Jan Szwedziński

ur. 30 grudnia 1963
zm.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Pile

Wywiad z bohaterem
Zdjęć: 7
Filmów: 1

Pochodzenie

Jan Szwedziński urodził się 30 grudnia 1963 roku w Pile. Rodzice byli urzędnikami, Matka pracowała w Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Pile, ojciec w Dyrekcji Miejskiego Handlu Detalicznego w Pile, a później w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Handlu Wewnętrznego.

Edukacja

W latach 1970-1978 uczył się w Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica. Bohater lubił czytać, szczególnie książki dotyczące II wojny np. serię żółtego tygrysa, komiksy, Tytusa Romka i Atomka, ale również Kapitana Klosa, Kapitana Żbika, Relax i inne.
W 1978 roku rozpoczął naukę w Liceum Zawodowym w Zespole Szkół Mechanicznych przy dzisiejszej ul. Ceglanej. Maturę zdał w 1982 roku.
W październiku 1984 r. rozpoczął studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, dyplom obronił 17 marca 1988 r. W latach 2002 – 2005 odbył studia doktoranckie, a stopień doktora nauk ekonomicznych uzyskał 7 grudnia 2012 r.

Działalność

Historyczne zainteresowania bohatera, także te o Pile, oraz kontakt z telewizją, zaowocowały stworzeniem serii filmów dokumentalnych o historii Piły (od 2010 r.). Poza tym Jan Szwedziński pisze artykuły o historii Piły, które cyklicznie pojawiają się na łamach miejscowych mediów – w Faktach Pilskich , natomiast w Tygodniku Nowym ukazał się cykl „Piła Prawie Wczoraj”. Jan Szwedziński jest autorem kilku wystaw o historii Piły oraz
pomysłodawcą projektu „Piła – nasze miasto, nasza pamięć”, w ramach którego przeprowadzał rozmowy z osobami, które wspominały Piłę, swoje miasto rodzinne, miejsce lat dziecinnych i młodości.

Jest autorem wystawy „Piła kiedyś i teraz”. Galerię 19 fotomontaży poświęconych tematyce dawnej Piły można obejrzeć na stronie http://www.dawna.pila.pl
Dzięki zdjęciom można zobaczyć, jak wyglądała kiedyś Piła.
Autor programu „Historia polskich ulic”
http://www.forum.dawna.pila.pl/
Z zamiłowania regionalista, który przygotował program „Piła prawie wczoraj”
http://www.forum.dawna.pila.pl
Wiele materiałów dostępnych jest na stronie www.dawnapila.pl
Pasjonuje się lotnictwem i historią Piły.
Jan Szwedziński jest autorem filmu „Skrzydlate wspomnienia po latach”, który opowiada o dziejach [pilskiego lotnictwa, szczególnie o samolotach, które latały nad pilskim niebem – Mig – 15, Lim – 1, Lim – 2 oraz SBLim.

Znaczenie postaci

W łatwy i przystępny sposób przedstawia nieznane, a także zapomniane fakty i wydarzenia oraz ciekawostki z historii Piły. Wyposaża w wiedzę o Małej Ojczyźnie. Dzięki programom, filmom, artykułom Jana Szwedzińskiego, każdy pilanin ma możliwość zajrzeć w głąb historii swojego miasta, sięgnąć do odległych czasów i choć na chwilę przenieść się do zapomnianych i nieznanych miejsc.


Źródła:

  • „Piła kiedyś i t...
  • „Historia polskich uli...
  • „Piła prawie wczoraj”...

Zobacz też: