Trzcinica regionalne tradycje, pokazuje, jak można pracować dla swojej małej ojczyzny.

Źródła:

1. Wywiad z Florianem Piaseckim przeprowadzony przez uczniów Szkoły Podstawowej w Trzcinicy 9 marca 2015 roku.

2. Wywiady z uczniami i współpracownikami Floriana Piaseckiego przeprowadzone w Zespole Szkół w Trzcinicy lutym 2015 roku.

3. Artykuł ” Przedstawiciele powiatu na bydgoskim kongresie” zamieszczony w Tygodniku Kępińskim w e wrześniu 2014 roku.

4. Artykuł Bożeny Henczycy ” Pamiętać o przeszłości” zamieszczony w Tygodniku Powiatowym w grudniu 2005 roku.

5. Artykuł Bożeny Henczycy ” Lukus znaczy las” zamieszczony w Tygodniku Kępińskim 20-26 maja 2004 rok.

6. Artykuł Magdaleny Gawlik ” Finał III Konkursu Wiedzy Regionalnej” zamieszczony w Tygodniku Kępińskim w kwietniu 2004 roku.

7. Artykuł Bożeny Mielcarek ” Zwycięstwo drużyny z Lasek” zamieszczony w Tygodniku Kępińskim w kwietniu 2001 roku.

8. Strona internetowa: www.tpl-lukus.Kepno.pl





Kalendarium:

  • 1948 ― Narodziny bohatera
  • 1955 ― Nauka w Szkole Podsta...
  • 1962 ― Nauka w Liceum Pedago...
  • 1967 ― Pierwsza praca
  • 1968 ― Zasadnicza służba woj...
  • 1970 ― Praca nauczyciela w S...
  • 1975 ― Praca w Urzędzie Gmin...
  • 1977 ― Praca w Gminnej Spółd...
  • 1979 ― Praca nauczyciela w Z...
  • 1984 ― Dyrektor Szkoły Pod...
  • 1994 ― Napisanie „Księ...
  • 1998 ― Radny powiatowy
  • 1998 ― Wydanie monografii La...
  • 2000 ― Pierwszy Konkurs Regi...
  • 2000 ― Udział w światowej wy...
  • 2004 ― Założenie Towarzystwa...
  • 2006 ― Wydanie publikacji &#...
  • 2011 ― Wydanie publikacji &#...
  • 2013 ― Publikacje artykułów ...
  • 2013 ― Wydanie książki ̶...
  • 2014 ― udział w X Kongresie ...

Cytaty:

  • „W przeszłość przenoszą...”

Źródła:

  • Statut towarzystwa

Zobacz też: