Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Błogosławiona niech będzie cisza serca, bo w niej jest światło prawdy...”

Danuta Olczak

ur. 20 kwietnia 1953
zm.
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Grabienicach

Zdjęć: 69

Pochodzenie

Pani Danuta Olczak urodziła się 20 kwietnia 1953r. w małej lubelskiej wsi Kolonia Osina. Jej rodzicami byli Janina z domu Kossakowska i Tadeusz Brodacz. Ojciec poetki był rolnikiem i stolarzem. Lubił czytać książki historyczne, grał na harmonijce ustnej, ładnie rysował, a także układał zabawne wierszyki z morałem. Mama, natomiast hodowała mnóstwo roślin doniczkowych, piekła pyszne ciasta oraz lubiła śpiewać i tańczyć. Pani Danuta ma dwóch braci. Starszy z nich to Bogdan, a młodszy Zbigniew. Oboje mieszkają na Lubelszczyźnie.

Dzieciństwo

Swoje dzieciństwo poetka spędziła na lubelskiej wsi. Miała tam ulubione miejsce przy stawie, gdzie rosła jej „przyjaciółka” brzoza. Jako dziecko pani Danuta była bardzo odważna. Wchodziła na najwyższe drzewa, lubiła szybką jazdę na łyżwach, sankach i na rowerze oraz jazdę konną. Chętnie rysowała i malowała. Dużo czytała, a w wieku 12 lat zaczęła tworzyć poezję. Poetka swoje dzieciństwo wspomina z rozrzewnieniem. Według niej mieszkała w pięknym miejscu wśród lasów, łąk i pól, które stało się inspiracją do pisania wierszy. Pierwszy utwór napisała na lubelskiej łące.

Edukacja i praca zawodowa

Szkołę Podstawową Danuta Olczak ukończyła we wsi Marianówka. Dalszą edukację kontynuowała w Chełmie Lubelskim w szkole zawodowej na kierunku przetwórstwa owocowo-warzywnego. Następnie uczyła się w Ciechanowie, gdzie ukończyła Technikum Przemysłu Spożywczego o takiej samej specjalności. Po szkole pracowała w Mazowieckich Zakładach Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Warce. Po przeprowadzce do Konina znalazła zatrudnienie w przedszkolu, a następnie w Cukrowni Gosławice.

Rodzina

Poetka ma męża Józefa, który jest technikiem mechanikiem. Wzięła z nim ślub 22.04.1973r. w Warce. Ma również trzech synów. Najstarszy Grzegorz pracuje w firmie finansowej. Średni Adam jest elektrykiem. Najmłodszy Dariusz pracuje w firmie ubezpieczeniowej. Pani Danuta ma, także pięcioro wnucząt: Krystiana, Patrycję, Wiktorię, Szymona i Kingę.

Twórczość

Zarys twórczości

Pani Danuta Olczak z zawodu jest technologiem przetwórstwa owocowo-warzywnego. Z zamiłowania natomiast poetką, felietonistką, działaczką społeczną. Pisze wiersze, artykuły, eseje i teksty piosenek. Od 1978r. mieszka i tworzy w Koninie, ale jej debiut miał miejsce w „Ziemi Chełmskiej” w 1971 roku. Swoją twórczość publikowała w licznych czasopismach ogólnopolskich i regionalnych. Przez kilka lat współpracowała z miesięcznikiem katolickim „Powściągliwość i praca” oraz popularnonaukowym „Nie z tej ziemi”. W latach 2004-2008 była członkiem redakcji „Gazety Parafialnej” przy kościele św. Maksymiliana w Koninie. Poza tym od wielu lat jej twórczości jest prezentowana na łamach „Koniniana” – dodatku do tygodnika „Przegląd Koniński”. Poetka wydała 10 tomików poetyckich:

„Na przekór samotności” – 1994r.

„W ogrodzie czasu” – 1995r.

„Dotyk przestrzeni” – 1998r.

„Cztery pory zadziwienia” – 2000r.

„Modlitwa wieczorna” – 2002r.

„Aksamit ciszy” – 2003r.

„Motyl” – 2005r.

„Chwila obecna”- 2008r.

„Wołanie morza” – 2010r.

„Ornament przemijania” – 2013r.

Jej wiersze znajdują się w siedmiu almanachach poetyckich.Poza tym w 2006 roku o poetce została napisana praca dyplomowa – „Życie i twórczość literacka Danuty Olczak”. Jej autorką jest Urszula Michalak.

Nagrody i wyróżnienia

Za swoją twórczość zdobyła wiele wyróżnień oraz prestiżowych nagród w ogólnopolskich konkursach literackich. Pierwsze miejsce w Turnieju Poetyckim Jednego Wiersza w Szczecinie (1983), Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Debiutantów Klubu Młodych Pisarzy w Szczecinie (1983). Pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim o nagrodę Milowego Słupa w Koninie (2003) oraz wyróżnienia w trzech kolejnych edycjach tego konkursu. Drugie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim o nagrodę Konika Morskiego w Świnoujściu (2006), pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim o nagrodę Milowego Słupa w Koninie (2007), pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim o Złote Pióro (Września 2007), trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim pt. „Święty Jan Paweł II – Papież”.

W 2008r. pani Olczak obchodziła 30-lecie życia i twórczości na Ziemi Konińskiej. W tym samym roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Konina. Natomiast we wrześniu 2011r. została uhonorowana odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, które przyznaje minister kultury i dziedzictwa narodowego.

13 listopada 2008 roku po raz pierwszy w Koninie, powstał Fanklub Danuty Olczak. Został on założony w ramach współpracy Filii Starówka Miejskiej Biblioteki Publicznej i Konińskiego Centrum Edukacyjnego. Jego członkami byli uczniowie klas licealnych. Fanklub poetki istniał w ramach ogólnopolskiego programu „Literacki Atlas Polski” do 2010 roku.

Wzruszające momenty w twórczości

Wzruszającym akcentem w twórczości poetki było ofiarowanie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II dwóch tomików wierszy – ,,Dotyk Przestrzeni” i ,,Cztery pory zadziwienia”. Pierwszy z nich został podarowany w 1999r. podczas pielgrzymki do Lichenia, a drugi poetka zadedykowała Janowi Pawłowi II oraz wysłała do Watykanu w 2000r. na 80. urodziny papieża.

Spotkania autorskie

Danuta Olczak odbywa liczne spotkania autorskie w bibliotekach, szkołach i różnych placówkach kulturalnych na terenie Ziemi Konińskiej i Wielkopolski. Marzy, żeby wprowadzić na stałe poezję do szpitali. Jedno z takich spotkań odbyło się w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. Częste spotkania autorskie Danuty Olczak, to raczej widowiska poetyckie z odpowiednią scenografią, muzyką, przesłaniem, które głęboko zapadają w pamięć. Spotkania, szczególnie w gimnazjach poetka często łączy z oceną wierszy uczniów, bowiem czuje i rozumie, że początkujący poeci szukają kogoś, kto poświęci im czas, doradzi i ukierunkuje. Poza tym w Publicznej Bibliotece Pedagogiczne w Koninie pod patronatem Danuty Olczak organizowany jest Konkurs Poetycki ,,Barwy poezji- barwy życia”. Przeznaczony dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Finał pierwszej edycji odbył się w 2012 roku.

O poezji…

W poezji Danuty Olczak często pojawiają się motywy przyrodnicze np. ptaki, motyle, kwiaty. W jej wierszach istnieje też „przyjaciółka” z lat dziecinnych – brzoza. O twórczości poetki mówi się ,,poezja wyciszenia”, ,,słowa życia”, ,,przepływ energii z serca do serca”. Natomiast sama Danuta Olczak stwierdza: ,,Pisanie jest moją największą pasją i radością życia.Wszystko wydaje mi się ważne, godne zapisania. Uwielbiam pisać o rzeczach zwyczajnych w sposób niezwykły, aby przenosić czytelnika w zupełnie nowe, nieznane obszary odczuwania”. Poetka traktuje umiejętność tworzenia poezji jako cudowny dar, który ma sens jedynie wówczas, gdy może się nim dzielić z innymi. Uważa, że poezji nie można dotknąć, zważyć, ani zmierzyć, tylko trzeba ją tworzyć. Pani Danuta podkreśla, że bardzo ważny w jej twórczości jest wątek religijny.

Inne pasje, fascynacje, potrzeby serca…

Danuta Olczak oprócz pisania, które jest jej największą pasją, uwielbia pomagać innym ludziom, robić im niespodzianki, tak po prostu zwyczajnie ich uszczęśliwiać. Poza tym kolekcjonuje anioły, których ma ponad 300. Często towarzyszą jej one podczas spotkań autorskich. W czasie ich trwania lubi grać na harmonijce ustnej, tworząc w ten sposób podkład muzyczny do recytowanych wierszy. Uwielbia fotografować, szczególnie przyrodę. Lubi rysować. Wykonała ilustracje do swoich trzech tomików. Kocha pisanie listów. Od lat prowadzi bogatą korespondencję. Jej fascynacja morzem zaowocowała zbieraniem muszli, przyniosła wiele poetyckich nagród oraz sprawiła, że pojawił się morski tomik. Kiedyś dużo haftowała, dziergała na szydełku, grała na gitarze, koncertowała i komponowała piosenki. Jedną z jej pasji jest praca w ogrodzie. Uwielbia robić różne dekoracje. Cieszy się, że kilka razy mogła udekorować salę w konińskiej synagodze na finał Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego w Koninie. Ponadto charytatywnie ozdobiła ściany w przedszkolu w Pątnowie.

Znaczenie postaci

Wiersze Danuty Olczak dostarczają odbiorcy wiele emocji i wzruszeń. Obcowanie z jej twórczością inspiruje, przywraca wiarę i nadzieję. Poetka zdobyła uznanie nie tylko w środowisku konińskim, ale również doceniono ją w Polsce za całokształt twórczości. Jest osobą mającą wiele pasji i zainteresowań. Nie przechodzi obojętnie wobec potrzeb drugiego człowieka. Poprzez swoje działania może stanowić przykład do naśladowania zarówno dla dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży.

Kalendarium:

  • 1953 ― Narodziny bohatera
  • 1965 ― Powstanie pierwszego ...
  • 1971 ― Debiut twórczy w „Zi...
  • 1973 ― Ślub z Józefem Olczak...
  • 1978 ― Zamieszkanie w Koninie
  • 1983 ― Pierwsze miejsce w Tu...
  • 1983 ― Wyróżnienie w Ogólnop...
  • 1994 ― Wydanie tomiku „Na p...
  • 1995 ― Wydanie tomiku „W og...
  • 1998 ― Wydanie tomiku ,,Doty...
  • 1999 ― Ofiarowanie Janowi Pa...
  • 2000 ― Wydanie tomiku „Czte...
  • 2000 ― Wysłanie do Watykanu ...
  • 2002 ― Wydanie tomiku „Modl...
  • 2003 ― Wydanie tomiku „Aksa...
  • 2003 ― Pierwsze miejsce w Og...
  • 2005 ― Wydanie tomiku „Moty...
  • 2006 ― Drugie miejsce w Ogól...
  • 2006 ― Napisanie pracy dyplo...
  • 2007 ― Pierwsze miejsce w Og...
  • 2007 ― Pierwsze miejsce w Og...
  • 2008 ― Jubileusz 30-lecia pr...
  • 2008 ― Nagroda od prezydenta...
  • 2008 ― Powstanie Fanklubu Da...
  • 2008 ― Wydanie tomiku „Chwi...
  • 2010 ― Wydanie tomiku „Woła...
  • 2011 ― Uhonorowanie odznacze...
  • 2012 ― Finał pierwszej edycj...
  • 2013 ― Wydanie tomiku „Orna...
  • 2014 ― Nagroda w Ogólnopolsk...

Cytaty:

  • „Błogosławiona niech bę...”

Zobacz też: