Mieczysław Kaczor

ur. 07 lipca 1954
zm.
Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami integracyjnymi w Środzie Wielkopolskiej

Zdjęć: 26

Dzieciństwo i edukacja

Pan Mieczysław Kaczor urodził się 7.07.1954 r. w Międzychodzie. Tam spędził dzieciństwo oraz ukończył szkołę podstawową. Sportem interesował się od dziecka, szczególnie lekkoatletyką, ponieważ według niego jest to dyscyplina wymierna (zmierzalna). W domu wszyscy interesowali się sportem: ojciec, starszy brat (dawny olimpijczyk z 1968r. w Meksyku) oraz starsza siostra, która również była zaangażowana w działalność sportową. Od 1969r. pan M.Kaczor uczęszczał do pięcioletniego Technikum Weterynaryjnego o profilaktyce leczeniu zwierząt. Studia wyższe rozpoczął w 1973r. w Poznaniu na Akademii Wychowania Fizycznego, a ukończył w 1978 z tytułem magistra wychowania fizycznego. Pierwszym klubem, z którym współpracował pan M.Kaczor był ORKAN Poznań. W latach 70-tych stanowił czołówkę juniorów kadry, był medalistą Mistrzostw Polski i trenerem Klubu Orkan – Poznań.

Praca zawodowa

Po studiach, czyli od 1978r. pracę rozpoczął w Zespole Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej i do dziś z tą placówką oświatową jest związany.

Sukcesy zawodowe oraz nagrody i odznaczenia

Sukcesy zawodowe

a)Tomasz Nowakowski w trójskoku, Monika Kopankiewicz w biegach na 400 metrów, Marek Czeladzki w trójskoku, Bartosz Springer na 400 metrów, Agnieszka Cichowlas medalistka w skoku w dal reprezentowała Polskę do lat siedemnastu. W 1999r. jego wychowanek Rafał Wieruszewski zdobył najcenniejszy tytuł w historii średzkiego sportu – wicemistrzostwo Europy, a później na imprezach światowych: 7 miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów w Santiago de Chile 2000 r. brązowy medal na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Amsterdamie 2001r. młodzieżowy mistrz Polski w 2001 i 2002r. dwukrotnie reprezentował Polskę w 2004 w Atenach i w 2008 w Pekinie.
b)syn pana Mieczysława Kaczora – Wojciech w 2014r. na igrzyskach młodzieżowych w Chinach zakwalifikował się do finału w biegu na 200 metrów.

Nagrody i odznaczenia

Nie sposób zliczyć odznaczeń, wyróżnień i nagród, które otrzymał w czasie swojej kariery zawodowej pan M.Kaczor.
Najważniejsze z nich to: Odznaka „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” 1984r.; Honorowa Odznaka „Za zasługi w sporcie szkolnym” 1989r.; Srebna Odznaka „Zasłużony działacz kultury fizycznej” 1992r.; „Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania” 1999r.; Złota Odznaka „Za zaangażowanie i trud poniesiony dla przygotowania zawodnika do udziału w XVIII Igrzyskach Olimpijskich” 2004r.; „Srebny Krzyż Zasługi” 2005r.; „Złoty Krzyż Zasługi” od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego 2009r. „ Brązowy medal za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego” 2013r.

Znaczenie postaci

Pan Mieczysław Kaczor to nie tylko doskonały pedagog mający osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, ale przede wszystkim zasłużony trener lekkiej atletyki. Wielki pasjonat sportu, który bez reszty oddaje się swojej pracy. Jego wychowankowie startowali i startują na stadionach całej Polski, Europy i świata z olimpijczykiem Rafałem Wieruszewskim na czele. Wielu zawodników współpracując z takim trenerem dostąpiło honoru reprezentowania barw narodowych.

Źródła

Wywiad z panem Mieczysławem Kaczorem z dn. 27.01.2015r.
Wywiad z panem Rafałem Wieruszewskim i panem Markiem Zaworskim z dn.10.01.2015r.
Gazeta Średzka 1999r., nr 43, s.5
Głos Wielkopolski Wyd. A 2001, nr 17 Regionalny s.10

Źródła:

  • Mieczysław Kaczor
  • Mieczysław Kaczor
  • Rafał Wieruszewski
  • Spis zawodników trenera

Zobacz też: