Jacek Kolesiński

ur. 15 maja 1965
zm.
Szkoła Podstawowa w Kopanicy

Zdjęć: 23

Pochodzenie i dzieciństwo

Jacek Kolesiński urodził się 15 maja 1965 roku w Kargowej. Ojciec pana Jacka, Jan Kolesiński, sybirak, był nauczycielem wych. fizycznego, biologii, a w późniejszym okresie także języka rosyjskiego. Matka Genowefa była intendentką w przedszkolu i szkole w Kargowej.
Rodzina pana Kolesińskiego ze strony matki pochodzi z terenów gminy Siedlec. Babcia pana Jacka, Rozalia Kostyra z domu Stefan (po mamie Rychła) okupację spędziła w wiezieniu. Została skazana za szpiegostwo na rzecz Polski w „Procesie Rychłych”. W tym samym procesie na karę śmierci przez powieszenie zostali skazani jej bracia. Rozalia Kostyra wyrok swój odsiedziała w Fordonie.
Natomiast ze strony ojca, rodzina pochodzi z Kresów Wschodnich, a dokładnie z Lidy. Pradziadek oraz dziadek walczyli w szeregach marszałka Piułsudskiego, kilku członków rodziny zginęło w Katyniu, Kozielsku oraz Starobielsku.
Dzieciństwo Pan Kolesiński spędził w Dąbrówce kolo Kargowej. Był dzieckiem ciekawym świata, wszystko musiał dotknąć, obejrzeć, zobaczyć.

Wykształcenie

Pan Jacek ukończył szkołę podstawową w Kargowej, następnie 5 – letnie Technikum Mechanizacji w Powodowie. Wykształcenie wyższe zdobył w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze, ukończył studia podyplomowe na kierunku informatyka i grafika komputerowa na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Kariera zawodowa


Wiele lat pracował w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Siedlcu jako nauczyciel informatyki i techniki. Był ceniony i lubiany przez młodzież, często organizował obozy i spływy kajakowe, prowadził przez wiele lat sekcje Ju – Jitsu (posiada I dan Ju-Jitsu) i kursy samoobrony.
Jego zainteresowanie turystyką pozwoliło na pokazanie uczniom i wychowankom nowych możliwości spędzania wolnego czasu (zorganizował około 30 obozów dla młodzieży).
Od 1995 roku Jacek Kolesiński prowadził działalność gospodarczą – był fotografem, współpracował z Jerzym Antkowiakiem, telewizją polską, firmami: Peugot, Burda, Gentelman, Dallas, Brink, Sobkowiak, Kruszwica i innymi. Do 2002 roku zajmował się fotografią mody, fotografował dla agencji w Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku i Sopocie. W późniejszym czasie firma, którą prowadził poszerzyła swoją działalność o poligrafię, druk i reklamę.
Praca na rzecz społeczeństwa Siedlca oraz lokalna działalność fotograficzna sprawiły, że Pan Jacek zyskał pojęcie o potrzebach ludzi wkraczających w dorosłe życie. Doświadczenia i przekonania ukształtowane w tym okresie wzmocniła późniejsza praca, jako nauczyciela informatyki w Zespole Szkół Zawodowych w Wolsztynie.
W 2010 roku Pan Kolesiński podjął decyzję o kandydowaniu do Rady Powiatu. Uzyskał poparcie w swoim regionie i reprezentował Gminę Siedlec w latach 2010-2014. W Radzie Powiatu pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Ładu i Porządku.
We wrześniu 2014 roku zdecydował o starcie w wyborach na wójta gminy Siedlec. Wieloletnia praca społeczna na rzecz młodzieży oraz zaangażowanie w sprawy Gminy sprawiły, że 16 listopada 2014 roku Pan Kolesiński został wybrany wójtem gminy Siedlec (otrzymał 52,17 % ważnie oddanych głosów) – urząd objął 1 grudnia 2014 roku. Jak sam mówi ma bardzo odpowiedzialną pracę, która opiera się na współpracy z urzędnikami.

Życie rodzinne

Obecnie Jacek Kolesiński razem z rodziną mieszka w Żodyniu, miejscowości położonej w gminie Siedlec w powiecie Wolsztyńskim. Jego żona, Elżbieta (z domu Leśnik) jest nauczycielem matematyki i plastyki w Kopanicy. Jacek Kolesiński jest ojcem pięciorga dzieci: Agaty, Doroty, Jana, Macieja oraz Filipa.

Znaczenie postaci

Pan Jacek Kolesiński jest znany w swoim regionie z pracy z młodzieżą, która przynosiła mu wiele satysfakcji oraz z pracy fotografa. Prowadzenie własnej działalności na lokalnym rynku dała mu pogląd na problemy i potrzeby społeczeństwa. Choć aktualnie Pan Jacek jest Wójtem Gminy Siedlec za swój najważniejszy sukces uważa rodzinę, w której jest pięcioro dzieci. Mimo wielu obowiązków znajduje czas na swoje pasje: fotografię dzikiej przyrody i turystykę.

Zobacz też: