Pochodzenie
Młodość
Obszary działalności
Praca
Po przejściu do rezerwy rozpoczął pracę w Zarządzie Rawickich Zakładów Materiałów Budowlanych jako księgowy. Pod koniec lat siedemdziesiątych przeszedł do Spółdzielni Mieszkaniowej, gdzie pracował przez około 20 lat jako starszy księgowy.
Harcerstwo
W życiu Jana Bronikowskiego największą rolę odegrało harcerstwo. Zuchem został już w 1937 roku w wieku 9 lat. Po wojnie wstąpił do II Drużyny Skautów Wędrowników im. Tadeusza Kościuszki w Rawiczu, gdzie był przybocznym w plutonie łączności. Po roku został bibliotekarzem w komendzie Hufca. Nadal zajmował się łącznością, która przekształciła się w następną pasję.
Harcerz – Łącznościowiec
Łączność była drugą miłością jego życia. Założył sekcję łączności przy swojej drużynie. Niestety na skutek niesłusznego oskarżenia, jakoby harcerze nadawali do Londynu, Jan Bonikowski trafił na 3 lata do kopalni Łagiewniki w Bytomiu. Dopiero w 1962 roku został zapisany Harcerski Klub Łączności w Rawiczu-AP3ZHW, który jest pierwszym klubem założonym w Wielkopolsce. Właśnie wtedy Jan Bronikowski otrzymał licencje i znak krótkofalarstwa – SP3AXI. Klub zainicjował zawody pod nazwą „Harcerska Fala”. Jan Bronikowski był członkiem Zarządu Głównego Związku Krótkofalowców, sędzią klasy krajowej w Amatorskiej Radiolokacji Krajowej. Zapoczątkował Mistrzostwa Polski Młodych Radiotelegrafistów. Założył zastęp „Lisów”, bo preferował zajęcia łącznościowe w terenie. Członkowie tego zastępu trafili do szkół radiotechnicznych.
Z okazji 90-lecia łączności w Wielkopolsce Jan Bronikowski napisał książkę o ludziach przeszkolonych na krótkofalowców, będącą jedynym materiałem dokumentacyjnym o łączności. Przez wiele lat rawicki klub organizował Rawickie Spotkania Eterowe przy okazji ważnych wydarzeń, jak na przykład z okazji setnej rocznicy powstania Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej w 2004 roku. Klub organizował seanse krótkofalarskie, w czasie których nawiązywano łączność z przyjaciółmi z całego świata.
– „W stanie wojennym nasi radiowcy nawiązali łączność z radiostacjami skautowskimi świata. Impreza o nazwie „Jota” przyjęła się wśród radiowców na świecie. Członkowie naszego klubu pracowali też na falach UKF” – mówi Jan Bonikowski.
Poczta Harcerska – Rawicz
Krąg Harcerskiej Przyjaźni przedłużeniem młodości
„Druh Jan i ja skrzyknęliśmy zaawansowanych wiekiem byłych harcerzy i stworzyliśmy Krąg. Nie spodziewaliśmy się, że tyle starszych osób będzie odczuwało potrzeby spotkania się na zbiórkach harcerskich. Dziś jest to bardzo liczna grupa. Wielu pochodzi z odległych stron Polski, nawet z zagranicy. Sprawiła to z pewnością osobowość Jana, jego serdeczność i poczucie humoru” – wspomina była przewodnicząca Kręgu Jolanta Wasilewska. „Pan Jan to wielki ravicianista. Gromadzi pamiątki i materiały dotyczące grodu Przyjemskiego. Potrafi zjednywać ludzi dla swych idei, dlatego tak wiele zrobił dla swego miasta i młodzieży”.
Ochrona miejsc pamięci narodowej
Jan Bonikowski ratował po wojnie groby ofiar stalinizmu i hitleryzmu, osób uśmierconych w rawickim więzieniu. Z jego inspiracji skopano mogiły bezimienne i przeniesiono szczątki zmarłych do wspólnego, ale godnego grobu. Dzięki niemu kilka miejsc pochówku uratowano od zniszczenia. To Jan Bonikowski oznaczył na mapie rawickiego cmentarza groby więźniów z lat 1939-1956. W publikacji „Groby więźniów 1939 – 1956 straconych, zamęczonych i zmarłych w Rawiczu, Miejskiej Górce i Żmigrodzie” umieścił wykaz 1324 osób straconych przez okupanta w Rawiczu. W publikacji znajduje się również rejestr więźniów politycznych zmarłych w rawickim więzieniu w okresie stalinowskim. Z inicjatywy autora opiekę nad grobami więźniów politycznych na cmentarzu parafialnym w Rawiczu sprawowały rawickie drużyny harcerskie. Na kaplicy rawickiego cmentarza znajdują się tablice z wykonanym przez bohatera spisem więźniów straconych lub zmarłych w czasie okupacji hitlerowskiej.
Jan Bonikowski przyczynił się do postawienie pamiątkowego obelisku przy zbiorowej mogile antyhitlerowskich Ślązaków na cmentarzu ewangelickim oraz odbudowy zniszczonego przez Niemców pomnika Tadeusza Kościuszki.
Jako żołnierz górnik Jan Bronikowski zainicjował powstanie organizacji byłych żołnierzy z terenu Ziemi Leszczyńskiej. Powstał związek represjonowanych górników, a w jego skład wchodzi między innymi koło związków górników represjonowanych w Rawiczu. Jan Bronikowski ma godność honorowego Prezesa Okręgu. Jest autorem broszury „Fedrowali” poświęconej losom byłych żołnierzy górników prześladowanych przez władzę ludową. Z jego inicjatywy została umieszczona tablica pamiątkowa na murze kościoła farnego.
Znaczenie postaci
To nie przypadek, że Jan Bonikowski w 1948 roku otrzymał jako harcerz sprawność społecznika, ponieważ był człowiekiem który odczuwał nieustanną potrzebę działania. Był aktywny w wielu dziedzinach życia. Jako wieloletni pracownik Spółdzielni Mieszkaniowej w Rawiczu zakładał na nowych osiedlach świetlice i kluby, organizował imprezy rozrywkowo-kulturalne, zainicjował powstanie Domu Seniora oraz zawody o tytuł króla i rycerzy kurkowych, które stały się zalążkiem Rawickiego Bractwa Kurkowego. Owe turnieje strzeleckie opisał potem w broszurze wydanej z okazji Jubileuszu Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Także z inicjatywy Jana Bonikowskiego odbudowano pomnik Tadeusza Kościuszki. Na konto sukcesów bohatera można zaliczyć organizowanie zawodów balonowych oraz wystaw filatelistycznych.
Dzięki Rawickim Spotkaniom Eterowym Ziemia Rawicka stała się popularna wśród radioamatorów z Polski i świata. Krótkofalarstwo było bardzo popularne wśród młodzieży.
Publikacje Jana Bonikowskiego
ŹRÓDŁA
1. J .W. W rodzinne strony. // ABC. – 2005, nr 63, s. 1 i 3
2. Jędrzejczak Włodzimierz. 65 . lat w eterze. SP3ZHW nadaje. – Fot. // Życie Rawicza. – 2007, nr 6, s. 20
3. Jędrzejczak Włodzimierz. Takie były początki. Rawicka Poczta Harcerska. – Fot. // Życie Rawicza. – 2007, nr 11, s. 16
4. (kac). Odszedł zasłużony. – Fot. //Życie Rawicza. – 2008/2009, nr 52/1, s. 2
5. Kośmider Stanisław. Hm. Jan Bonikowski harcerz i społecznik. – fot. // Gazeta Poznańska. – 2001, 27 kwiecień, dodatek Express Powiaty.
6. (stk). Pożegnano wybitnego rawiczanina. – Fot. // Życie Rawicza. – 2009, nr 2, s. 20
7. Sztulpa Anna. 80. urodziny Jana Bonikowskiego. Okrągły jubileusz zasłużonego rawiczanina. – Fot. // Gazeta Rawicka . – 2007, nr 8, s. 18-20
8. Witczak Jacek. Odszedł na wieczną wartę. – Fot. // ABC Rawickie. – 2009, nr 1, s. 6
9. (WJ). Harcerz jest zawsze młody. – Fot. // Życie Rawicza. -2007, nr 31, s. 20
10. (WJ). Jubileuszowa wystawa. – Fot. // Życie Rawicza. – 2007, nr 13, s. 15
11. Zmarł Jan Bonikowski. Odeszła legenda rawickiego harcerstwa i krótkofalowców. – Fot. // Życie Rawicza. – 2008/2009, nr 52/1, s. 1