Katarzyna Pietrzak

ur. 04 sierpnia 1997
zm.
Szkoła Podstawowa im. Marszałka E. Rydza-Śmigłego w Wandowie

Zdjęć: 9


KATARZYNA PIETRZAK


POCHODZENIE


Katarzyna Pietrzak urodziła się 4 sierpnia 1997 roku w Koninie. Mieszka wraz z rodzicami, rodzeństwem i babcią Krystyną w Nowinach Kijowskich. Ma dwóch braci, Dominika (ur. 07.02.2001) i Bartosza (ur. 05.01.2004). Dominik ukończył Szkołę Podstawową z wyróżnieniem w Skulsku. Obecnie uczy się w pierwszej klasie Gimnazjum im. Jana Pawła w Skulsku. Najmłodszy z rodzeństwa, Bartek uczy się w Szkole Podstawowej im. marsz. Edwarda Śmigłego-Rydza w Wandowie. Mama Danuta (ur. 20.03.1971) z zawodu jest nauczycielką matematyki, muzyki i informatyki. Tata Piotr (ur. 28.03.1972) jest zawodowym kierowcą. Jest to muzykalna rodzina, gdyż mama gra na pianinie i uczy śpiewu, Kasia gra na wiolonczeli i śpiewa, Dominik na klarnecie, a Bartosz na skrzypcach.


DZIECIŃSTWO


Kiedy się urodziła, ważyła 2700. Od urodzenia była grzeczną dziewczynką, aż za grzeczną, gdyż mała Kasia nie płakała. Lekarze podejrzewali, że ma dziurę w sercu. Musiała mieć transfuzję krwi, ponieważ w jej organizmie była bakteria. Wszystko dobrze się skończyło, choć nadal miewa problemy ze sercem.
Katarzynie utkwił szczególny moment z okresu dzieciństwa kiedy to miała 4 lata. Po kąpieli oglądała koncert w telewizji, na którym śpiewały sławne piosenkarki i piosenkarze. Stanęła przed telewizorem i zaczęła śpiewać oraz tańczyć. To wtedy zaczęła marzyć o tym, aby zostać piosenkarką. Pewnego dnia, mając 6 lat została w domu z tatą, gdyż jej mama wraz z babcią pojechały do fryzjerki. Znów oglądając koncert w telewizji, Katarzyna Pietrzak zobaczyła, że Kasia Kowalska ma krótkie włosy. Wzorując się na jej wyglądzie tego samego dnia obcięła swoje włosy do ramion. Efekt nie był zadowalający, dlatego musiało to być poprawione przez fryzjerkę.
Do przedszkola w Skulsku zaczęła chodzić, gdy miała 3 lata. Już wtedy udzielała się na mini apelach z różnych okazji. Pani Sylwia Pilichowska, która uczyła ją w zerówce też angażowała ją w śpiewanie różnych piosenek i kolęd.

POCZĄTKI


Jej mama zauważyła, że ma potencjał i możliwości, aby śpiewać i sama zaczęła ją uczyć śpiewu. Katarzyna pamięta swój pierwszy występ na konkursie wraz z zespołem „Stokrotki” złożonej z grupy dziewcząt w wieku 8 lat. Wtedy to śpiewała kolędy na konkursie kolęd „Anioły” w Koninie. Po raz pierwszy jako solistka zaśpiewała na konkursie piosenki „Wygraj Sukces” w klasie trzeciej szkoły podstawowej. I tak do drugiej klasy gimnazjum jeździła na różne konkursy po całej Polsce wraz z rodzicami. Aby córka mogła się „podszkolić”, rodzice posyłali ją na warsztaty wokalno-aktorskie, między innymi na tygodniowe warsztaty w Pałacyku w Kobylnikach i w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie.
Mając 10 lat została lektorką w Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kijowcu. Śpiewa psalmy (co było jej marzeniem) i czyta czytania. I choć często się stresuje, bo jej wystąpienia są przygotowywane 5 minut przed mszą to i tak lubi to robić.
Od 11 roku życia śpiewała w zespole Quo Vadis. Jeździli na konkursy, ale kiedy Kasia była w drugiej klasie gimnazjum zespół rozpadł się. Miło wspomina pracę w tym zespole, gdyż nie tylko uczestniczyli w konkursach, ale także śpiewali na różnych uroczystościach kościelnych: na ślubach czy rekolekcjach. „Dzięki śpiewaniu w zespole nauczyłam się tego, że wszystkie sukcesy zależą od pracy zespołowej i należy się dystansować do niektórych spraw, gdyż nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek konflikty” twierdzi Katarzyna.

EDUKACJA


Jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego drugiej klasy gimnazjum Katarzyna Pietrzak pojechała z mamą i braćmi na egzaminy wstępne do Szkoły Muzycznej I stopnia w Radziejowie. Pani Dyrektor Lila Filutowska wraz z panią Ewą Orłowską, obecną nauczycielką od skrzypiec jej najmłodszego brata sprawdzały, czy jej słuch muzyczny jest na tyle rozwinięty, aby ją przyjąć. Udało się. Zaczęła grać na wiolonczeli, a w drugim półroczu zapisała się na prywatne lekcje śpiewu u pani Dyrektor w Ognisku Muzycznym, która stwierdziła, że Kasia powinna iść na II stopień Szkoły Muzycznej na śpiew operowy. Oprócz tych lekcji należała także do zespołu wokalnego działającego w szkole muzycznej.
Ambitna i pracowita uczennica uczęszczając do szkoły muzycznej z czteroletnim cyklem nauczania ukończyła ją w ciągu 2 lat. Jeśli chodzi o wiolonczelę, to w drugim półroczu pierwszej klasy w trzy miesiące nauczyła się całego materiału przeznaczonego na drugą klasę. I takim sposobem skończyła szkołę z oceną dobry z teorii muzyki, bardzo dobry z wiolonczeli, bardzo dobry z fortepianu i celujący ze śpiewu.
Po egzaminach gimnazjalnych nadszedł czas na egzamin wstępny do Państwowej Szkoły Muzycznej w Inowrocławiu (I i II stopnia). Egzaminy były szybkie. Katarzyna jako jedyna z kandydatek z prośby pani Dyrektor zaśpiewała na warsztatach wokalnych, organizowanych w Szkole Muzycznej w Radziejowie, pani profesor Małgorzacie Ratajczak „Tańczące Eurydyki” Anny German. Teraz jest w 2 klasie śpiewu operowego. Jej nauczycielka jest śpiewaczką Opery Bydgoskiej, Opery Krakowskiej i Filharmonii Kaliskiej. „Wymagająca, ale kochana kobieta, która we mnie wierzy (jak moja mama) i zawsze powtarza, że dostałam wielki talent od samego Boga” mówi Kasia Pietrzak. Dzięki temu miała już okazję i przyjemność śpiewać między innymi w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu wraz z orkiestrą szkolną na koncercie z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Oprócz Szkoły Muzycznej Katarzyna Pietrzak uczęszcza do III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu do drugiej klasy na profilu biologiczno – chemicznym.
Jej ostatnie osiągnięcia to nagroda Grand Prix III Przeglądu Kolęd i Pastorałek we Włocławku. Dzięki temu spełniły się jej dwa marzenia: otrzymać tak wysoką nagrodę oraz mieć okazję nagrać własną płytę w profesjonalnym studiu nagrań we Włocławku.

OSIĄGNIĘCIA MUZYCZNE


Rok 2007:
– udział w XII Konkursie Piosenki „Wygraj Sukces” w Ostrowie Wielkopolskim
– udział w Międzyszkolnym Przeglądzie Twórczości Bożonarodzeniowej w Skulsku 2007

Rok 2008:

– wyróżnienie w XI Międzypowiatowym Przeglądzie Twórczości Bożonarodzeniowej „Anioły 2008” w Koninie – konkurs śpiewania kolęd (Zespół Rodzinny „Kwiatuszeczki” ze Skulska)
– wyróżnienie w V Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki im. św. Wojciecha w Złotowie
– udział w Międzyszkolnym Przeglądzie Twórczości Bożonarodzeniowej w Skulsku 2008

Rok 2009:

– wyróżnienie w Międzypowiatowym Przeglądzie Współczesnej Piosenki Religijnej w Koninie
– wyróżnienie w XIV Konkursie Piosenki „Wygraj Sukces” w Poznaniu
– wyróżnienie w II Diecezjalnym Festiwalu Piosenki Religijnej „RYBA” w kategorii solista w Ślesinie
– udział w IV Festiwalu Piosenki Religijnej FARA song „Radośnie żyć na świecie, bo Pan kocha nas” w Mogilnie
– udział w XII Międzypowiatowym Przeglądzie Twórczości Bożonarodzeniowej „Anioły 2009” w Koninie – konkurs śpiewania kolęd (Zespół wokalny Gimnazjuszki z Gimnazjum w Skulsku – repertuar: „Gore Gwiazda Jezusowi”, „Kolęda dla Piotra”);
– udział w Międzypowiatowym Przeglądzie Współczesnej Piosenki Religijnej w Koninie
– udział w III Międzyszkolnym Konkursie Śpiewania Kolęd i Pastorałek w Skulsku
– udział w III Międzygminnym Festiwalu Piosenki „Decyma” w Koźminku
– udział w IV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Młodej Europy Ogólnopolskie Eliminacje Strefowe w Ślesinie

Rok 2010:

– I miejsce w V Festiwalu Piosenki Religijnej FARA song „Radość żyć na świecie, bo Pan kocha nas” w Mogilnie
– II miejsce w II Diecezjalnym Festiwalu Piosenki Religijnej „Ryba” w kategorii Zespoły w Ślesinie
– wyróżnienie w XV Konkursie Piosenki „Wygraj Sukces” w Poznaniu
– udział w Ogólnopolskim Festiwalu Wokalno-Plastycznym „Młodych Bajanie przez Śpiew i Malowanie” w Zgierzu
– udział w II Międzypowiatowym Konkursie Piosenki Literackiej w Koninie
– w XV Konkursie Piosenki „Wygraj Sukces” w Poznaniu

Rok 2011:

– II miejsce w VII Międzygimnazjalnym Konkursie Piosenki Poetyckiej w Ślesinie
– III miejsce w VI Festiwalu Piosenki Religijnej FARA song 2011 „Radość żyć na świecie, bo Pan kocha nas” w Mogilnie
– wyróżnienie w eliminacjach wstępnych XVI Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces”
– udział w II Powiatowym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej „Szafa Gra” w Brzeźnie

Rok 2012:

– I miejsce w V Powiatowym Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej w Koninie
– II miejsce w Międzypowiatowym Przeglądzie Współczesnej Piosenki Religijnej w Koninie
– II miejsce w I Powiatowym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Muzycznych „AKOLADA 2012” w Koninie
– III miejsce w V Diecezjalnym Festiwalu Piosenki Religijnej „RYBA” w Ślesinie
– III miejsce w VII Festiwalu Piosenki Religijnej FARA song 2012 „Radość żyć na świecie, bo Pan kocha nas” w Mogilnie
– wyróżnienie w Festiwalu Piosenki Europejskiej w kategorii solista w Kleczewie
– wyróżnienie w XX Festiwalu Przeboju Mamy i Taty w Sieradzu
– udział w Ogólnopolskim Festiwalu Wokalno-Plastycznym „Młodych Bajanie przez śpiew i malowanie” (kategoria wiekowa: soliści 11-15 lat) w Zgierzu
– udział w III Powiatowym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej „Szafa Gra” w Brzeźnie
– udział w XX Gminnym Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Ślesinie w kategorii wiekowej 14-16
– udział w Międzypowiatowym Przeglądzie Współczesnej Piosenki Religijnej w Koninie
– udział w eliminacjach wstępnych XVII Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces” w Ślesinie
– udział w Koncercie Młodych Talentów w Radziejowie
– udział w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Europejskiej w Radziejowie

Rok 2013:

– I miejsce w Międzypowiatowym Przeglądzie Współczesnej Piosenki Religijnej w Koninie
– I miejsce w IX Międzygimnazjalnym Konkursie Piosenki Poetyckiej w Ślesinie
– wyróżnienie w eliminacjach wstępnych XVIII Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces”
– udział w Międzypowiatowym Przeglądzie Współczesnej Piosenki Religijnej w Koninie
– udział w Koncercie Młodych Talentów w Radziejowie

INNE OSIĄGNIĘCIA


Rok 2005:
– I miejsce w klasowym konkursie recytatorskim w Skulsku

Rok 2007:
– I miejsce w konkursie „IV Gminny Konkurs Grafiki Komputerowej – Owoce i warzywa”
– udział w konkursie posługiwania się alfabetem Morse’a w Skulsku

Rok 2008:

– wyróżnienie w konkursie plastycznym „Re,re,kum,kum czyli żaby świat” w Skulsku 2008
– wyróżnienie za udział w konkursie plastycznym „Poczet nauczycieli naszej szkoły” w Skulsku

Rok 2009:

– II miejsce w XXXII Gminnym Turnieju Wiedzy Pożarniczej Szkół Podstawowych w Skulsku
– wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Śpiewania Kolęd i Pastorałek w Skulsku
– wyróżnienie w Gminnym Konkursie Plastycznym o Tematyce Pożarniczej w Skulsku
– udział w XIV Wielkopolskim Turnieju Recytatorskim „Od Abrahama z Ur do Pawła z Tarsu” w Koninie w kategorii szkół podstawowych 2009
– dyplom za pracę społeczną oraz aktywny wkład w życie muzyczne szkoły i środowiska w Skulsku
– udział w XVII Międzypowiatowym Konkursie Recytatorskim dla Szkół Podstawowych „Czerwieńcie, zieleńcie się słowa…” w Koninie

Rok 2010:

– I miejsce w eliminacjach Gminnych Konkursu Recytatorskiego
– II miejsce w konkursie polonistycznym „Skojarzenia” 2009/2010 w Skulsku
– udział w XVII Rejonowym Konkursie Recytatorskim dla Szkół Podstawowych „Czerwieńcie, zieleńcie się słowa…” w Ślesinie
– udział w XV Wielkopolskim Turnieju Recytatorskim „Od Abrahama z Ur do Pawła z Tarsu” w Koninie, w kategorii szkól podstawowych w Koninie
– nominacja w XVIII Międzypowiatowym Konkursie Recytatorskim dla Szkół Podstawowych „Czerwieńcie, zieleńcie się słowa…” w Ślesinie
– udział w XVIII Międzypowiatowym Konkursie Recytatorskim dla Szkół Podstawowych „Czerwieńcie, zieleńcie się słowa…” w Strzałkowie

Rok 2011:

– wyróżnienie w XVI Wielkopolskim Turnieju Recytatorskim „Od Abrahama z Ur do Pawła z Tarsu” w kategorii gimnazjów w Koninie
– nagroda dla laureata konkursu ekologicznego odbywającego się podczas Ogólnopolskiej Inauguracji Akcji „Sprzątanie Świata 2011”

Rok 2013:
– I miejsce (w kategorii szkół gimnazjalnych) w konkursie literackim na list: „Do mieszkańców swojej miejscowości z prośbą o segregowanie śmieci” z okazji Światowego Dnia Ziemi 2013 w Żychlinie
– III miejsce i uzyskanie Laureata XIV Międzygimnazjalnego Konkursu Przedmiotowego z biologii 2013 w Strzelnie

Rok nieznany:
– I miejsce w IV Gminnym Konkursie Grafiki Komputerowej pod hasłem „W trosce o zdrowie”
– I miejsce w konkursie plastycznym pod hasłem „Twarze Kobiet” w Skulsku
– I miejsce w Eliminacjach Gminnych Konkursu Recytatorskiego w Skulsku
– III miejsce w konkursie plastycznym „Ziemia w Twoich Rękach” w Skulsku
– III miejsce w konkursie wiedzy o Janie Pawle II w Skulsku
– wyróżnienie w konkursie piosenki wakacyjnej w Skulsku
– udział w występach artystycznych podczas XVII Finału WOŚP w Skulsku

Źródło:

– wywiad z Katarzyną Pietrzak
– materiały i fotografie prywatne rodziny Katarzyny Pietrzak
– wywiad z mamą Katarzyny Pietrzak – Danutą Pietrzak

Zobacz też: