Stanisław Dąbek

ur. 1963
zm.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Pile

Filmy – fragmenty.
Wywiad z bohaterem
Zdjęć: 4
Filmów: 2

POCHODZENIE

Stanisław Dąbek – urodzony 11 stycznia 1963, pilanin. Skończył Szkołę Podstawową nr 9 w Pile, Technikum Budowlane, jest absolwentem Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej na wydziale Prawa i Administracji. Rodzice – Teresa i Antoni. Żona Krystyna, córka Katarzyna.
Dyrektor Regionalnego Centrum Kultury Fabryka Emocji.

MŁODOŚĆ

Od 1984 roku związany z Pilskim Domem Kultury. Recytator, laureat Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W roku 1985 został zwycięzcą Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora za monodram „Ukrzesłowienie”, który był prezentowany na licznych przeglądach i Festiwalach Teatralnych, w tym na Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w 1987 r. we Wrocławiu obok takich indywidualności aktorskich jak Krystyna Janda, Dorota Stalińska czy Edward Żentara.

ETAPY DZIAŁALNOŚCI


Współorganizator Międzynarodowych Targów Inicjatyw Teatralnych dla dzieci i młodzieży realizowanych w latach 1990 i 1992 najważniejszym dla zespołów zrzeszonych w ASSITEJ (Międzynarodowym Stowarzyszeniu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ). Prowadzi autorskie cykliczne oraz okazjonalne warsztaty parateatralne w szkołach i ośrodkach kulturotwórczych. Jest konsultantem amatorskich zespołów teatralnych, a także jurorem konkursów teatralnych i recytatorskich. Prowadzi autorskie zajęcia teatralne z osobami głuchoniemymi. Od 2003 roku jest organizatorem Festiwalu Teatralnego –„Teatr pasja rodzinna”, który na stałe wpisał się w kalendarz życia kulturalnego Piły. W ciągu weekendów listopada prezentowane są spektakle teatralne, w których powstaniu ważną rolę pełnili artyści, których, prócz więzów zawodowych, łączą związki rodzinne. Także w odbiorze prezentacji festiwalowych biorą udział rodziny. Po spektaklach Stanisław Dąbek prowadzi spotkania z twórcami. W integracyjnych, towarzyskich wieczorach klubowych pokazywane są aktorskie klany, rodzinne firmy teatralne, itp., zawodowe, a zarazem rodzinne, inicjatywy teatralne. Festiwal wzbogacają wystawy i akcje parateatralne. Rozwinięciem hasła festiwalu jest „rodzina” jako temat współczesnej realizacji teatralnej. Stanisław Dąbek od 1998 roku w Regionalnej Telewizji „Asta” prowadzi program kulturalny pt.”Karnet Kulturalny” realizowany z dużym pietyzmem. W magazynie kulturalnym, najważniejszą rolę odgrywa sztuka i kultura. Promowani i pokazywani są tu nie tylko artyści, którzy odwiedzają region pilski. Dużo miejsca poświęca się w Karnecie Kulturalnym również lokalnym twórcom. Recenzje, zapowiedzi imprez kulturalnych i rozrywkowych, informacje gdzie warto być i czego nie można przegapić. Stanisław Dąbek znany jest również z roli konferansjera – prowadzi duże imprezy muzyczne, teatralne. Jest również moderatorem spotkań poetyckich.

ZNACZENIE POSTACI


Stanisław Dąbek to przede wszystkim animator życia artystycznego i kulturalnego w Pile. Jego praca sprawia , że ludzie się spotykają, że z tych spotkań wynika coś więcej.To ktoś, kto łączy potencjały. Dzięki niemu ludzie z zupełnie odmiennych światów odnajdują w sobie chęć, żeby coś wspólnie zrobić, wspólnie coś przeżyć, czegoś doświadczyć. Stwarza przestrzeń, wytwarza sytuację, w której do takiego spotkania może dojść. To nie jest jednorazowe spotkanie, tylko działanie nastawione na proces.
W roku 2000 Stanisław Dąbek otrzymał nagrodę Zasłużony Działacz Kultury oraz trzykrotnie został wyróżniony tytułem „Człowiek Roku” w plebiscycie Tygodnika pilskiego .
W 2015 roku Stanisław Dąbek otrzymał Grand Prix Syriusz 2015, nagrodę przyznawaną przez Prezydenta Miasta Piły.




Kalendarium:

  • 1963 ― Narodziny bohatera

Zobacz też:

  • > Piła