Edmund Cholewicki

ur. 16 lipca 1917
zm.
Zespół Szkół w Rychwale

Zdjęć: 7

POCHODZENIE

Urodził sie 16.07.1917 roku, choć (jak sam twierdzi) faktycznie urodził się w 1916 roku. Jego rodzicami byli Władysław i Julia z domu Szabłowska. Rodzina miała pochodzenie szlacheckie.

DZIECIŃSTWO

Miał dziewięcioro starszego rodzeństwa. Rodzina podczas I wojny światowej została ewakuowana do Rosji, do miejscowości Krywiel, gdzie żyła w bardzo dobrych warunkach. W Rosji przebywał do ukończenia wojny. Po zakończeniu działań wojennych wszyscy wrócili do Polski. Na szczęście dworek nie został zniszczony, mogli więc w nim ponownie zamieszkać.

Kiedy Edmund skończyl 17 lat, jego rodzice zmarli.

EDUKACJA I DZIAŁALNOŚC WOJSKOWA

Szkołę Podstawową ukończył w Zambrowie. W styczniu 1931 roku został przyjęty do orkiestry wojskowej 71 pułku piechoty w Zambrowie w charakterze ucznia. W kwietniu 1938 roku został powołany do odbycia służby czynnej z rocznikiem poborowych 1916. Po półrocznym przeszkoleniu powrócił do orkiestry. Tu uzyskał stopień starszego strzelca, a później kaprala; zdal także egzamin muzyczny w Warszawie dla podoficerów zawodowych.

W pierwszych dniach wojny dowodził oddziałem taborów przewożących amunicję i inny sprzęt wojskowy. Trafił do niewoli niemieckiej, z której udało mu sie zbiec. W okresie okupacji był żołnierzem Armii Krajowej i został awansowany do stopnia podporucznika wojska polskiego. Miał pseudonim: WĄŻ. W partyzantce poznał swoją żonę, tu też urodził się ich najstarszy syn. Po wojnie wydano wyrok na wszystkich działaczy AK, również na Edmunda i jego żonę.

KOLEJNE ETAPY ŻYCIA

Po wojnie rozpoczął pracę w biurze Nadleśnictwa Grodziec, a następnie w Nadleśnictwie Benewicze. Ukończył Technikum Leśne w Mojej Woli i został leśniczym w Józefowie.

Od 1956 roku do emerytury pracował jako leśniczy w Królikowie.

Zawodowo pracował przez okres 36 lat.

W 1948 roku wstąpił do strażackiej orkiestry w Pyzdrach. Gdy zamieszkał w Rychwale, działał w orkiestrze OSP. Przez 14 lat pełnił funkcję kapelmistrza. Przez wiele lat był prezesem Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych. Był też działaczem kółek rolniczych.

TYTUŁY I ODZNACZENIA

Edmund Cholewicki za swą pracę społeczną i zawodową został odznaczony:

* Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

* Krzyżem Polonia Restituta

* Krzyżem Partyzanckim

* Krzyżem Armii Krajowej

* Medalem za Udział w Wojnie Obronnej

* Złotą Odznaką za Zasługi dla Obrony Cywilnej

* Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa

* i wieloma innymi odznaczeniami.

W czerwcu 2002 roku z rąk Prezesa Rady Ministrów otrzymał PATENT o treści:” W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej potwierdza się, że podporucznik Wojska Polskiego Pan Edmund Cholewicki w latach walki zbrojnej z najeźdźcą z honorem pełnił żołnierską powinność i uzyskał prawo do zaszczytnego tytułu: Weteran Walk o Wolnośc i Niepodległość Ojczyzny.”

ZNACZENIE POSTACI

Edmund Cholewicki to zaszczytna postać dla miasta Rychwała i kraju – społecznik, żołnierz, patriota, weteran, który swoją pracą zasłużył na uznanie i szacunek. Człowiek utalentowany muzycznie, miłośnik łowiectwa, przyrody i pożarnictwa.

CIEKAWOSTKI

W Królikowie dąb, który ma przeszło 145 lat nazwano imieniem Edmund – stało się to w wyniku plebiscytu. Miano to związane jest z dwoma postaciami – naszym bohaterem i leśniczym.

W przygotowaniu jest drzewo genealogiczne rodziny.

Był bardzo ambitny, np. gdy wrócił do orkiestry wojskowej, ćwiczył po 8 godzin dziennie.

Oprócz wielu tragicznych wojennych historii, przeżył także następującą przerażającą sytuację: Niemcy rozkazali wszystkim wziętym do niewoli żołnierzom położyć się na placu ćwiczebnym. Wypuszczono konie, które tratowały leżących. Jeśli ktoś próbował się podnieść, rozstrzeliwano go.

Kalendarium:

  • 1917 ― Narodziny bohatera
  • 2004 ― Śmierć bohatera

Zobacz też:

  • > Miejsce śmierci b...