Powrót Encyklopedia Wielkopolan „dzieciństwo”

Władysława Szydlik

ur. 28 maja 1939
zm.
Szkoła Podstawowa im. Bojowników o Wolność i Demokrację w Rychtalu

Wywiad z Władysławą Szydlik II
Zdjęć: 14
Filmów: 1

Pochodzenie

Urodziła się 28 maja 1939 roku w Jutrkowie (powiat wieruszowski). Rodzice: Marcjanna i Stanisław Piękni mieszkali w czworakach i pracowali ,,we dworze”. Od 1945 r. zostali rolnikami, bo otrzymali ziemię z reformy rolnej.
W okresie II wojny światowej majątkiem zarządzał Niemiec Johan Sznajder, bo polski właściciel został wysiedlony. Jutrków został wyzwolony 19 stycznia 1945 roku.

Dzieciństwo

1 września 1946r. Władysława rozpoczęła naukę w szkole podstawowej w Wyszanowie. Mieszkała i żyła z rodzicami i starszą siostrą Łucją bardzo skromnie.
Po ukończeniu szkoły podstawowej w 1953 roku rozpoczęła naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Kępnie. Jako jedyne dziecko ze wsi uczęszczała do szkoły średniej. Naukę w liceum dzieliła z obowiązkami w gospodarstwie.

Młodość

Po maturze rozpoczęła edukację w Studium Nauczycielskim w Opolu, ponieważ bardzo chciała zostać nauczycielką. Po ukończeniu studium nauczycielskiego na kierunku matematyka rozpoczęła pracę w szkole podstawowej w Siemianicach (powiat kępiński). Uczyła matematyki w klasach IV-VII oraz wszystkich przedmiotów w klasie II. Tutaj w Siemianicach poznała też swojego przyszłego męża Stanisława oraz urodziły się dzieci: syn Mirosław i córka Joanna.

Praca zawodowa i działalność społeczna

W 1969 roku wraz z rodziną przeprowadziła się do Skoroszowa i została nauczycielką w szkole podstawowej w Rychtalu .Ucząc matematyki przygotowywała uczniów do konkursów i olimpiad matematycznych, na których to zdobywali wysokie noty i wyróżnienia. Prowadziła też drużynę harcerską i kółko taneczne . Mieszkając w Skoroszowie prowadziła świetlicę dla dzieci i punkt biblioteczny. W latach 1978-1989 była organizatorką wielu obozów letnich, m.in. w: Ostrzeszowie, Sycowie, Odolanowie czy Andrychowie. W okresie wakacyjnym aby zapewnić najmłodszym dzieciom opiekę, gdyż rodzice żniwowali, prowadziła tzw. Dziecińce.
Od 1979r była dyrektorką Szkoły Podstawowej w Rychtalu. W trakcie pracy zawodowej w systemie zaocznym ukończyła studia magisterskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, na kierunku matematyka. Po 36 latach pracy zawodowej przeszła na emeryturę.

Czas na emeryturze

Emerycki czas wypełnia matematyką i pracą w Związku Emerytów w Rychtalu, w którym od 1997 r. pełni funkcje przewodniczącej. Organizuje starszym ludziom spotkania towarzyskie , uroczystości okolicznościowe oraz liczne wyjazdy. Emeryci rychtalscy dzięki organizacji pani Szydlik uczestniczyli kilkakrotnie w tygodniowych wczasach nad morzem w Pobierowie , Gdańsku i Łazach. Zwiedzili też góry,byli w Zakopanem i Bieszczadach. Odbyli też jednodniowe wycieczki do: Wisły , Gniezna , Kudowy. Często wyjeżdżają do teatru na przedstawienia, czy arboretum podziwiać piękne rośliny. W każdy czwartek spotykają się w świetlicy środowiskowej i dyskutują na różne tematy . Organizacją tych atrakcyjnych spotkań zajmuje się pani Władysława.
Od lat bezinteresownie pomaga uczniom i studentom w matematyce przygotowując ich do egzaminów. Czuje się spełniona jako nauczycielka , cieszy się , że jej uczniowie pracują na dobrych stanowiskach i są obdarzani szacunkiem i uznaniem . Niepotrzebnie czuje niedosyt , że można było jeszcze więcej i lepiej.
Za swoją działalność społeczną i pracą zawodową prócz licznych nagród i podziękowań otrzymała złoty krzyż i krzyż kawalerski.

Kalendarium:

  • 1939 ― Narodziny bohatera
  • 1960 ― Rozpoczęcie pracy nau...
  • 1969 ― Praca w Rychtalu
  • 1979 ― Dyrektor
  • 1993 ― Emerytura
  • 1997 ― Związek Emerytów

Cytaty:

  • „dzieciństwo”

Zobacz też: