Pochodzenie
Władysław Brzeziński urodził się 22 stycznia 1922 r. w Podróżnej powiat złotowski. Ojciec jego miał na imię Mieczysław, a mama Zofia z domu Szweda .Oboje rodzice byli patriotami zaangażowanymi w działalność w polskich organizacjach świeckich i kościelnych, byli członkami Towarzystwa Ludowego oraz Związku Polaków w Niemczech. Zofia Brzezińska reprezentowała mieszkańców wsi Podróżna na berlińskim Kongresie Związku Polaków w Niemczech – 6 marca 1938 r. Za swoją działalność została aresztowana 29.07.39 r. przez Niemców. Była więziona w Pile, gdzie przeżyła wybuch wojny. Po ciężkiej chorobie w więzieniu została zwolniona do domu.
Dzieciństwo
On sam o swoim dzieciństwie mówił: “O tyle byłem szczęśliwszy od wielu dzieci polskich za granicą, że trafiłem do polskiej szkoły, miałem polskich nauczycieli i przywódców organizacji, do których wypadło mi należeć”.
Edukacja
W kwietniu 1929r. młody Władysław rozpoczął naukę w miejscowej szkole niemieckiej , ale już w czerwcu przeniósł się do polskiej szkoły w Podróżnej. Szkoła ta powstała staraniem Związku Polaków w Niemczech i Polsko-Katolickiego Towarzystwa Szkolnego.W 1935 r. został uczniem Polskiego Gimnazjum w Bytomiu, a w 1937 r. przeniósł się wraz z ok. 80 kolegami – do nowo powstałego Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie. Brał udział w życiu najważniejszych organizacji szkolnych, m.in. w harcerstwie i spółdzielni, przygotowując się do przyszłej pracy polonijnej w Niemczech. Za swoją działalność został aresztowany 25 sierpnia 1939 r. wraz z innymi uczniami i nauczycielami Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie. Został zwolniony 25 września 1939 r. i wrócił do domu rodzinnego w Podróżnej. Później wraz z rodziną został wysiedlony z domu rodzinnego , do którego wrócił w lutym 1945 r.
Etapy działalności
Wkrótce potem Władysław podjął dalszą naukę w Państwowym Gimnazjum, a potem w Liceum w Złotowie, gdzie w czerwcu 1947 r. zdał egzamin maturalny. Zaraz potem zapisał się na studia polonistyczne na Uniwersytecie Poznańskim, które ukończył w grudniu 1951roku. Podjął pracę w Komisji Rejonowej Kształcenia Nauczycieli w Złotowie w grudniu 1951 r. a 1 lutego 1952 r. podjął pracę jako nauczyciel języka polskiego w Liceum Pedagogicznym w Złotowie. 1 września 1960 r. został wykładowcą gramatyki języka polskiego w Studium Nauczycielskim w Kołobrzegu. W 1971 r. został powołany na stanowisko starszego wykładowcy w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Słupsku. Od 1 października 1974 r. szkoła zmieniła nazwę na Wyższą Szkołę Pedagogiczną. W latach 1981-1988 do momentu przejścia na emeryturę był kierownikiem Zakładu Języka Polskiego. Zajęcia dydaktyczne prowadził aż do 1995r. Był dziekanem Wydziału Filologii Polskiej Studium Nauczycielskiego w Kołobrzegu i przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej. Władysław Brzeziński miał kochającą żonę Jadwigę Brzezińską , która tak samo jak on, była pracownikiem naukowym w stopniu doktora. Był zamiłowanym, gorliwym nauczycielem, wzorem skrupulatności i sumienności, przyjacielem młodzieży , bardzo przez tę młodzież cenionym i szanowanym. Równolegle ze swoją pracą nauczycielską poświęcił się pasji, którą była jego mała ojczyzna – Krajna. Zbierał intensywnie słownictwo gwarowe przygotowując się do dzieła swego życia – Słownika krajniackiego, którego pierwszy tom ( litery od A do G ), wydany, jak i następne tomy, staraniem Komitetu Językoznawstwa PAN. Słownik ukazał się w Ossolineum w 1982 r. Pełny tytuł tego słownika brzmi: ” Słownictwo Krajniackie. Słownik gwary wsi Podróżna w Złotowskiem”. Zebrane przez Władysława Brzezińskiego słownictwo jest wybitnym dokumentem historycznym polskości powiatu złotowskiego. Świadczy ono o istnieniu ścisłej więzi tego regionu z resztą ziem polskich. Władysław Brzeziński pisał ten słownik z chłopskim uporem, z wielkopolską rzetelnością, z naukową kompetencją.
Znaczenie postaci
Dr Władysław Brzeziński zmarł 22 września 1998 roku w Kołobrzegu, ale pochowany został w swojej rodzinnej Podróżnej. W pamięci wielu pozostanie jako Człowiek Wielkiego Formatu, Nauczyciel – Mistrz i Wielki Patriota. Naznaczony charyzmą nauczycielską, człowiek o uznanym autorytecie , godny szacunku badacz , zasłużony nie tylko dla Krajny , ale też dla nauki polskiej w ogóle. Nauczyciel – humanista, dla którego Bóg , Honor , Ojczyzna nie były pustymi słowami . Od 14 czerwca 2003 roku jest Patronem Gimnazjum w Krajence.












