Jan Błaszczyński

ur. 01 marca 1923
zm. 18 marca 1976
Zespół Szkół w Miasteczku Krajeńskim, Szkoła Podstawowa w Grabionnej

Zdjęć: 5

Pochodzenie i edukacja

Jan Błaszczyński urodził się 27 lutego 1923 roku w Krukówku. Do rozpoczęcia II wojny światowej uczęszczał do gimnazjum w Nakle nad Notecią. W roku 1951 ukończył Liceum Pedagogiczne w Bydgoszczy, a następnie Studium Nauczycielskie w Toruniu na kierunku geografia z historią. W roku szkolnym 1946/47 był nauczycielem w Wyrzy, później w Rudzie i Kosztowie. W latach 1955- 1975 był kierownikiem szkoły w Grabionnej.

Kierownik szkoły w Grabionnej

1 września 1955 nowym kierownikiem Szkoły Podstawowej w Grabionnej został Jan Błaszczyński.
Za sprawą Błaszczyńskiego utworzono Szkolne Koło Budowy Stolicy, oraz zawiązano drużynę harcerską imienia Janka Krasickiego, do której zapisani zostali wszyscy uczniowie szkoły. Drużyna przez wiele lat działała prężnie, wyróżniając się na terenie byłego województwa pilskiego.
Jako kierownik szkoły bardzo zaangażował się w ideę czynów społecznych czy też wykonywania prac na rzecz różnych zakładów pracy. W roku 1956 dzieci zasadziły 195 lip na drodze z Miasteczka do Grabówna zarabiając 240 zł . W roku następnym uczniowie zasadzili 60000 sztuk sosny, 2000 sztuk modrzewia, 600 sztuk sosny i 500 sztuk akacji. To tylko dwa przykłady, takie akcje odbywały się coroczne a uzyskane pieniądze przeznaczano na finansowane wycieczek szkolnych. Wycieczki były organizowane do Gdyni, Warszawy, Zakopanego, Krakowa itd. i są wspominane do dzisiaj przez byłych uczniów.
Zasługą kierownika szkoły było przywrócenie szkole w Grabionnej statusu szkoły siedmioklasowej.
W dniu 3 czerwca 1966 roku na zebraniu wiejskim zapadła decyzja budowy nowego budynku szkolnego. W roku 1967 rozpoczęła się budowa którą ukończono rok później, głównym motorem budowy był kierownik szkoły Błaszczyński oraz uczniowie którzy przepracowali ponad 800 godzin przy jej budowie.
Uroczyste otwarcie szkoły miało miejsce 14 września 1968 roku.
Oto notatka w lokalnej gazecie:
“W Grabionnej w pow. Wyrzyskim odbyła się miłą uroczystość przekazania miejscowym dzieciom nowej 5-izbowej szkoły podstawowej. Budynek szkolny wzniesiony został przez robotników Przedsiębiorstwa Uprzemysłowionego Budownictwa Rolniczego zatrudnionych przy rozbudowie zarodowej fermy kur. Dzięki dyrekcji PUBR, która rozumiała trudne warunki w jakich uczyły się dzieci i poparła inicjatywę mieszkańców, nowy budynek stał się faktem realnym. Wybudowany on został poza planem, a w ostatnim czasie robotnicy pracowali nawet nocami i w niedzielę, aby przyspieszyć termin otwarcia szkoły”
Budynek szkoły do dzisiaj służy dzieciom jako punkt filialny Zespołu Szkół w Miasteczku Krajeńskim. W roku 1975 zlikwidowano szkołę ośmioklasową w Grabionnej, pozostały w niej tylko klasy 1-4. Były kierownik szkoły został jedynym nauczycielem nauczającym w niej. Jan Błaszczyński zmarł nagle, w karetce pogotowia, 18 marca 1976 roku.

Znaczenie postaci

Wiele ciepłych słów mogą o nim powiedzieć starsi mieszkańcy Grabionnej i okolic. Wiele anegdot a wśród nich ta jedna o kierowniku, który przekupywał uczniów cukierkami by zdecydowali się chodzić do jego szkoły, chodząc od domu do domu z torbą pełną słodyczy. Inna o kierowniku, który cały wolny czas poświęcał na grę w brydża.
Były uczeń wspomina : “Gdy pewnego wieczora z ojcem musieliśmy załatwić szkolną sprawę z kierownikiem i gdy zajrzeliśmy do jego domu, w pierwszej chwili zobaczyliśmy ciemny pokój , kłęby dymu papierosowego, poczuliśmy zapach kawy oraz zobaczyliśmy sylwetki ludzkie pochylone nad kartami a wśród nich sylwetkę kierownika szkoły”.

Kalendarium:

  • 1923 ― Narodziny bohatera
  • 1955 ― Mianowanie na stanowi...
  • 1968 ― Oddanie do użytku now...
  • 1976 ― Śmierć bohatera

Zobacz też: