POCHODZENIE
Urodził sie 16.07.1917 roku, choć (jak sam twierdzi) faktycznie urodził się w 1916 roku. Jego rodzicami byli Władysław i Julia z domu Szabłowska. Rodzina miała pochodzenie szlacheckie.
DZIECIŃSTWO
Miał dziewięcioro starszego rodzeństwa. Rodzina podczas I wojny światowej została ewakuowana do Rosji, do miejscowości Krywiel, gdzie żyła w bardzo dobrych warunkach. W Rosji przebywał do ukończenia wojny. Po zakończeniu działań wojennych wszyscy wrócili do Polski. Na szczęście dworek nie został zniszczony, mogli więc w nim ponownie zamieszkać.
Kiedy Edmund skończyl 17 lat, jego rodzice zmarli.
EDUKACJA I DZIAŁALNOŚC WOJSKOWA
Szkołę Podstawową ukończył w Zambrowie. W styczniu 1931 roku został przyjęty do orkiestry wojskowej 71 pułku piechoty w Zambrowie w charakterze ucznia. W kwietniu 1938 roku został powołany do odbycia służby czynnej z rocznikiem poborowych 1916. Po półrocznym przeszkoleniu powrócił do orkiestry. Tu uzyskał stopień starszego strzelca, a później kaprala; zdal także egzamin muzyczny w Warszawie dla podoficerów zawodowych.
W pierwszych dniach wojny dowodził oddziałem taborów przewożących amunicję i inny sprzęt wojskowy. Trafił do niewoli niemieckiej, z której udało mu sie zbiec. W okresie okupacji był żołnierzem Armii Krajowej i został awansowany do stopnia podporucznika wojska polskiego. Miał pseudonim: WĄŻ. W partyzantce poznał swoją żonę, tu też urodził się ich najstarszy syn. Po wojnie wydano wyrok na wszystkich działaczy AK, również na Edmunda i jego żonę.
KOLEJNE ETAPY ŻYCIA
Po wojnie rozpoczął pracę w biurze Nadleśnictwa Grodziec, a następnie w Nadleśnictwie Benewicze. Ukończył Technikum Leśne w Mojej Woli i został leśniczym w Józefowie.
Od 1956 roku do emerytury pracował jako leśniczy w Królikowie.
Zawodowo pracował przez okres 36 lat.
W 1948 roku wstąpił do strażackiej orkiestry w Pyzdrach. Gdy zamieszkał w Rychwale, działał w orkiestrze OSP. Przez 14 lat pełnił funkcję kapelmistrza. Przez wiele lat był prezesem Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych. Był też działaczem kółek rolniczych.
TYTUŁY I ODZNACZENIA
Edmund Cholewicki za swą pracę społeczną i zawodową został odznaczony:
* Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
* Krzyżem Polonia Restituta
* Krzyżem Partyzanckim
* Krzyżem Armii Krajowej
* Medalem za Udział w Wojnie Obronnej
* Złotą Odznaką za Zasługi dla Obrony Cywilnej
* Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa
* i wieloma innymi odznaczeniami.
W czerwcu 2002 roku z rąk Prezesa Rady Ministrów otrzymał PATENT o treści:” W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej potwierdza się, że podporucznik Wojska Polskiego Pan Edmund Cholewicki w latach walki zbrojnej z najeźdźcą z honorem pełnił żołnierską powinność i uzyskał prawo do zaszczytnego tytułu: Weteran Walk o Wolnośc i Niepodległość Ojczyzny.”
ZNACZENIE POSTACI
Edmund Cholewicki to zaszczytna postać dla miasta Rychwała i kraju – społecznik, żołnierz, patriota, weteran, który swoją pracą zasłużył na uznanie i szacunek. Człowiek utalentowany muzycznie, miłośnik łowiectwa, przyrody i pożarnictwa.
CIEKAWOSTKI
W Królikowie dąb, który ma przeszło 145 lat nazwano imieniem Edmund – stało się to w wyniku plebiscytu. Miano to związane jest z dwoma postaciami – naszym bohaterem i leśniczym.
W przygotowaniu jest drzewo genealogiczne rodziny.
Był bardzo ambitny, np. gdy wrócił do orkiestry wojskowej, ćwiczył po 8 godzin dziennie.
Oprócz wielu tragicznych wojennych historii, przeżył także następującą przerażającą sytuację: Niemcy rozkazali wszystkim wziętym do niewoli żołnierzom położyć się na placu ćwiczebnym. Wypuszczono konie, które tratowały leżących. Jeśli ktoś próbował się podnieść, rozstrzeliwano go.