Pochodzenie
Aleksy Sobaszek, syn Wawrzyńca i Katarzyny (z domu Szlachty), urodził się 17 lipca 1895 roku w Przygodzicach. Potwierdza to zapis urzędnika Stanu Cywilnego – Droszcza w księdze urodzeń: „Przede mną, niżej podpisanym Urzędnikiem Stanu Cywilnego zjawił się dzisiaj, znany mi osobiście wiejski listonosz Lorenz (Wawrzyn) Sobaszek, zamieszkały w Przygodzicach Wielkich (Gross- Przygodzice), wyznania katolickiego i podał, że Katharina Sobaszek, z domu Szlachta, jego małżonka, wyznania katolickiego, zamieszkała u niego w Przygodzicach Wielkich w jego mieszkaniu, dnia 17 lipca roku 1895, urodziła dziecko płci męskiej, które otrzymało imię Alexius”.
Dzieciństwo i młodość
Czas jakiś rodzina Sobaszków mieszkała w Przygodzicach, później przeniosła się do Ostrowa Wielkopolskiego. Matka zmarła w czasie I wojny światowej.
Maturę w Gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim zdał Aleksy Sobaszek w roku 1914. Wiedzę teologiczną zdobywał nie tylko w seminarium, ale też na uczelniach niemieckich w Munster i Freising. Święcenia kapłańskie przyjął 5 kwietnia 1919 roku. Jako wikariusz pracował w Wągrowcu, Słupach i Gnieźnie. W okresie pracy w Gnieźnie studiował na Uniwersytecie Poznańskim filozofię i pedagogikę. W roku 1931 został powołany na probostwo w Siedleminie pod Jarocinem. Posiadał szczególny dar pracy z dziećmi i młodzieżą.
Czas wojny
Po wybuchu wojny, w pierwszym momencie, ogarnięty paniką opuścił parafię. Wrócił jednak po dwóch tygodniach, w czasie mszy świętej prosił z łzami w oczach swoich parafian o wybaczenie. Podczas wojny miał możliwość wyjazdu do swojego brata mieszkającego w Niemczech, ale z tego nie skorzystał. Niemcy przyszli go aresztować 6 października 1941 roku. Później wraz z innymi księżmi został przewieziony do obozu w Dachau. Został numerem obozowym 28086. Jednego ze współwięźniów, swojego parafianina prosił, aby gdy przeżyje przekazał w kościele w Siedleminie jego słowa: „ wszystkie udręki i tortury jakie przyszło mi znosić w obozie ofiaruje Bogu za swoich parafian”. Katorżnicze życie obozowe, praca ponad siły i głód szybko go wyniszczyły. Zmarł w obozie w Dachau 1 sierpnia 1942 roku.
Parafie:
• Wągrowiec ( – 29.02.1920) – wikariusz od maja 1919
• Słupy (01.03.1920 – ) – wikariusz
• Trzemeszno ( – ) – wikary
• Gniezno parafia pw. Św. Trójcy ( – ) – wikary
• Gniezno Seminarium ( – ) – prefekt
• Siedlemin (01.07.1931 – 06.10.1941) – proboszcz
Znaczenie postaci
W dniu 13 czerwca 2000 roku podczas Mszy św. w Warszawie Papież Jan Paweł II wyniósł na ołtarze 108 męczenników za wiarę, którzy ponieśli śmierć z rąk hitlerowców w czasie II wojny światowej. Wśród 108 błogosławionych męczenników jest Aleksy Sobaszek urodzony w Przygodzicach. Jak mówi nasz Ojciec Święty Papież Jan Paweł II: „ Świadectwo dawane Chrystusowi aż do przelania krwi, stało się wspólnym dziedzictwem(..). W naszym stuleciu wrócili męczennicy. A są to często męczennicy nieznani, jak gdyby „ nieznani żołnierze” wielkiej sprawy Bożej. Jeśli to możliwe, ich świadectwo nie powinno zostać zapomniane w Kościele.(…)” Jednym z nich był właśnie pochodzący z Przygodzic Aleksy Sobaszek. Każdego 12 czerwca przypada liturgiczne wspomnienie 108 Męczenników II Wojny Światowej, wśród nich właśnie Aleksego Sobaszka.
Pieśń o bł. Aleksym Sobaszku autorstwa ks. Marcina Taisnera
Błogosławiony KapłanieAleksy,
Rodaku nasz,
Niech Twoje w niebie staranie
Przygodzicom doda łask.
Tu żyli Twoi rodzice,
Tu Ty przyszedłeś na świat,
Wzrastałeś na chwałę Bożą
Przez wiele dziecięcych lat.
A kiedy w dzień swych prymicji
Przeszedłeś ołtarza próg,
Czy pomyślałeś już wtedy,
Co przygotował Ci Bóg?
Przyszło współcierpieć z Chrystusem,
Na drogę krzyżową wejść,
Przyjąć męczeństwo za wiarę,
Ofiarę złożyć przez śmierć.
Modlitwa do 108 błogosławionych męczenników
Uwielbiając miłosiernego Ojca w niebie za to, że przez beatyfikację 108 Męczenników dał Ludowi Bożemu na polskiej ziemi, na nasze czasy, możnych orędowników i żywe wzory, jak zwyciężać w Chrystusie, przyzywajmy dziś z ufnością Ich wstawiennictwa.
[…]Męczennicy, duszpasterze wiernego ludu ziemi wielkopolskiej i Kujaw: bł. Janie Nepomucenie (Chrzan) z Żerkowa, Stanisławie (Kubski) z Inowrocławia, Władysławie (Mączkowski) z Łubowa, Aleksy (Sobaszek) z Siedlemina; bł. Józefie (Kut) z Gościeszyna; bł. Edwardzie (Grzymała) z Włocławka, Dominiku (Jędrzejewski) z Gosławic;
Orędujcie za kapłanami, by mieli serca gotowe do ofiarnej posługi cierpiącym, biednym, nieporadnym, odsuniętym na margines życia społecznego.
Błogosławieni Męczennicy, módlcie się za nami!
Źródła
Witkowska Aleksandra, ,,Mocarze ducha: polscy święci i błogosławieni 999-2007″, Tarnów, Wydawnictwo Biblos, 2008. ISBN 978-83-733255-4-8.